Haberler

Mahkumlardan "Mapusluk Zor Zanaat" Adlı Oyun

Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan 11 tutuklu ve hükümlü, hayatlarını konu alan "Mapusluk Zor Zanaat" adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan 11 tutuklu ve hükümlü tarafından, "Mapusluk Zor Zanaat" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Cezaevinin konferans salonunda sahnelenen oyunda rol alan tutuklu ve hükümlüler, hapishanede geçen bir günlerini tiyatro ile anlattı. "Mapusluk Zor Zanaat" adlı oyunun bazı bölümlerinde, duygulu anlar yaşandı.

Oyunu izleyen Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Başsavcı Mehmet Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, Emniyet Müdürü Mustafa İncebay ve diğer protokol üyeleri, tutuklu ve hükümlüleri tebrik etti. Vali Çakacak ve beraberindekiler, daha sonra, cezaevinde açılan sergiyi gezdi.

Başsavcı Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, 148 bin 784 metrekarelik alan üzerine 1982 yılında kurulan Kırşehir E Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tiyatro eğitimi alan 11 tutuklu ve hükümlünün bir gün içerisinde yaşadıklarını sahnede anlattığını söyledi.

Hükümlü ve tutukluların yaş, cinsiyet, eğitim ve yeteneklerine göre cezaevinde kurslara katıldıklarını belirten Şahin, "Ceza İnfaz Kurumunda, hükümlü ve tutukluların bedensel, zihinsel, ahlaki ve duygusal bakımdan gelişimlerini sağlamak için eğitim verilmektedir. Dengeli, aynı zamanda da sağlıklı bir yapıya kavuşarak geniş bir dünyaya sahip, insan haklarına ve onuruna saygılı, yapıcı, verimli kişiler olarak yetiştirilmeleri için çalışılmaktadır" diye konuştu.

Şahin, cezaevinde 6 iş kolunda 24 kişinin sigortalı olarak çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"İş yurtları aracılığıyla 6 iş kolunda 17 mesleki ve 13 sosyal kültürel olmak üzere 30 kurs açılmıştır. Kurslara katılan 448 hükümlü ve tutukludan 170'i sertifika almıştır. Resim, bağlama, okuma yazma, masa tenisi, satranç, Kur'an-ı Kerim, tiyatro, İngilizce, aile eğitimi, salıverme öncesi mahkum gelişim programı olmak üzere 10 farklı dalda kurslar düzenlenmektedir. Kurumumuzda hükümlü ve tutukluların boş zamanlarını değerlendirmeleri için 4 bin 329 kitap bulunmaktadır. 3 bin 674 hükümlü ve tutuklu, toplam 9 bin 786 kitap okudu." - Kırşehir

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Özdemir Çakacak Türker Yılmaz Kırşehir Kültür Sanat Haberler

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title