Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliğinden "Günümüz Uygarlığında Anadolu İzleri" etkinliği - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliğinden "Günümüz Uygarlığında Anadolu İzleri" etkinliği

AA - Selen Temizer - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliğinden 'Günümüz Uygarlığında Anadolu İzleri' etkinliği

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği himayesinde "Günümüz Uygarlığında Anadolu İzleri" isimli panel ve sergi düzenlendi.

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği himayesinde "Günümüz Uygarlığında Anadolu İzleri" isimli panel ve sergi düzenlendi.

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği AB İletişim Stratejisi kapsamında TOBB Brüksel Ofisi'nde, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı desteği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden akademisyenlerin iş birliği ile panel ve sergi etkinliği yapıldı.

Etkinliğin açılışında Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, aralarında Belçika, NATO ve AB yetkilileri, Türk ve Belçikalı akademisyenler, öğrenciler ve dernek temsilcilerinin bulunduğu davetlilere hitap etti.

Ulusoy, Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası olduğu Avrupa'nın sosyokültürel temellerinde ve inanç sistemlerinde Anadolu'daki oluşumların katkılarının önemine dikkati çekerek bunun, birlikte yaşama kültürünün güzel ve canlı örneğini oluşturduğunu vurguladı.

Ulusoy, "Bugün Avrupa, farklı kökenlerden insanların ayrım gözetilmeksizin yaşayabilecekleri, sosyal ve kültürel bütünlük içinde bir arada yaşama kültüründe hem bir kıta hem de ortak değerler ile normlar bütünüdür ve olmalıdır." diye konuştu.

İki kısımdan oluşan etkinliğin akademik panel bölümünde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Prof. Dr. Demet Binan'ın moderatörlüğünde, Belçikalı akademisyen Koert Debeuf, Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Prof. Dr. Fahri Işık ve Prof. Dr. Mustafa Şahin sunumlar yaptı.

Panelde, Avrupa'yı oluşturan sosyokültürel temellerin, tek tanrılı inanç sistemleri dahil olmak üzere, Avrupa kıtasında oluşma sürecinin esasen Anadolu topraklarında birlikte yaşama kültürü içinde var olup geliştiği, dolayısıyla Türkiye topraklarının bugünkü Avrupa değerlerinin çıkış noktalarından biri olduğu tespitleri ele alındı.

Panelin akabinde, Türkiye'de yapılan arkeolojik çalışmalar ışığında hazırlanan serginin açılışı yapıldı.

Türkiye'nin tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan görseller davetlilerin beğenisini toplarken etkinliğin sonunda, katılımcılara Türk lezzetlerinin sunulduğu resepsiyon verildi.

Etkinliğe, Brüksel'i ziyaretleri vesilesiyle Türkiye Bilimler Akademisi heyeti de katıldı.

Sergi, hafta sonu hariç, 10-16 Mayıs tarihlerinde TOBB Brüksel Ofisinde 10.00-16.00 saatlerinde gezilebilecek.

AA / Selen Temizer - Kültür Sanat

Brüksel Türkiye Europe Türk Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title