Kuveyt'teki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Kuveyt'teki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

- Kuveyt'teki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı Kuveyt tarihindeki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı.

- Kuveyt'teki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı

KUVEYT - Kuveyt tarihindeki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı.

Kuveyt tarihindeki ilk kadın hakimler bugün Yüksek Yargı Konseyi önünde anayasal yeminlerini ederek göreve başladı. Haziran ayı sonunda Yargıtay'a atanan 8 kadın hakim, diğer 46 hakim ile birlikte yemin etti. Ülke tarihinde ilk defa hakim olarak görev yapacak olan kadınların isimlerinin Fatima Abdel Moneim, Fatima Al-Kandari, Fatima Al-Farhan, Başayer Rakdan, Ruaa Al-Tabtabaei, Sanabel Al-Houti, Başayer Abdul Jalil ve Lulwa Al-Ghanim olduğu belirtildi.

Kuveyt Yüksek Yargı Konseyi, 2013 yılında Adli Etüdler Enstitüsü'nde 2 yıl süreyle eğitim alacak 22 kadının başvurusunu onaylayarak, kadınların savcı olmalarının önünü açmıştı. Konsey, kadınların savcılık dairelerinde 5 yıl süre ile görev yapmasının ardından hakimliğe terfi edebileceğini açıklamıştı.

Öte yandan Kuveyt Başsavcısı Dırar el-Asusi, 30 Haziran'da 8 kadın savcının hakimliğe terfi ettirilmesi yönünde karar almıştı. Asusi'nin aldığı karar "tarihi bir adım" olarak nitelendirilmişti.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title