Haberler

"Üniformayla Görüp Ayağa Kalkan Oldu"

Abone Ol

Mustafa Kemal'i canlandıran İlker Kızmaz, "Oyuncular beni gerçek sandı" açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz hafta gösterime giren 'Çanakkale 1915' filminde İlker Kızmaz oyunculuğuyla göz dolduruyor. Fida Film'in yapımcılığında, Turgut Özakman'ın 'Diriliş' adlı romanından uyarlanan filmde; Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıran Kızmaz, rolüyle ilgili GÜNAYDIN'a konuştu.

"İÇİNE Mİ DOĞDU?"

Yardımcı yönetmenimiz Osman Taşçı ve yönetmenimiz Yeşim Sezgin, beni görüşmeye çağırdıklarında, hiçbir şey bilmeden "Mustafa Kemal rolü için mi çağırdınız?" diye sordum. Onlar da bana "Nereden biliyorsun? Biri mi söyledi, içine mi doğdu?" dediler. Böylece Mustafa Kemal rolü benim için başlamış oldu.

Atatürk rolü için önce makyaj denemeleri yapıldı; ekiple birlikte bu denemelere baktığımızda içimize sinmedi. Daha sonra makyajsız halimle bir deneme çekimi yaptık; makyajsız görüntüler daha hoşumuza gitti. Bu yüzden de Mustafa Kemal rolünde hiç plastik makyaj kullanmadık.

5 KİLO VERDİM

Çanakkale Savaşı döneminde Mustafa Kemal henüz Atatürk soyadını almamıştı; orduda görevli bir komutandı. Savaşın da verdiği stresle zayıf ve çelimsizdi. Ben de görüntü olarak bunu yakalayabilmek için yaklaşık 5 kilo verdim. 75 kiloydum 70 kiloya indim.

Bütün oyuncular ve set ekibi, filme o kadar iyi konsantre oldu ki, askeri canlandıran oyuncular, bazen beni Mustafa Kemal'in üniformasıyla karşılarında göründüklerinde ayağa bile kalktılar.

ROLÜMDE İDDİALI DEĞİLİM

Filmde Mustafa Kemal'i canlandırdığı için çok mutlu olduğunu söyleyen İlker Kızmaz, şöyle konuşuyor: "Bu rol için iddialı değilim ama ben Mustafa Kemal'i en iyi şekilde canlandırdığımı düşünüyorum. Buna tabii ki, seyirci karar verecek ama ben elimden geleni yaptım. Sadece fragmanı izleyerek bile yorumlar yapan, Atatürk rolünü eleştirenler var. Bunlar olabilir tabii ki, ama ben zaten "Atatürk'ü en iyi ben oynarım" diye bir iddiada bulunmadım. Sadece filme hizmet edebilmek için oradaydım."

Sabah : http: //www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr / Magazin

Mustafa Kemal Atatürk Turgut Özakman İlker Kızmaz Çanakkale Magazin Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title