Kuşadası'nda Toprak Kayması Kabusu Geri Göndü
Haberler » Güncel » Kuşadası'nda Toprak Kayması Kabusu Geri Göndü - Haber

Kuşadası'nda Toprak Kayması Kabusu Geri Göndü

Aydın'ın Kuşadası İlçesinde İnşaat Kazısı Yapılan Alanın Üstündeki Bölgede Heyelanı Durdurmak İçin Yola Sera Naylonu Serilmesi Önlemi İşe Yaramadı.

Kuşadası'nda Toprak Kayması Kabusu Geri Göndü

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde inşaat kazısı yapılan alanın üstündeki bölgede heyelanı durdurmak için yola sera naylonu serilmesi önlemi işe yaramadı. Dünden bu yana yağan yağmurlarla toprak kayması sürünce Işıkkent sitesindeki 25 daire boşaltıldı. Site sakinleri otellere yerleştirildi.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında yağışlarla birlikte toprak kayması yaşanan Kadınlar Denizi mahallesi Işıkkent sitesinde bir yıl aradan sonra aynı panik yaşandı. Önceki gün başlayan toprak kaymasını engellemek amacıyla belediye yağmur suyunun toprağa işlememesi için yola sera naylonu serdi. Ancak iki gündür yine süren yağan yağmur nedeniyle yolun bir bölümü daha kayınca, bitişikteki Işıkkent Sitesi'deki üç blokta oturan 25 aile, akşam saatlerinde evlerinden tahliye edildi. Polis ve zabıta ekiplerinin uyarısıyla evleri boşaltılan vatandaşlardan bir bölümü otellere giderken, aralarında site yöneticisi Uğur Dörtok'unda bulunduğu bir grup ise yaşanan toprak kaymasının belediyenin verdiği kazı izni nedeniyle yaşandığını belirten bir tutanağın kendilerine verilmesini istedi. Belediye yetkilileri bu tutanağı önce vermek istemedi. Site sakinlerinin tehlikeye rağmen siteyi terk etmemesi üzerine geç saatlerde belediye Fen işleri Müdür Vekili Ahmet Taşkan ile zabıta ekipleri hazırladıkları tutanağı getirerek site sakinlerine verdi. Sitenin F-E-H Bloklarında oturanların tahliyesi için tutanakları imzalayanlar otellere yönelirken, çeşitli nedenlerle evlerinde olmayanların gecenin geç vakitlerinde evlerine dönüşlerinde sıkıntı yaşanmaması için polis görevlendirildi.

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaşanan ve kendilerinin tedirgin eden toprak kaymalarının tek sorumlusunun belediye yönetimi olduğunu söyleyen Site Yönetici Uğur Dörtok, "Toprak kaymasını önlemek için yola muşamba seren zihniyetten ne beklenir? Geçtiğimiz yıl burada bir kazı izni verildi binalar kaydı. Büyük bir sıkıntı yaşandı. Zararı tazmin etmesi gereken kazı yapanlar yerine belediye bizim paramızla istinat duvarı yaptı. Bu yıl o istinat duvarının hemen yanında yine başka bir kazı için izin verildi. Hangi akılla izin verildiyse yine kazı yapıldı ve yine toprak kayması yaşandı. Bu gün belediyenin serdiği muşamba ve altındaki toprak çukurun üzerinden aşağıya kaydı. Böyle rezalet olur mu" dedi.

Belediye yetkililerinin yaptığı inceleme sonucunda evlerde tehlike yaşandığının belirlenmesi üzerine tahliye kararı verdiklerini söyleyen Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen "Yarın Afet İşleri Acil Müdahale ekibi gelerek burada inceleme yapacak. Tehlikenin boyutu o zaman belli olacak. Belediye ekipleri tehlike tespit ederek evleri boşaltıp vatandaşları otellere yerleştiriyor" dedi.

Geçtiğimiz yıl 27 Şubat Günü yaklaşık yağmurlar sonucu Işık Kent sitesi önünde meydana gelen toprak kayması üzerine H Blok ile kaymanın yaşandığı yöndeki Nurgül apartmanındaki 16 daire boşaltılmıştı. Günlerce evlerine giremeyen site sakinleri yağmurların durmasından sonra belediyenin istinat duvarı yapmasıyla rahat bir nefes almıştı. Aradan bir yıl geçmesine rağmen hiçbir önlem alınmadan yine aynı yerde yapılan kazıda iki gün önce toprak kayması yaşanmış, olay yerine gelen belediye ekipleri ise yola naylon sererek önlem almıştı.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler