Macaristan Rotası, Sığınmacıya Tamamen Kapalı

Macaristan Rotası, Sığınmacıya Tamamen Kapalı

Sığınmacılar için Batı Avrupa'ya ulaşmada en uygun geçiş noktası olan Macaristan, aldığı katı tedbirler ile sığınmacıların daha uzun ve zor rotalara yönelmesine neden oldu.

Macaristan Rotası, Sığınmacıya Tamamen Kapalı

Sığınmacılar için Batı Avrupa'ya ulaşmada en uygun geçiş noktası olan Macaristan, aldığı katı tedbirler ile sığınmacıların daha uzun ve zor rotalara yönelmesine neden oldu. 400 bine yakın sığınmacının giriş yaptığı Macaristan'daki mülteci kamplarında ise sadece 507 sığınmacı kaldı.

Macaristan, sığınmacı akınını engellemek için doğu ve güney sınırlarında geniş güvenlik önlemleri aldı. 17 Haziran'da yasa dışı göçü engellemek için, Sırbistan sınırını 3 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatan Macaristan hükümeti, ilave tedbir olarak aynı sınıra yaklaşık 4 bin asker yollayıp kapıları sığınmacılar için tamamen kapattı.

Macar hükümeti, sığınmacıların Romanya üzerinden ülkeye girme ihtimaline karşı, Macaristan-Romanya sınırını da tel örgü ile kapatma kararı aldığını açıkladı.

15 Eylül'de sığınmacı krizi nedeniyle Sırbistan sınırındaki bölgelerde olağanüstü hal ilan edip yasa dışı yollarla sınırı geçmeye çalışanlara uygulanan cezaları arttırma karar alan Macar hükümeti, 21 Eylül tarihinde ordunun, sığınmacı krizine müdahalede bulunabilmesine izin veren tezkereyi de kabul etti. 

Hırvatistan ve Slovenya sınırlarına da jiletli tel örgü

Sırbistan sınırını kapattıktan sonra sığınmacıların Hırvatistan'a yönelmesi üzerine Macar hükümeti, 300 kilometrelik Macar-Hırvat sınırının 120 kilometrelik bölümüne de tel örgü çekme kararı alıp, sınıra yüzlerce asker ve polis takviyesinde bulundu.

Sırbistan ve Hırvatistan'ın ardından 25 Eylül'de Slovenya sınırına da tel örgü çekmeye başlayan Macaristan, bir gün sonra bu kararından vazgeçti. 16 Ekim'de sığınmacıların girişini engellemek için Sırbistan sınırından sonra Hırvatistan sınırını da kapatan Macarlar, 17 Ekim'de Slovenya sınırında, serbest dolaşım izni veren Schengen uygulamasını askıya aldı.

Vişegrad Grubu ülkeleri asker ve polisleri Macaristan sınırında

Sığınmacı krizi politikasında birbirine yakın görüşlere sahip Vişegrad Grubu ülkeleri (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) Macaristan sınırının korunması konusunda 8 Ekim'de anlaşmaya vardı. Bu kapsamda Macar-Sırp sınırına Polonya askeri teçhizat, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ise asker ve polis yolladı.

Macaristan'a sığınmacı girişi durdu

Macaristan Başbakanı İç Güvenlik Başdanışmanı György Bakondi, Macar-Hırvat sınırının kapatılması sonrası yaptığı açıklamada, Macaristan'ın güney sınırlarını başarı ile koruduğunu belirterek, "Macaristan'ın, Slovenya, Hırvatistan ve Sırbistan sınırında sükunet hakim. Macar-Hırvat sınırı kapatıldıktan sonra hiç kimse gayrı resmi bir şekilde Macaristan'a girmeye çalışmadı. Macar-Sırp sınırından ise günlük yaklaşık 25-30 kişi Macaristan'a girmeye çalışıyor" dedi.

1 Ocak'tan bu yana yaklaşık 400 bin sığınmacının giriş yaptığı Macaristan'daki mülteci kamplarında Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi'nin verilerine göre, 20 Ekim itibari ile 507 sığınmacı kaldı.

Macaristan'da, 2012 yılında 2 bin, 2013 yılında 18 bin, 2014 yılında 42 bin kişi sığınma talebinde bulunmuştu. Geçen yıl ise iltica başvurusunda bulunan yaklaşık 42 bin sığınmacının 500'ü mülteci statüsü alabildi.

Macar halkı, hükümetini destekliyor

Geçen yıl, bazı Macar devlet yetkililerinin Amerika Birleşik Devletleri'ne girişlerinin yasaklanması, internet vergisi, ülke genelindeki hükümet karşıtı gösteriler sonrası yaklaşık yüzde 12 oy kaybeden koalisyon hükümeti Fidesz-KDNP'nin, yapılan kamuoyu araştırmalarında izlediği sığınmacı karşıtı politika neticesinde bu kaybı telafi ettiği görülüyor.

Kaynak: AA