Haberler

İstanbul'un 100 Tekkesi" Okuyucuyla Buluştu

Abone Ol

İstanbul'un sosyal, kültürel ve dini hayatında iz bırakan 100 tekke, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından tek kitapta toplandı.

İstanbul'un sosyal, kültürel ve dini hayatında iz bırakan 100 tekke, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından tek kitapta toplandı.

"İstanbul'un 100'leri Serisi"nin 81. kitabı olan "İstanbul'un 100 Tekkesi", 1453'ten, tekkelerin 677 sayılı kanunla yasaklandığı 1925 yılına kadar olan zaman dilimini içeriyor.

Araştırmacı yazar Mehmed Akif Köseoğlu tarafından, 15 yıllık araştırmanın ürünü olarak hazırlanan kitapta, İstanbul'da faaliyet gösteren 500 tekke arasından seçilen 100 tekke yer alıyor.

Tekkeler, İstanbul'da bir tarikatın ilk açılan tekkesi olması, şeyhleri vasıtasıyla tarikat içinde kazandığı önem ve 1925 yılına kadar ayakta kalabilmesi gibi kıstaslar göz önüne alınarak seçildi.

Tekkelerin, alfabetik sırayla değil, ilçe ilçe sıralandığı kitapta, Fatih Sultan Mehmed'in müridi olmak istediği Şeyh Vefa Tekkesi, Orta Asya'dan hacca giderken İstanbul'a uğrayan Müslümanların misafir olduğu Özbekler Tekkesi, Evliya Çelebi'nin elini öpüp hayır duasını aldığı Durmuş Dede, Kanuni Sultan Süleyman'ın sütkardeşi Yahya Efendi, Sultan III. Ahmed'in Nureddin Cerrahi için Karagümrük'te inşa ettirdiği tekke, Kalenderi ve Mevlevi dervişlerine tahsis edilen Kalenderhane gibi 100 tekke yer alıyor.

Fakir insanlarla zengin insanları bir çatı altında toplayan tekkelerin, sosyal kaynaşmanın da zeminini oluşturduğu belirtilen kitabın, şehrin geçmişine ve manevi hayatına ışık tutan mekanları keşfetmeye yardımcı olması amaçlanıyor.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehmed Akif Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 9 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 9 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? BluTV satıldı mı? BluTV kime, hangi şirkete satıldı? BluTV el mi değiştirdi, neden? Ziraat Türkiye Kupası maçları ne zaman? 2024 ZTK ne zaman başlayacak? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 8 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI EŞLEŞMELERİ | Ziraat Türkiye Kupası 5.tur kura sonuçları! Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray'ın rakibi kim oldu? ZTK'da Galatasaray hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Fenerbahçe'nin rakibi kim oldu? ZTK'da Fenerbahçe hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Beşiktaş'ın rakibi kim oldu? ZTK'da Beşiktaş hangi takımla eşleşti? Galatasaray - Adana Demirspor maçı ne zaman, saat kaçta? Galatasaray maçı hangi kanalda? Mudanya Belediyesi hangi parti? Mudanya Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Bursa Mudanya ilçesi seçim sonuçları 2019! Gelinim Mutfakta kim birinci oldu? 8 Aralık Gelinim Mutfakta bilezikleri kim kazandı? Türkiye Kupası kura çekimi hangi kanalda? Ziraat Türkiye Kupası 5. eleme turu kura çekimi saat kaçta? Hafta sonu noter açık mı? Hafta sonu nöbetçi noter var mı, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Aile Destek Programı ödemeleri ne zaman yatacak? Aile Destek Programı parası yattı mı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title