Kybele heykeli doğduğu topraklara geri döndü - Haberler
Haberi Paylaş

Kybele heykeli doğduğu topraklara geri döndü

İhlas Haber Ajansı - Gökten Ceylan - Kültür Sanat
 - Güncelleme:

Kybele heykeli doğduğu topraklara geri döndü Yaklaşık 60 yıl önce yurt dışına kaçırılan Kybele ana vatanı Afyonkarahisar'a geri getirildi Vali Gökmen Çiçek: "Bu topraklardan giden Kybele heykeli çıktığı topraklara, yapıldığı yere tekrar geri döndü" Türkiye'den 1964 yılında kaçak yollarla...

Kybele heykeli doğduğu topraklara geri döndü

Yaklaşık 60 yıl önce yurt dışına kaçırılan Kybele ana vatanı Afyonkarahisar'a geri getirildi

Vali Gökmen Çiçek : "Bu topraklardan giden Kybele heykeli çıktığı topraklara, yapıldığı yere tekrar geri döndü"

AFYONKARAHİSAR - Türkiye'den 1964 yılında kaçak yollarla İsrail'e götürülerek satılan, uzmanlarca M.S. 3. yüzyıla tarihlendirilen Kybele, on binlerce kilometre yolculuğun ardından ABD'den getirilerek ana vatanı olan Afyonkarahisar'a ulaştı.

Afyonkarahisar'ın Çavdarlı Köyü'nde 1964 yılında yol kazısında bulunduktan sonra 1970'li yıllarda yurt dışına kaçırılan ve ABD'de bir müzayedede satılmak istenirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu tarafından yürütülen titiz çalışmalar sonucu geçtiğimiz yıl yeniden Türkiye'ye getirildi. 1700 yıllık Anadolu'nun ana tanrıçası Kybele'nin tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü olduğuna inanılıyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bir süre sergilendikten sonra Kybele akşam saatlerinde polis eskortları eşliğinde doğduğu yer olarak bilinen Afyonkarahisar'a getirildi. Ahşap sandık içerisinde özenle paketlenerek taşınan heykel sandık içerisinden görevliler tarafından çıkarıldı. Ardından Vali Gökmen Çiçek ve kent protokol üyeleri Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi'ne getirilen heykelin önünde bir basın açıklaması yaptı.

"Heykelimizin sevincini yaşıyoruz"

Açıklamasında heykelin doğduğu topraklar olan Afyonkarahisar'a getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Çiçek şunları söyledi:

"Bu topraklardan giden Kybele heykeli çıktığı topraklara, yapıldığı yere tekrar geri döndü. Biz bunun sevincini yaşıyoruz Afyonkarahisar olarak. 58 santimetre boyunda olan heykelimiz Afyonkarahisar'da Çavdarlı köyünden 1960'lı yıllarda gittiği biliniyor. Bugün tekrar doğduğu topraklarda, tekrar üretildiği yere gelmesi bizi çok mutlu etti."

"Müzemiz inşallah 2022 yılı haziran ayına kadar bitirilecek"

Eserin bittiğinde Türkiye'nin en büyük ikinci müzesi olacak olan Afyonkarahisar Müzesi'nde sergileneceğini kaydeden Vali Çiçek, "İnşallah eserimiz hak ettiği yerde hak ettiği şekilde sergilenecek. Müzemiz inşallah 2022 yılı haziran ayına kadar bitirilecek. Eserimizde meraklıların ve bütün halkımızın görmesi için orada hazır olacak" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Gökten Ceylan - Kültür Sanat

Gökmen Çiçek Karahisar Türkiye Kybele Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title