Madenci Aileleri Yürüdü
Haberler » Güncel » Madenci Aileleri Yürüdü - Haber

Madenci Aileleri Yürüdü

Manisa'nın Soma İlçesi'nde yaşanan facianın yıl dönümünde, ölen madencilerin ailelerinin de katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

Madenci Aileleri Yürüdü

'nın İlçesi'nde yaşanan facianın yıl dönümünde, ölen madencilerin ailelerinin de katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Birleşik Konfederasyonu'na bağlı Eğitim- İş Sendikası'nın öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe başta ölenlerin yakınları olmak üzere; CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Birleşik Kamu İş konfederasyonu Genel Başkanı ve Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği üyeleri de destek verdi. Bugün saat 14.30'da Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürlüğü önünde bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, Beşyol Mevkii'ne yürüyüşe geçti. Atatürk Caddesi üzerinden yürüyen grup; "Katil AKP", "Hükümet istifa" ve "Soma'nın hesabı sorulacak" sloganları attı. Bir eylemcinin baret üzerine yerleştirdiği strafor malzemeden yapılı ve üzerinde 'bize nasıl kıydınız' yazılı sembolik tabut dikkat çekti. Baret takan madenci aileleri, üzerinde yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu siyah tişörtler giydi. 'Soma işçileri ölümsüzdür' ve 'Soma'yı unutmadık unutturmayacağı' yazılı pankartlar taşındı. Yürüyüşün son bulduğu Beşyol Mevkii'ndeki Madenci Anıtı'na karanfiller bırakan grup, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

"SORUMLU AK PARTİ İKTİDARIDIR"

Topluluk adına basın açıklamasını yapan ve hükümeti eleştiren Birleşik Kamu İş konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, "Soma'dan tüm insanlığın yüreğine bir ateş düştü. Ülkemiz tarihinde en kitlesel işçi katliamı yaşandı. Bu katliamda 301 işçi hayatını kaybetti. Çoğu hayatının baharında olan bu işçiler, göz göre göre ölüme gönderildi. Ama katiller bunu normalleştirmeye çalışarak kaza dedi. Biz buna kasten adam öldürme diyoruz ve bir katliam olduğunu düşünüyoruz. Bu katliamın sorumluları da maden ocaklarını özelleştiren ve denetimsiz bırakan AKP iktidarıdır. 301 işçinin hayatını kaybettiği bu katliamda, yüzlerce işçi yaralandı, çocuklar babasız, kadınlar eşsiz, anne-babalar evlatsız kaldı" dedi.

ERDOĞAN'A ELEŞTİRİ

Facia sonrası sivil toplum örgütlerinin tepkisinin bastırılmaya çalışıldığını öne süren Kütük, "Aileler üzerinde baskı kuruldu, insanlar sindirildi. Bütün bu yaşananlardan sonra AKP hükümeti 'Her şey denetlenmiştir, kusur yoktur' diyerek şirketin avukatlığını yapmıştır. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın maden kazaları ile ilgili 'ölüm madencinin fıtratında var' açıklaması, insan yaşamına bakışını ortaya koymuştur. Soma'ya giden Başbakana tepki gösteren vatandaşlar, Tayyip Erdoğan'ın korumaları tarafından tartaklanmıştır. Tayyip Erdoğan 'Bu ülkenin başbakanına yuh çekersen tokadı yersin' diyecek kadar ileriye gitmiştir" dedi.

Açıklamanın ardından grup, sessizce dağıldı.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler