Kürdistan Haberleri

Kürdistan haber, Kürdistan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kürdistan - Bugün
Son dakika! Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yatırımcılarından Türk firmalarına övgü
Şu anda binlerce Türk ustasının devam eden projelerde işe başlamış vaziyette olduğuna dikkati çeken Reşid, "Kürdistan Bölgesi'nin inşası ve imarı konusunda Türkiye çok önemli bir faktördür.
Kürdistan - Dün
Terör örgütü YPG/PKK, Haseke-Irak arasındaki Simalka Sınır Kapısı'nı sivil geçişlere kapattı
YPG/PKK-IKBY arasındaki gerilim Terör örgütü PKK'nın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Kürdistan Demokrat Partisine (KDP) karşı giriştiği eylemleri, Aralık 2020'de Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline taşımasının ardından YPG/PKK-IKBY arasındaki gerginlik artarak devam ediyor.
Kürdistan - Dün
Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (3)
Bahçeli, şunları kaydetti: "İzmir'deki cinayetin ardından Türkiye'ye pusu kurmak isteyen gerçek haydut devletler yok mudur? Kılıçdaroğlu, kime hizmetle memur edilmiş, akıl hocalığını kimler devralmıştır? Partiler üstü bir anlayışla tesis edilen, milletimizin özlemlerini ve devletimizin dik duruşunu teyit eden dış politikayı 180 derece değiştireceklerini söyleyen bu gafilin ağzından çıkanı kulağı duymuş mudur? Hepsini geçtik de HDP eşbaşkanları tahrip edici konuşmalarını yaparken 'katil devlet' sloganları atan alçakları kimler doldurmuş, bu karanlık güruh kimlerin dolduruşuna gelmiştir? Kılıçdaroğlu'na 'haydut devlet' kavramını söyletenler bu işin neresindedir? Açık seçik söylüyorum, Türk devleti egemen ve haysiyet sahibi bir devlettir, katil ithamları ise soysuzluktur. Öldürülen Deniz Poyraz'ın kim olduğunu ben size söyleyeyim, PKK'nın kırsal katılım sorumlusu, şehirden dağa çıkmak isteyen PKK sempatizanlarını terör kamplarına sevk eden halkanın içinde yer alan milis iş birlikçidir. Milis iş birlikçi, köy, kasaba ve şehirlerde yalnız ve sahipsiz görülen kişileri terör örgütüne devşirmek için çalışan, örgütün hain eylemlerine yardım ve yataklık yapan terörist demektir. Bu milis iş birlikçinin babası ise duyan herkesi şok eden açıklamalarda bulunmuş, bir nevi canlı bomba gibi patlamıştır, 'Deniz benim Deniz'im değil, Kürdistan'ın Denizi'dir.
Kürdistan - 21.06.2021
HDP iddianamesi: HDP örgütsel eylemlerin odağı haline gelmiştir
A.Ö: Üç yıldır nasıl çalışmıyor? Siz daha iyi bilirsiniz, ben bir şey demiyorum. HDP de kongresini yapacak, Ertuğrul- Sebahat Eş Başkanlığı tartışılabilir, öneridir. Yerel seçimlerden sonra grup HDP'ye geçmeyi önüne koyabilir. Genel seçimlere HDP listesi ile girilebilir. HDP Kongresinde de aşkla çalışabilecek yetenekli insanlar alınabilir. Hatta ileride birçoğu vekil olabilirler. Hepsine selamlarımı söylersiniz. Şimdi BDP'ye geçelim. Legal demokratik siyaset olma sıkıntısı var. Şimdilik seçimlere yoğunlaşmalıdır. Kongre alışmalarını ve tartışmalarını başlatırsınız, sonra önerilerim olacak. Aklıma gelmişken Mersin'e neden HDP ile girilmiyor? HDP olması daha uygundur. Eş Başkanlık sistemi her yerde oturtulsun. Eş Başkanlık evrenseldir, eşitlikçidir." GÖRÜŞMELERDEN SONRA DEMİRTAŞ HDP EŞ GENEL BAŞKANI OLDU İddianamede, bu görüşmelerden sonra Selahattin Demirtaş'ın BDP Eş Genel Başkanlığı'ndan HDP'ye geçtiği, 22 Haziran 2014 tarihli kongrede ise HDP Eş Genel Başkanı olduğu, diğer isimlerin de örgüt liderinin talimatı yönünde görevlere getirildikleri belirtilerek, "Bütün bu görevlendirme ve devamındaki görüşmelerin tarihleri dikkate alındığında, örgüt liderinin talimatlarının alınması hususunda üst düzey siyasi parti temsilcilerinin görevli kılındığı, bunun da aralarındaki iltisakın düzeyiyle dikkat çekici olduğu, davalı HDP ile PKK/KCK arasındaki irtibatın net bir şekilde anlaşıldığı anlaşılmıştır" denildi.   DEMİRTAŞ'IN SÖZLERİ İDDİANAMEDE İddianamede ayrıca Öcalan ve diğer örgüt yöneticilerin HDP hakkında görüşlerini içeren ifadelerine ve HDP'li yöneticilerin terör örgütü lideri hakkında söylediği sözlere yer verildi. Selahattin Demirtaş'ın, değişik tarihlerde yaptığı konuşmalarda, "Bu halkı için 14 yıldır İmralı'da bir beton çukurda direnen Kürt halk önderinin posterini Kürdistan'a asamayacaklar da nereye asacaklar.
