Haber : Yeşil deniz kaplumbağalarının son yavruları denizle buluştu MERSİN - Haberler

Haberi Paylaş

Yeşil deniz kaplumbağalarının son yavruları denizle buluştu MERSİN

Yeşil deniz kaplumbağalarının son yavruları denizle buluştu MERSİN

Yeşil deniz kaplumbağalarının son yavruları denizle buluştu MERSİN

Yeşil deniz kaplumbağalarının son yavruları denizle buluştu - MERSİN

Yeşil deniz kaplumbağalarının son yavruları denizle buluştu

- Nesli tükenmekte olan yeşil deniz kaplumbağalarının bu sezonki son yavruları, Mersin'in Erdemli ilçesi sahillerinde denize ulaştı

MERSİN (AA) - Mersin'in Erdemli ilçesinde, nesli tükenmekte olan yeşil deniz kaplumbağalarının (Chelonia Mydas), bu sezonki son yavruları denizle buluştu.

Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUMER) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu kaplumbağa üreme sahasında, ilköğretim öğrencileriyle gerçekleştirdikleri incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, "Bizim Deniz Akdeniz" projesiyle, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yaşatılmasına yönelik öğrencileri bilinçlendirmek için uygulamalı eğitim verdiklerini belirtti.

Öğrencilerin bu tür örnek faaliyetlerde bulunmasının sevindirici olduğunu vurgulayan Ergene, şöyle konuştu:

"Son 15 yıldır deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik yaptığımız ısrarlı çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Bu yıl deniz kaplumbağalarının üremesi geçen yıllara oranla daha fazla. Özellikle Kazanlı, Davultepe ve Alata sahillerine anaç kaplumbağalar daha fazla geldi ve bu sayede daha çok yavru denizle buluşmuş oldu. Bu yıl yaklaşık bin 500 kaplumbağa yuvasını kontrollü bir şekilde açarak yavruların denizle buluşmasını sağladık. Bu sezonki son yeşil kaplumbağa yavruları denize ulaştı."

Deniz kaplumbağalarının korunmasına da değinen Ergene, özellikle balık sezonunun açılmasıyla balıkçıların deniz kaplumbağalarının ağlara takılma riskine karşı dikkatli olmalarını ve balıkçılardan bu konuda daha duyarlı olmalarını istedi.

Proje Koordinatörü Mine Kurt ise İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı ve TÜBİTAK'ın kabul ettiği proje kapsamında 100'ün üzerinde öğrenciye 15 günlük program dahilinde, sahili, kaplumbağa yuvalarını ve çevreyi koruma amacıyla eğitim programı düzenlediklerini söyledi.

Mersin Üniversitesi Erdemli Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Son Dakika Haberleri

title