Haberler

"Her Kadın Gibi Savaş Veriyorum"

Abone Ol

Dolunay Soysert Yol Ayrımı'nda canlandırdığı 'Şükran' karakterine kendini yakın hissettiğini söyledi.

Ünlü oyuncu Dolunay Soysert, Kemal Tahir'in 'Yol Ayrımı' adlı eserinden uyarlanan aynı adlı dizide başrolde yer alıyor. Bugün TRT1'de yayınlanmaya başlayacak olan dizi, 1930'larda çok partili sisteme geçiş dönemini anlatıyor. İlker Kızmaz, Kerem Alışık, Ahmet Uğurlu ve Engin Altan Düzyatan'ın da rol aldığı proje nedeniyle son derece heyecanlı günler geçiren Soysert, kariyerini ve yeni projelerini anlattı:

Üst üste iki sit-com'dan sonra dram tarzında bir dizide rol almaya başladınız. Böyle bir tarz değişikliğine neden karar verdiniz?

İşi çok ilginç buldum. Zaten tarihi işlere ve roman uyarlamalarına her zaman merakım vardı. Uzun süredir bir dramada da yer almamıştım; bu yüzden kabul ettim.

BU DİZİ ÇEKİRDEKLE İZLENMEZ

Bize kısaca dizinin hikayesini anlatabilir misiniz?

Kemal Tahir'in 'Esir Şehrin İnsanları' üçlemesinin son kitabı 'Yol Ayrımı' kitabından yapılan bir uyarlama. 1930'larda, cumhuriyetin ilanından sonra 'Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kuruluşuyla beraber Kuvayi Milliyeciler'in tavrını konu ediyor. Bu iki fikrin çatışmasını ve buradan doğan politik gelişmeleri anlatıyor.

Dizide nasıl bir karakteri canlandıracaksınız?

Şimdiye kadar çok görmediğim ve alışılmadık bir karakter 'Şükran'. Dönemi için girişken, özgüveni yüksek ve ayakları üzerinde duran bir kadın. Cumhuriyet dönemi sonrası için çok doğru bir kadın figürü. Son derece sevecen, candan ve yardımsever. Ayrıca kendi kültürünü ve tavrını her yerde ortaya koyabilen cesur bir kadın.

Karakterinizin hikayedeki yeri ne peki?

'Şükran', burjuvaziyi temsil ediyor. Avrupa'da eğitim almış, sonra gelip zengin biriyle evlilik yapmış ama çok erken yaşta eşini kaybetmiş. Eşinin tüm mal varlığı üstüne geçmiş ve para denetimini öğrenmiş. Bu sebepten dolayı iş hayatına dahil olmuş. Öyle olunca da erkekler dünyasında bir kadın olarak var olmaya başlamış.

Seyirci için zor mu olacak diziyi takip etmek?

İzleyicilerin çaba sarf etmesi gerekecek izlerken. Elinize çekirdeğinizi alıp ayaklarınızı uzatarak izleyeceğiniz bir dizi değil. Muhakeme yaparak izlemeniz gereken bir dizi. Seyirci biraz da zorlanmalı.

BÖYLE İŞLERE ÖZEL KADRO

Dizide sizin dışınızda oldukça iddialı oyuncular rol alıyor...

Bu dizi ve benzerleri, özel işler ve böyle işlerin özel kadroları olması gerekiyor. Ben kendimi şanslı hissediyorum böyle bir dizide rol aldığım için. Özellikle tüm kadronun, oyunculuk geçmişinin olması beni projeye dahil olurken en çok cezbeden unsurlardan biri oldu.

Dizide, yansıtılan dönemin lisanı mı kullanılıyor?

Günümüz lisanını kullanmıyoruz. Biraz daha ağır bir Türkçe var. Bu yüzden de deneyimli bir oyuncu kadrosu olması önemliydi.

Canlandırdığınız 'Şükran' karakterine kendinizi yakın hissediyor musunuz?

Ben de 'Şükran' gibi savaşçıyım. Kariyerim için her kadın gibi ben de savaş veriyorum. Kadınlar; sadece kariyer için değil, aile içinde de savaş veriyorlar.

#Sayfa#

BİR TARAFIM 1930'LARDA

Daha önce 'Mavi Gözlü Dev' ve 'Veda' adlı iki dönem filminde rol almıştınız. Bu televizyondaki ilk dönem diziniz. Sinemada dönem işi yapmakla televizyonda yapmak arasında fark var mı?

Film için hayatınızın bir dönemini ayırıp hazırlanabiliyorsunuz. Dizide ise o dönem resmen hayat biçiminiz oluyor. Benim bir tarafım şu anda 1930'larda yaşıyor. Onu her defasında oradan çekmeye çalışsam da sete her gittiğimde karşılaştığım atmosfer beni o döneme bağlıyor.

ATMOSFERDEN ETKİLENDİM

Hangi döneme ait film ya da dizide rol almak isterdiniz?

Esas favori dönemim; 1960 ve 1970'ler. Fakat, cumhuriyet kurulduktan sonraki gelişme dönemi çok entererasan bir dönem. Beni zaten atmosfer çok etkiledi; kostümlerden, mekanlardan çok etkilendim. Özellikle kostümü giyince çocuk gibi sevindim.

Seyircinin dönem işlerine olan ilgisi nasıl sizce?

Seyirciler dönem işlerini seviyorlar. Seyirci çekmek için kaygı taşıma haline takılıyorum. Siz iyi bir iş yapıyorsanız, sizi bir yerde yakalıyor seyirci.

Sabah : http: //www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr / Magazin

Dolunay Soysert Kerem Alışık İlker Kızmaz Kemal Tahir Magazin Haberler

Bakmadan Geçme

GTA 6 TRAILER (FRAGMAN) TÜRKÇE İZLE! GTA VI resmi Türkçe fragman nereden izlenir? Devrim Özkan oynadığı, rol aldığı diziler ve filmler neler? Devrim Özkan kimdir hangi dizilerde oynadı? Ne Gemiler Yaktım dizi oyuncuları! SON DAKİKA AZ ÖNCE DEPREM NEREDE OLDU? 5 Aralık en son depremler kaç şiddetinde oldu? Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem listesi! Ne Gemiler Yaktım YENİ BÖLÜM (2. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Ne Gemiler Yaktım yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? MÜGE ANLI CANLI İZLE! 5 Aralık Müge Anlı Canlı İzleme Linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? BEN BU CİHANA SIĞMAZAM YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Ben Bu Cihana Sığmazam yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Yabani YENİ BÖLÜM (13. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yabani yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Aile YENİ BÖLÜM (23. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Aile yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Üç Kız Kardeş YENİ BÖLÜM (65. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Üç Kız Kardeş yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (5 ARALIK SALI) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 5 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Threads çöktü mü? 5 Aralık Threads neden açılmıyor, mu var? Threads sayfa neden yenilenmiyor? Resmi Gazete Atama Kararları | 5 Aralık 2023 Resmi Gazete'de yayınlandı mı, bugünün kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title