Kürdistan - 15.06.2021
İran'da Sünni alim İsmailzehi'den Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhafazakar aday Reisi'ye destek
İran'ın Kürdistan eyaletinde Sünnilerin dini lideri olarak bilinen Hasan Emini de yaptığı yazılı açıklamada, İran Ehl-i Sünnet Ortak Düşünce Konseyi veya Ehl-i Sünnet Uzmanlar Strateji Konseyinin çalışma ve kararlarından haberdar olmadıklarını, söz konusu yapının ülkedeki Sünnilerin çoğunluğunu temsil etmediğini kaydetmişti.
Kürdistan - 14.06.2021
IKBY kendi PKK sorunuyla ne kadar yüzleşebiliyor?
IKBY'nin PKK sorunu IKBY'de özellikle Barzani ailesince yönetilen Erbil merkezli Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile PKK arasındaki tarihsel olarak kısa süreli konjonktürel temaslar haricinde gerginlik ve çatışma yüklü ilişkilerin arka planına bakıldığında; PKK'nın Kürtlerin olduğu her coğrafyada kendisi dışındaki yapıları tanımayarak mutlak hegemonya ve liderlik arayışını IKBY'de de uygulamaya çalıştığı gözlemleniyor.
Kürdistan - 29.08.2006
Turistik Bölgelerde Patlayan Bombalar İngiliz Basınında
Terör örgütü PKK`nın tatil yörelerinde meydana gelen patlamalarda aralarında İngilizler turistlerin de bulunduğu çok sayıda kişinin yaralanması İngiltere`deki gazetelerde geniş yer buldu. The Guardian, Marmaris`teki plajların tenhalaştığını öne sürerken Daily Telegraph, ¨İngiliz turistler bombalara meydan okuyor¨ başlığını kullandı. The Guardian gazetesi, bugünkü 1`inci sayfasında yaralı fotoğrafının yanında, ¨Turistlere bombalı saldırılarla sarsılan Türkiye`den uzak durma uyarısı¨ başlığını kullandı. İstanbul Bağcılar ve Marmaris`teki saldırıların sorumluluğunu, PKK`nın bir kolu ¨Kürdistan Özgürlük Şahinleri¨ (TAK) adlı grubun üstlendiğini duyuran gazete, grubun internet sitesindeki ¨Türkiye güvenli bir ülke değildir; turistler Türkiye`ye gelmemelidir¨ açıklamasını yayımladı.
Kürdistan - 29.08.2006
Barzani: "Ulusal Uzlaşma Sürecini Destekliyoruz"
Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin ve Irak Kürdistan Demokrat Partisinin (IKDP) lideri Mesud Barzani, Kürtlerin haklarını tehlikeye atmaması koşuluyla Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ulusal uzlaşma politikasını desteklediğini söyledi.
Kürdistan - 29.08.2006
Londra: İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, Antalya, Marmaris ve İstanbul'da meydana gelen, 3 kişinin ölümüne ve aralarında İngiliz turistlerin de bulunduğu onlarca kişinin yaralanmasına neden olan patlamalarla ilgili gelişmeler öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, haberi ilk sayfasından, yaralıların fotoğrafı eşliğinde duyuran Guardian, "Turistlere bombalı saldırılarla sarsılan Türkiye'den uzak durma uyarısı" manşetini attı. İstanbul ve Marmaris'teki saldırıların sorumluluğunu, PKK'nın bir kolu olduğu söylenen Kürdistan Özgürlük Şahinleri adlı grubun üstlendiğini duyuran gazete, grubun internet sitesindeki uyarıya yer verdi; "Türkiye güvenli bir ülke değildir; turistler Türkiye'ye gelmemelidir.
Kürdistan - 27.08.2006
Kerkük'te Bombalı Araçlarla Saldırılar: 9 Ölü, 22 Yaralı
Irak'ın Kerkük kentinde, bombalı araçlarla düzenlenen ve biri Devlet Başkanı Celal Talabani'nin kuzenini, diğeri de bir polis yetkilisini hedef alan saldırılarda, 9 kişi öldü. Akşam saatlerinde maydana gelen saldırıların ilkinde, Talabani'nin kuzeni Peyrut Talabani'nin evinin dışındaki kontrol noktasına çarpan bomba yüklü araç infilak etti. Olay yerinden yaklaşık 1 kilometre mesafede ve ilk patlamadan 10 dakika sonra, bölgesel bir polis merkezinin komutanının evinin dışında, yine bomba yüklü araç patladı. Her iki patlamada toplam 9 kişi öldü, 22 kişi yaralandı. Peyrut Talabani'nin, Celal Talabani'nin liderliğindeki Irak Kürdistan Yurtsever Birliği'nin yetkilisi olduğu bildirildi.
