Oyuncu Atilla Alpar'ın Kamera Oyunculuğu Kitabı Çıktı

Oyuncu Atilla Alpar'ın Kamera Oyunculuğu Kitabı Çıktı

Türkiye'de kamera oyunculuğu ile ilgili ilk kitabı, Kurtlar Vadisi'nde Küpeli karakterini canlandıran Atilla Alpar yazdı.

Oyuncu Atilla Alpar'ın Kamera Oyunculuğu Kitabı Çıktı
05.02.2014 13:49 | Son Güncelleme: 05.02.2014 14:30

Kamera oyunculuğu ile ilgili Türkiye'de ilk kitabı, en çok izlenen diziler arasında yer alan Kurtlar Vadisi'nde Şamil (Küpeli) karakterini canlandıran Atilla Alpar yazdı. Alpar'ın, 'Kamera Oyunculuğu' isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

KAMERA OYUNCULUĞU

2003-2012 yılları arasında sırasıyla; Kurşun Yarası, Hekimoğlu, Acı Hayat, Ümit Milli, Zor Karar, Kurtlar Vadisi Terör ve Firar'da rol alan ve asıl çıkışını Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde "Şamil" karakteriyle yapan Atilla Alpar'ın 'Kamera Oyunculuğu' isimli kitabı çıktı.

OYUNCULUK EĞİTİMİNE EVRENSEL BİR BOYUT KATTI

2012 yılının en başarılı aktörü ödülü alan Alpar, kitabıyla ilgili şunları söyledi: "Günümüzde en popüler olan oyuncuları, örneğin Johhny Depp ve Brad Pitt'i incelediğimizde, 'method' oyunculuk modellerini belirli ölçüde kamera oyunculuğu ile harmanladıkları ve bu harmanı da kendi yorumlarıyla ortaya koydukları görülüyor."

Gürhan Elmalıoğlu, Derya Alabora, Cüneyt Türel ve Varlam Nikoladze'den tiyatro eğitimi alan Alpar, 2010 yılında Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Festivali'ne katıldı ve sırasıyla; Dougles Cockle, Jan Barta, Teresa Brayshaw, Marina Markoviç gibi Avrupa'nın en önemli tiyatro akademisyenlerinden oyunculuk atölye eğitimi alarak oyunculuk eğitim anlayışına evrensel bir boyut kattı.

ATİLLA ALPAR

"Aktörlükte Sahne Dövüşü" gibi çeşitli bilimsel yazılarının yanı sıra "Pozitif Amaca Yönelik Müşteri İlişkileri ve Pazarlama Aktörlüğü" gibi verdiği çeşitli seminerleri bulunuyor. Amerikalı tiyatro yazarı D. T. Arcieri'nin Çığlık adlı oyununu da Türkçe'ye kazandıran Alpar'ın özellikleri arasında sahne dövüşü koreograflığı, kamera önü oyunculuğu eğitmenliği, sopa dövüşü, kılıç kullanmak ve at binmek yer alıyor. Alpar'ın rol aldığı tiyatro oyunlarından bazıları ise şunlar: Bremen Mızıkacıları (çocuk oyunu), Midas'ın Kulakları, Yaşar Ne Yaşar Yaşamaz, Yalancı, Kapışıyorlar (Romeo ve Juliet uyarlama Stage Combat), Gamsız Çapkın, Bir Delinin Hatıra Defteri, Belgelerle Kurtuluş Savaşı.

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (1)
FREE: Değişik bir tip.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title