Lazer Teknolojisiyle "Tarihe Yolculuk" Yapılacak

Lazer Teknolojisiyle "Tarihe Yolculuk" Yapılacak

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesince (MAKÜ) başlatılan proje kapsamında lazer teknolojisi kullanılarak Kibyra Antik Kenti'nden çıkartılan eserlerin dijital modelleri oluşturuluyor.

Lazer Teknolojisiyle

GÖKMEN YÜCE - Mehmet Akif Ersoy Üniversitesince (MAKÜ) başlatılan proje kapsamında lazer teknolojisi kullanılarak Kibyra Antik Kenti'nden çıkartılan eserlerin dijital modelleri oluşturuluyor. MAKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Serkan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müdür yardımcısı öğretim görevlisi Sualp Deniz ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) destekli "Burdur İli Arkeolojik ve Kültürel Miraslarının Lazer Teknolojisi ile 3 Boyutlu Modellemesi ve Sanal 3D Müze Oluşturulması Projesi"ni başlattıklarını söyledi. Proje kapsamında Gölhisar ilçesinde bulunan ve "gladyatörler kenti" olarak bilinen Kibyra Antik Kenti'nden çıkarılıp Burdur Arkeoloji Müzesi'ne getirilen eserleri lazer teknolojisiyle taradıklarını anlatan Öktem, bu çalışmaları insanların internet ortamında ziyaret edebilecekleri, inceleyebilecekleri dijital bir model haline dönüştürmeye başladıklarını kaydetti.

"Sanal müze oluşturulacak" Yaklaşık 2 ay sonra tamamlanacak çalışma sonunda internet ortamında "sanal müze" oluşturmayı hedeflediklerini belirten Öktem, şöyle konuştu:

"Ortaya çıkarılan eserler, müzenin sahip olduğu fiziki imkanlar çerçevesinde sergileniyor. Ama müzenin fiziki alanları çok yeterli olmadığı için depolarda bulunan binlerce eser maalesef sergilenemiyor. Biz bu eserleri lazer tarama teknolojisiyle tarayıp bilgisayar ortamında bire bir modelliyoruz. Daha sonra internet ortamına aktarıyoruz ki insanlar depolardaki bu eserlerden haberdar olsunlar. Arkeoloji meraklıları, tarih sevdalıları, bu eserleri binlerce yıllık bu hazineleri görebilsinler."

Projenin iki ayağı olduğunu, ilk aşamada eserleri tek tek tarayacaklarını anlatan Öktem, ikinci aşamada ise Kibyra Antik Kenti'ndeki 10-15 bin kişilik stadyum, agora ve meclis binasını alansal olarak tarayarak yine internet ortamına aktaracaklarını ifade etti.

Öktem, yaklaşık 2 bin yıllık bir antik kent olan Kibyra'da tarihe ışık tutacak eserlerin bulunduğunu, buradaki eserlerin mutlaka görülmesi gerektiğini dile getirdi.

"Lazer teknolojisini arkeolojik amaçlı kullanıyoruz"

Lazer teknolojisini uygulamak için yurt dışından getirttikleri cihazların endüstriyel, otomotiv, makine sektörü, inşaat sektörü ve restorasyon hizmetlerinde de kullanıldığını anlatan Öktem, şunları kaydetti:

"Biz bu cihazları öncelikli olarak projemizin hedefleri çerçevesinde arkeolojik amaçlı kullanıyoruz. Gerçekten çok yeni teknolojiler. Teknoloji hızla ilerliyor. Artık 3D yazıcıların söz konusu olduğu günümüzde lazer teknolojisiyle taramanın da çok önem arz ettiğini görüyoruz. Belki ilerleyen aşamalarda bu arkeolojik eserlerin belli ölçeklerdeki modellerini de 3D printer ile alma imkanı doğacak. Teknoloji ilerliyor ve arkeoloji de bundan geri kalmamalı diye düşünüyoruz."