Kürdistan - 25.08.2006
Adana'da Çifte Patlama: 4 Yaralı
ADANA- Birinde CHP parti binasının bulunduğu 2 iş merkezine konulan bombaların 5 dakika arayla patlatılması sonucu 4 kişi yaralandı. Kentin yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu Küçüksaat mevkiindeki Özler Caddesi`nde Ahmet Özel Türkay İş Merkezi girişine bırakılan bomba saat 18.30 sıralarında patladı. Bu patlamadan yaklaşık 5 dakika sonra bu işyerine 100 metre uzaklıkta aynı cadde üzerinde, İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi, ÖDP ve BTP il başkanlıklarının da bulunduğu Özden İş Merkezi`nin birinci katındaki CHP Seyhan İlçe Başkanlığı kapısına bırakılan bomba da infilak etti. Her iki patlamada Türkiye Gazetesi grafikeri 30 yaşındaki Ali Şahin, avukat katibi 26 yaşındaki Hakan Küçükkömürcü, Kütahya`dan bir düğün için Adana`ya gelen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Serkan Sevgi ve 26 yaşındaki Süleyman Gülmez yaralandı. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar ile şok geçirenler Adana Devlet Hastanesi`ne götürüldü. Acil serviste tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Patlama sırasında Özden İş Merkezi`ndeki kuaförden çıkan nişanlı bir çift, patlama nedeniyle asansörde mahsur kaldı. Nişanlı çift, patlama telaşı geçtikten kısa bir süre sonra kurtarılıp, evlerine gönderildi. Olay anında yaya kaldırımından geçen 2 kişi de şoka girdi. TUZAĞA DİKKAT Patlamalar sonrası bölgeye giden polis, aynı semtte 3 hafta önce yaşadıkları çifte bombalı tuzağın benzerine yakalanmamak amacıyla olay yerine dikkatli yaklaştı. Polis araçlarının park edildiği yerlerde başka bir bombalı paketin olup olmadığı araştırıldı, sıkı güvenlik önlemleri alındı. İlk belirlemelere göre ses bombası olduğu sanılan her iki bombanın türü, yapılacak araştırmalar sonucu belirlenecek. Patlama sesleri 500 metre uzaklıktan duyulan bombalı saldırıları henüz üstlenen olmadı. Patlama sonucu her iki iş merkezindeki ve çevredeki işyerlerinin camları kırıldı. Emniyet Müdürü Mehmet Cebe, olay yerine giderek inceleme yaptı. BOMBA CHP`YE BIRAKILMIŞ CHP Adana İl Başkanı Serdar Seyhan da, patlamayı duyunca olay yerine geldi. Patlama konusunda henüz detaylı bilgi sahibi olmadığını bildiren Seyhan, ¨Patlamanın mahiyetini bilemiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi`ni hedef alabilecek bir patlamayla ilgili söylenebilecek çok az şey var. Bu doğrudan sadece CHP`ye yöneliktir diye düşünmüyorum. Siyasi parti hedef alınmıştır. CHP`nin hedef alınmasının Türkiye`nin içinde bulunduğu koşulları açıkça ortaya koyduğunu düşünüyorum. Bomba direk partimizin kapısına bırakılmış. İlçe binası kapalıyken bu olay oluyor. İlçe binamız kapatıldıktan, arkadaşlarımız çıktıktan bir saat sonra bu patlama meydana gelmiş¨ dedi. ÇİFTE BOMBALI TUZAK ADANA`da 4 Ağustos`ta da benzer bir bombalı saldırı meydana gelmişti. Oyakbank Küçüksaat Şubesi ATM`sine bırakılan ve uzaktan kumandalı olduğu belirtilen ses bombası saat 13.00 sıralarında patlatılmıştı. Bu saldırıdan 10 dakika sonra olayı soruşturmak için gelen polislerin araçlarını park ettiği yerde bulunan çöp bidonuna konulan parça tesirli bomba patlatılmış, olayda, 11`i polis 17 kişi yaralanmıştı. `Polise çifte bombalı tuzak` olarak nitelendirilen bu saldırıyı Teyrêbazên Azadiya Kürdistan (TAK) (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlenmişti.
Kürdistan - 25.08.2006
Amerikalı Gazeteci Türk Jetlerinin Bombaladığı Köye Gitti
Amerika’nın Sesi muhabiri Brian Padden, Türk jetlerinin vurduğu belirtilen Kuzey Irak’taki Kanimasi köyüne gitti. Padden, köylülerin kendisine “Iraklı yetkililer bize Türkler’in PKK’lıları hedef aldığını söyledi” dediğini aktardı. İran’ın Kandil Dağı’ndaki PKK kamplarını vurduğu yönünde gelen haberlerin ardından son olarak Türk jetlerinin Kuzey Irak’taki Kanimasi ve Snaht bölgelerindeki PKK kampların vurduğu iddia edilmişti. Amerika’nın Sesi radyosu muhabiri Brian Padden’ın, dün Türk jetlerinin vurduğu öne sürülen Kanimasi bölgesine gittiği bildirildi. Padden, bir dağ köyü olan Kanimasi’de yaşayan Muhammed Zeki’nin kendisine, Türkiye’nin bir süredir bölgeyi vurduğunu söylediğini aktardı. Habere göre Zeki, “Iraklı yetkililer bize Türkler’in sınır bölgesinde faaliyet gösteren PKK’lıları hedef aldığını ve onları öldürmek istediğini söyledi” dedi. Kanimasi mahreçli haberde Zeki’nin ve köydeki diğer kişilerin, bölgelerindeki bombalamanın Türk askerleri tarafından yapıldığını söylediği aktarıldı. “TÜRKİYE GEÇEN YIL DA 10 KEZ VURDU” Türk ordusunun köylerinin yakınlarındaki dağlık bölgeyi vurduğunu söyleyen Zeki, dağların bombalandığını duyduğunda köyde olduklarını belirtti. Zeki, “Olaylar olduğunda işçilerle biz buradaydık. Onlara korkmamalarını söyledim. Bombalama değil, yağmur fırtınası olduğunu, burada terörist olmadığını bu yüzden işlerinin başına dönmeleri gerektiğini söyledim” dedi. Padden’e konuşan ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi radyosu için çalıştığı bildirilen Ahmet Ali, Türkiye’nin geçen yıl o bölgeyi 10 kez bombaladığını iddia etti.
Kürdistan - 25.08.2006
İngiltere, Terör Örgütü Pkk'yı ''Yasa Dışı'' İlan Etti
İngiltere, ''PKK, Kongra-Gel ve KADEK''i ''yasa dışı'' ilan etti. Birleşik Krallık Parlamentosu'nun PKK'yı ve örgütün kullandığı diğer isimler olan KADEK ve Kongra-Gel'i yasaklayan kararı, 14 Ağustos 2006 tarihinde yürürlüğe girdi. Kongra-Gel ve KADEK'i yasaklamak için bir süredir çalışma yürüten Birleşik Krallık Parlamentosu'nun, kendilerine Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adını veren örgütü yasaklayan kararının da 25 Temmuz 2006 tarihinde yürürlüğe girdiği öğrenildi.
Kürdistan - 24.08.2006
Bağdat: Peşmergeler, Kerkük Petrol Nakil Hatlarını Korumak İstiyor
Kuzey Iraklı Kürtler'in, Kerkük petrol nakil hatları güvenliğini peşmerge güçlerinin sağlaması yönünde merkezi hükümete talepte bulundukları ortaya çıktı. Siyasi kaynaklara göre, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti, Beyci-Kerkük arasındaki petrol boru hatları güvenliğini peşmergelerin sağlaması yönünde Irak merkezi hükümete istekte bulundu. Olayı doğrulayan sözde Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Ömer Fettah ise söz konusu hattın güvenliğini sağlayamaya hazır olduklarını ifade ederken, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ile yapılan bir görüşmenin ardından konuyla ilgili merkezi hükümete resmen talepte bulunduklarını kaydetti.
Kürdistan - 23.08.2006
Antalya: Çevre Ve Orman Bakanı Osman Pepe Antalya'da
Antalya'nın Kaş İlçesi'nde çıkan orman yangını hakkında bilgi almaya gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, helikopterle yangın alanını gezdi. Antalya Kaş'a bağlı Kemer köyünün Kıbrısdere mevkiinde 5 gün önce çıkan orman yangını devam ediyor. Helikopterle beli bir süre yanan ormanlık alanı havadan inceleyen Bakan Pepe, daha sonra yangın alanına yakın olan Gömüce köyüne geldi. Burada Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedik Ağaoğlu, Orman Genel Müdür yardımcısı Mustafa Kurtulmuş ve köylüler tarafından karşılanan Bakan Pepe, Orman Genel Müdür Yardımcısı Kurtulmuş'dan yangın hakkında bilgi aldı. Aldığı bilgiler doğrultusunda açıklamalarda bulunan Bakan Pepe, "Türkiye'nin tamamında, bu yangınlarla alakalı insan kusurları, yüzde 90 civarındadır. Buradaki yangın, doğal bir olaydan, yani yıldırım düşmesi sonucu çıkmıştır. Şu anda şöyle söyleyeyim, yani yangın kontrol altında dersek yanlış olur. Arkadaşlar dış çizgisini çizmiş. Ama yangın, içeride devam ediyor. Arkadaşlar havadan müdahale ediyor. Son derece sarp ve kayalık olan yangın alanının içerisine girilmesi, hatta havadan da müdahale etmenin son derece zor olduğu bildirildi. Şimdi, uçak gelecek, istediğimiz gibi düz alanda 30 metreden suyu bırakamayacak. Ama şu anda bu kanyon içerisinde yangının etkili olduğu alan 300 hektar civarındadır. Yangın, bir yakadan bir yakaya sıçrıyor. Burada yanan alan, 250- 300 hektar değil" dedi. Basın mensuplarının, ormanlık alanlarda çıkan yangınları PKK'ya bağlı Kürdistan Şahinler gurubunun çıkardığı ve bunu üstlendiklerini belirtmesi üzerine Bakan Pepe, kendilerine bu konuyla ilgili bir bilgi gelmediğini ve yangınların çıkış sebebiyle ilgili güvenlik güçlerinin çalışma başlattığını ifade etti.
Kürdistan - 23.08.2006
Mhp: "Ormanlar Pkk Tarafından Yakılıyor"
Mhp Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Ormanların Pkk Terör Örgütü Tarafından Yakıldığını Söylerken,"Pkk'ya Bağlı Tak Adlı Bir Kuruluş, 'Kürdistan'da Yaşananlara Karşılık Olarak Ormanları Yakıyoruz' Diye Açıklama Yaptı" Dedi.
Kürdistan - 23.08.2006
Elazığ: Elazığ'daki Orman Yangınlarını Terör Örgütü Tak Üstendi
Elazığ'ın Sivrice İlçesi ve Hankendi Beldesi yakınlarında geçtiğimiz günlerde çıkan orman yangınlarını, terör örgütü PKK'nın kolu olan TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlendi.
Kürdistan - 23.08.2006
Washington: Abd'nin Eski Hırvatistan Büyükelçisi'nden Açıklamalar
ABD'nin eski Hırvatistan Büyükelçisi ve Irak konusunda uzman olan Peter Galbraith, Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürdistan yönetiminin bağımsızlığını ilan etmesinin kaçınılmaz olduğunu ve Türkiye için en iyi stratejinin, Kürtlerle ilişkileri iyi tutmak olacağını söyledi.
Kürdistan - 21.08.2006
Kuzey Irak'taki Kürt Hükümetinden İran'a 'Operasyon'u Durdur' Çağrısı
Kuzey Irak’taki yerel hükümet, PKK`nın İran kolu ¨Özgür Yaşam Partisi¨ PJAK`a üye terörist gruplara karşı Kandil Dağı`nda düzenlediği operasyonları durdurma çağrısı yaptı. Yerel Kürt Hükümeti sözcüsü Halit Salih, bir süreden bu yana Kandil Dağı ve çevresini bombalayan İran hükümetinden operasyonu durdurmasını istedi. Salih, Yerel İçişleri Bakanı Osman Haci Mahmut`un, İran`a, Kandil dağını bombalamaya devam etmemeleri için çağrıda bulunduğunu söyledi. Salih, Süleymaniye`deki İran temsilcisini çağırarak uyardıklarını da sözlerine ekledi. İran güçleri tarafından bombalanan Kandil Dağı ve çevresinde yaşayan çok sayıdaki sivilin köylerini terk etmek zorunda kaldığı belirtilirken, Cumhurbaşkanı Celal Talabani`nin liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği, saldırıda 2 sivilin öldüğünü, 4`ünün yaraladığını öne sürmüştü.
Kürdistan - 21.08.2006
İran, 4 Pkk'lı Teröristi Tutukladı
TAHRAN (A.A) ? 21.08.2006 ? İran, aralarında terör örgütü PKK'nın 4 üyesinin de bulunduğu 9 teröristi tutukladı. Batı Azerbaycan eyaleti emniyet müdür yardımcısı Hüseyin Reşidi, Keyhan gazetesine yaptığı açıklamada, İran-Türkiye sınırında, terör örgütü PKK ve İran Kürdistan Demokrat Partisi üyesi 12 teröristle İran güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığını söyledi.
Kürdistan - 20.08.2006
Washıngton: Irak'taki Şiddet Olayları
Amerikan Washington Post Gazetesi'nde bugün çıkan bir makalede, Irak'taki iç savaşın Irak'a komşu ülkelere de sıçrayabileceği ifade edildi. Daniel L. Byman ve Kenneth M. Pollack tarafından kaleme alınan makalede, ABD'nin Irak'ta karşı karşıya bulunduğu en büyük tehlikenin, Irak'a komşu ülkelerin içine sürükleneceği bölgesel istikrarsızlık ve savaş ortamı olduğuna değinildi. Türkiye'nin Irak'tan sızacak bir sivil savaşa açık olacağının iddia edildiği yazıda, Türkiye, İran ve Suriye'nin hatırı sayılır Kürt nüfusu nedeniyle sivil savaşın bir parçası olabileceği öne sürüldü. Türkiye'nin Irak sınırına ek askeri birlikler yerleştirdiği kaydedilen makalede, Irak'ta olası bir parçalanma durumunda sözde Kürdistan'ın federasyondan kopacak ilk bölge olacağı söylendi.
Kürdistan - 20.08.2006
Mhp'den Erdoğan'a: "Mehmetçiği Kandil'den Önce Lübnan'a İsrail'i Korumak İçin Mi Göndereceksiniz"
Mhp Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Mehmetçiğin Kandil Dağı’ndan Önce Lübnan’a Gönderilmesinin "israil’i Koruma" Amaçlı Olacağını Söyledi.
Kürdistan - 19.08.2006
Rize: Bbp Lideri Yazıcıoğlu Rize'de
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Büyük Ortadoğu Projesi'nin Türkiye'de terörü güçlendirdiğini öne sürdü. Rize'ye gelen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Rize Dedeman Otel'de bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamasında, Türkiye'de artan terör olaylarını değerlendiren Yazıcıoğlu, "Terör öyle şımartıldı, öyle umuda kapıldı ki, şimdi Karadeniz Bölgesi'ne sızmaya çalışıyor. Ordu'daki bir takım denemeler, Trabzon'a yönelik tahrikler, Karadeniz sahil şeridinde yer yer el ense çekmeye çalışmaları terörün Karadeniz'e aktarılmak istenmesinin bir sonucudur. Bu da çok stratejik bir hedeftir. Dersim'den Zara Koyunhisar yaylalarından Karadeniz'e açılmak istiyorlar. Ama buradan ifade etmek istiyorum; her kuşun eti yenmez. Karadeniz Bölgesi'nde terör asla zemin bulamaz. Buradan çıkış yoktur. Buralara girilirse bir daha çıkma şansları yoktur. Bu böyle bilinmelidir. Tabi PKK olarak gelmeyecek. DHKP/C olarak gelecek, başka gelecek ama önemli değil. Al birini, vur ötekisine. Bunların her biri birbirine bağlı. Çünkü hepsi dış güdümlü, dışarıdan organize edilmiş ve ihtiyaç duydukları yerde küresel sermayenin bölgede kullandığı, benzine batırıp yangın çıkartmak istediği yerde kullandığı bir paçavradır" dedi. "Ortadoğu'da mezhep olarak aşiret olarak daha fazla bölünmeyi, daha fazla kavgayı, kini, nefreti ve bölünmeyi hedef alan, Ortadoğu'yu yeniden şekillendirme hedefini güden BOP'un terörü tetiklediğini görmemiz lazım" diyen Yazıcıoğlu, "BOP çerçevesinde coğrafyamıza yeni şekiller vermek istiyorlar. Bu ABD senato binasında asılan haritada da açıkça görülmektedir. İnternet sitelerimize düşmüş olan haritalar bunu açıkça ortaya koymaktadır. Ortadoğu'yu yeniden şekillendirecekler. İsrail'in Filistin ve Lübnan'a karşı yürüttüğü katliam esnasından ABD Dışişleri Bakanı Rice, 'Artık Ortadoğu'ya yeni bir şekil vermenin zamanı gelmiştir' dedi. Ne olacak bu şekil? Bu şekilde, Ortadoğu'daki Şii Sünni ayrımını gerginleştirecek ve mezheplere göre yeni haritalar çizecekler. Irklara göre yeni haritalar çizecekler. Aşiretlere göre yeni haritalar çizecekler. Eğer mezhebe, ırka, aşirete göre işlerine gelmiyorsa coğrafyanın şeklini bahane edecekler. Bunlar da işlerine gelmiyorsa kimi bölgelerdeki suni liderlerin cebine şeytan koyacak (daha önce yaptıkları gibi) ve yeni devletçikler üretecekler. İşte bu çerçeve içerisinde Suriye, Irak, İran ve Türkiye'yi içine alacak bir 'Büyük Kürdistan' hayalini güdüyorlar.
Kürdistan - 19.08.2006
İran, Kandil Dağı'nı Bombalamayı Sürdürdü
İran Topçu Birlikleri, Kuzey Irak’taki Kandil Dağları’nı Bombalamayı Dün De Sürdürdü. Topçu Ateşinde İki Kişinin Öldüğü, Çok Sayıda Kişinin De Yaralandığı Öne Sürüldü. Irak Cumhurbaşkanı Ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani’ye Bağlı İnternet Sitesi, İran Ordus...
Kürdistan - 18.08.2006
Bağdat: Kürtler, Peşmerge Ordusunun Startını Verdi
Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinde bir araya gelen Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ile Kürdistan Demokrat Parti'si (KDP) kurmaylarının, "düzenli peşmerge ordusunun" ilk startını verdikleri bildirildi.
Kürdistan - 18.08.2006
Ikyb'nin Internet Sitesi: İran'ın Sınır Ötesi Operasyonu Sona Erdi
İran'ın, Terör Örgütü Pkk’nın Bu Ülkedeki Kolu Özgür Yaşam Partisi (pjak) Militanlarına Karşı Kuzey Irak Topraklarında Yaptığı Operasyonun Sona Erdiği Duyruldu. Irak Kürdistan Yurtsever Birliği’nin İnternet Sitesi, Operasyon Buyunca Kuzey Irak'a 700 Katyuşa Füzesi Fırlatıldığını Bildi...
Kürdistan - 16.08.2006
İran Birliklerinin Kandil Dağı'na Yönelik Operasyon Başlattığı Öne Sürüldü
İran`ın, terör örgütü PKK`nın bu ülkedeki kolu Özgür Yaşam Partisi (PJAK) militanlarına karşı Kuzey Irak topraklarına girerek kapsamlı bir operasyon başlattığı öne sürüldü. Kürdistan Yurtsever Birliği`nin internet sitesinde yer alan habere göre, PKK`ya bağlı PJAK militanları dün gece geç saatlerde, İran Ordusu`nun Konelacan bölgesi yakınlarında bulunan bir İran karakoluna saldırı düzenledi.
Kürdistan - 15.08.2006
Musul: Kyb'ye Bombalı Saldırı
Irak'ın kuzeyindeki Musul'da bulunan Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) binasına bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırılarda ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybederken, 15 kişi de yaralandı.
Kürdistan - 14.08.2006
Kuzey Irak'ta Halk 'İsyanda'
Kuzay Irak'ta Elektrik, Su, Akaryakıt Ve Altyapı Hizmetlerinin Yetersiz Olduğunu Ve Kürt Yöneticilerin Rüşvet Alarak Adam Kayırdığını Öne Süren Binlerce Kişi, 1 Haftayı Aşkın Süredir Süleymaniye Başta Olmak Üzere Çeşitli Kentlerde Gösteriler Düzenliyor. Olaylarda Şimdiye Kadar 1 Kişi Öldü, Çok Sa...
Kürdistan - 14.08.2006
Kuzey Irak'ta 'Kürdistan Ordusu' Çalışmalarına Hız Verildi
Kuzey Irak’ta Düzenli ‘kürditsan’ Ordusunun Kurulması İçin Başlatılan Çalışmalar Sürüyor. Peşmerge Bakanlığı Yetkilileri Ve Peşmerge Kuvvetlerinden Komutanlar Dün Selahaddin Kentinde, ‘kürdistan Bölge Başkanı’ Mesut Barzani Başkanlığında Toplandı. Barzani’nin K...
Kürdistan - 13.08.2006
Kyb'nin Resmi İnternet Sitesinden Çarpıcı İddia
Irak Başkanı Celal Talabani'nin Lideri Olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin Resmi İnternet Sitesi, Bugün Sabah Saatlerinden İtibaren İran Ve Türk Ordusunun Kuzey Irak'taki Pkk Kamplarını Bombalad...
Kürdistan - 12.08.2006
Barzani : Abd Temsilcisinin Yanında Kürt Temsilcisi De Olmalı
Irak Kürdistan Demokrat Partisi (ıkdp) Lideri Ve 'Kürdistan Bölge Başkanı' Mesut Barzani, Abd'nin Pkk İle Mücadelede Koordinatör Atama Hazırlığına İlişkin Çalışmalarını Değerlendirirken, Kurulması Öngörülen Komitede Bir Kürt Temsilcinin De Görev Alması Gerektiğini Söyledi. Sorunun Askeri Yöntemle...
Kürdistan - 11.08.2006
Kut: Irak'ın Kut Kentinde Ikyb Bürosu Ateşe Verildi
Irak'ın güneyindeki Kut kentinde, Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği bürosuna saldırı düzenlendi. Talabani yanlılığıyla bilinen yerel bir gazetede Fazilet Partisi Genel Başkanı Muhammed El Yakubi aleyhtarı bir haber yayımlanması üzerine harekete geçen öfkeli kalabalık, önce protesto yürüyüşü yaptı, ardından da siyasi büroyu ateşe verdi.
Kürdistan - 10.08.2006
Barzani: Türk Topçusunun Ateşini Kınıyoruz
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak Sınırına 1 Ayda 4 Kez Top Ateşi Açtığını Öne Süren Irak Kürdistan Demokrat Partisi (ıkdp) Lideri Ve ‘kürdistan Bölge Başkanı’ Mesut Barzani, Her Türlü Sınır İhlalini Kınadıklarını Söyledi.
Kürdistan - 08.08.2006
Barzani'nin İnternet Sitesinin İddiası: Türk Topçusu Ateş Açtı
Kuzey Irak'taki Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin 'Peyamner'adlı İnternet Sitesi, Türk Topçusunun Kuzey Irak'ta Belli Noktalara Ateş Açtığını İleri Sürdü. Site, Amediye İlçesi Kanimasi Beldesine Bağlı Beduhe Köyü'ne Bu Ay İçinde 4'üncü Kez Top Ateşi Açıldığını İddia Etti. Haberde, Ölen Ve...
Kürdistan - 05.08.2006
Adana'daki Patlamaları ''Tak'' Üstlendi
Adana'da, dün 15 dakika arayla meydana gelen ve 8'i polis 17 kişinin yaralandığı 2 ayrı patlamayı bölücü terör örgütü PKK'nın uzantısı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi.
Kürdistan - 05.08.2006
Büyükelçi Çeviköz'den Talabani'ye Sürpriz Ziyaret
Terör örgütü PKK`nın Irak`taki faaliyetlerinin durdurulması için sınır ötesi operasyonun gündemde olduğu bir dönemde, Türkiye`nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani`yi dün makamında ziyaret etti. Türkiye`nin olası bir operasyonuna karşı çıktığını söyleyen Irak Cumhurbaşkanı Talabani ile Büyükelçi Çeviköz arasındaki görüşmeden terör örgütü PKK`ya karşı alınaçak önlemlerin gözden geçirildiği tahmin ediliyor. (Kürdistan Yurtsever Birliği) KYB`den yapılan açıklamada görüşmede Irak`taki son siyasi gelişmelerin ve iki komşu ülkenin ortak çıkarlarını gözeten ilişkilerin önemi üzerinde durulduğu bildirildi.
Kürdistan - 03.08.2006
Ömer Fattah: "Kuzey Irak'ta Pkk'ya Yönelik Bir Operasyon Planlanmıyor"
Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesinin Başbakan Vekili Ömer Fattah, Bölgelerindeki Pkk Varlığından Rahatsızlık Duyduklarını Ancak Terör Örgütüne Yönelik Herhangi Bir Askeri Operasyon Planlamadıklarını Söyledi. Fattah, Pkk'lı Teröristlerin Irak'ta Rahat Bir Biçimde Dolaşamadığını Da Savundu.
Kürdistan - 03.08.2006
Şerafettin Elçi'den "Pkk Büroları Kapatılmayacak" İddiası
Eski Bayındırlık Bakanlarından Şerafettin Elçi, Irak’taki PKK bürolarının kapatılacağı yönündeki açıklamaları, “PKK büroları, kampları kapatılmayacaktır. Kürt liderler böyle bir adım atmayacaklardır” sözleriyle değerlendirdi. Elçi, BBC Türkçe Servisi’ne yaptığı açıklamada Irak’ın halen kendi asayişini sağlayamadığına dikkat çekerken Kuzey Iraklı Kürtlerin kendilerine zarar vermeyen PKK gibi bir örgüte karşı harekete geçmeyeceğini öne sürdü. Elçi şunları kaydetti: “Kürdistan Federe bölgesi halen bu konulardaki hassasiyetini koruyor.
Kürdistan - 02.08.2006
Erbil: Kürtler, Kuzey Irak'ı Yabancılara Satıyor
Yabancı yatırımcıyı Kuzey Irak'a çekmek için çeşitli yöntemlere başvuran Kuzey Iraklı Kürt liderler, yeni bölgesel yasayla bazı bölgeleri parselleyip yabancı firmalara satışa sunuyor. Yasa taslağı, gelen yatırımcının yeni teşviklerle birlikte 10 yıl boyunca vergiden de muhaf tutulmasını öngörüyor. Yabancı yatırımcıları Kuzey Irak'a çekebilmek için başta Amerikan ve İngiliz televizyonları olmak üzere çeşitli ülkelerde reklam filmi yayınlatan Kuzey Irak'taki yerel Kürt hükümeti, şimdi de yabancılara toprak satın alma, burada elde edilen geliri ülkelerine geri götürme ve 10 yıl boyunca vergiden muaf olma hakkı tanıyor. Kuzey Irak'taki sözde Kürt parlamentosunda kabul edilen yasayı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani'nin de onayladığı ifade edildi.
Kürdistan - 02.08.2006
Kerkük: Pkk'nın Irak'taki Faaliyetleri
Irak federal hükümet yetkililerinin, terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki faaliyetlerine son verme girişimleri, henüz sonuç vermedi. Başta Başbakan Nuri El Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari gibi hükümet kanadının en etkin isimlerinden gelen açıklamalar, örgütün faaliyetlerini durdurmaya yetmezken, Kerkük'te PKK'nın sözde bayrağı ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) flamalarının yan yana dalgalanması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
Kürdistan - 02.08.2006
Tan,"ırak Makamları, Pkk'ya Karşı Alacakları Tedbirleri Bildirdiler"
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, Irak makamlarının, PKK`nın faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin almayı öngördüğü tedbirler hakkında bilgi verdiğini bildirdi. Basın toplantısı düzenleyen Tan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, ¨Bazı Irak liderleri terör örgütü PKK`ya silahı bırakın dediler. Resmi bilgi veya somut gelişme var mı?¨ sorusuna karşılık Tan,¨PKK terörü ile ilgili yapılan çalışmalar hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin en öncelikli görevlerinden bir tanesidir. Terörle Mücadele Kurulu etkili çalışmalar yürütmektedir. Burada alınan kararlar çerçevesinde bu konu Irak ve ABD nezlinde yakından takip edilmektedir. PKK`nın Irak`taki faaliyetlerine ilişkin rahatsızlığımızı her vesile ile Irak`taki yetkililere ilettik. Irak makamları, son dönemde PKK`nın faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin almayı öngördüğü tedbirler hakkında bilgi verdiler. Bu tedbirlerin en kısa zamanda sonuç vermesini bekliyoruz.Bizde bunun etkin takipcisi olacağız. PKK ile ilgili olarak güvenlik güçlerimizin gayet etkin çalışmaları vardır. Bu mücadele sürecektir ve neticede PKK örgütü mutlaka yenilecektir. Biz de bunu somut olarak çok yakında göreceğiz.¨dedi. Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani`nin açıklamaları hakkında bir bilgisi olmadığınız söyleyen Tan,¨ABD ve Irak ile birlikte yürüttüğümüz üçlü mekanizmadan bilgi sahibisiniz.
Kürdistan - 02.08.2006
Dizai Ankara'da
Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizai tatil için Türkiye'ye geldi.
Kürdistan - 01.08.2006
Kocaeli: Dilovası'ndaki Patlamayı "Tak" İsimli Örgüt Üstlendi
Kocaeli'nin Gebze İlçesi Dilovası Beldesi'nde bulunan Yılport Liman İşletmeleri'ndeki bir tankta, geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamayı, Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) isimli bir örgüt üstlendi.
Kürdistan - 01.08.2006
Washington: Bağdat'taki Pkk Bürosunun Kapatılması
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin, Washington ziyareti sırasında, Bağdat'taki terör örgütü PKK bürosunun 'hemen' kapatılacağını söylediği belirtildi. ABD'de günlük yayınlanan The Washington Times Gazetesi'nde bugün Tülin Daloğlu imzasıyla yayınlanan bir makalede, ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'in, geçen hafta Washington ziyareti sırasında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin, PKK konusunu ele aldığını söylediği kaydedildi. Habere göre, Zebari, gazeteye, "Yakınlarda Ankara'yı ziyaret ettiğimde çok sıcak, dostça, saygılı ve uyumlu bir şekilde karşılandım. Hükümetle bütün konuları çok detaylı bir şekilde tartıştık. Türkiye, ABD ve Irak'tan meydana gelen 3'lü Komite'nin, bölgesel hükümetten de 1 üyenin katılımı ile tekrar kurulmasını önerdim" dedi. Zebari, Türkiye Büyükelçiliği'nden sadece 500 metre ötede bulunan "Öcalan Stratejik Etüdleri" adı ile bilinen Bağdat'taki PKK bürosunun "hemen" kapatılacağını da söyledi. The Washington Times, Zebari'nin, "Onlar herşeyden önce Iraklı değil. İkincisi burası onların operasyon yapacağı veya her ne için ise lobi faaliyetlerinde bulunacağı bir yer değil. Üçüncüsü onlara ortak bir mesaj verildi. Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından verilen mesajda, PKK'dan çatışmayı durdurması istendi.
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Kürdistan Haberleri | Kürdistan Haber - Haberler - Kürdistan haberleri, son dakika kürdistan haber ve gelişmeleri burada. Son dakika! Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yatırımcılarından Türk firmalarına övgü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.06.2021 12:59:46. #1.13#

title