İBB Şehir Tiyatroları’nda Şubat Ayının Son Haftasında… - Haberler
Haberi Paylaş

İBB Şehir Tiyatroları’nda Şubat Ayının Son Haftasında…

Bültenler - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
İBB Şehir Tiyatroları’nda Şubat Ayının Son Haftasında…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Şubat Ayının Son Haftasında 13 Oyunla İzleyicilerin Karşısına Çıkıyor.

İstanbul büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları, şubat ayının son haftasında 13 oyunla izleyicilerin karşısına çıkıyor. İBB Şehir Tiyatroları'nda, 23-27 Şubat 2011 tarihleri arasında oynanacak oyunlar şöyle; Buluşma Yeri, Aşk Halleri, Kadın Hayattır Memattır Kadın, Düşüş, Dört Kişilik Bahçe, Maskeliler, Çığ, Biri Hiçbiri ya da Hepsi, Karagöz Balıkçı, Pırtlatan Bal, Cambazhane, Sokak Kedileri, Şahmeran…

Buluşma Yeri… M. Nurullah Tuncer'in, Duşan Kovaçeviç oyunlarından üçleme projesindeki ilk oyunu "İntiharın Genel Provası" geçen sezon seyircimizle buluştu. Gerçeğin yaşarken ne olduğunu bilemeyiz. O ölümlü olanda gizlidir, mesajını veren projenin ikinci oyunu "Buluşma Yeri". Yönetmenin üçleme projesindeki son oyunu ise, yazarın 2010 yılında yazdığı, "Dar Ayakkabıyla Yaşamak"... Oyundaki şehrin insanları, öldükten sonra gittikleri "Buluşma Yeri"nde, hayattaki yakınlarının küçük hesapların peşinden koştuklarını görürler. Yaşarken gerçekleştiremedikleri hayallerini, burada gerçekleştirmeye çalışırlar.

Gerçeği ve hayatı anlamak için ölmek mi gerekir sorusunu sorduran bu oyun, Buluşma Yeri'ndekiler tarafından cevaplanır: "Burada her şeyi anladık, her şeyi ama çok geç…" Duşan Kovaçeviç'in yazdığı M. Nurullah Tuncer'in yönettiği oyunda Sezai Aydın, Zümrüt Erkin, İbrahim Can, Müge Akyamaç, Selçuk Soğukçay, Bennu Yıldırımlar, U. Arda Aydın, Volkan Ayhan, Özge Kırış, Gürol Güngör, Bora Seçkin, Tankut Yıldız, İlhan Kilimci, Nihat Alpteki, Y. Arda Alpkıray, Berk Samur, Deniz Evrenol, Doğan Şirin, Hanife Ser, Hülya Arslan, Fuat Can Başkır, Murat Güreç, Muzaffer Berişa, Orçun Tekelioğlu, Ömer Göktay - Gonca Beker, Utku Akıncı, Volkan Ayhan, Yalçın Gören - Barış Özer rol alıyor. Oyun 23-27 Şubat 2011 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde…

Kadın Hayattır Memattır Kadın Sema Keçik ve Arzu Işıtman'ın birlikte kaleme aldığı, yönetmenliğini Sema Keçik'in yaptığı bir oyun… Osmanlı döneminde yaşamış, alanlarında ilklerden olan kadın sanatçılarımız tarihin tozlu raflarından indirilerek sahneye taşınıyor.

İlk kadın bestekârlarımızdan Leyla Saz, ilk kadın şairlerimizden Nigar Hanım, İlk kadın romancılarımızdan Fatma Aliye, ilk kadın ressamlarımızdan Mihri Müşfik ve ilk kadın heykeltıraşlarımızdan Zerrin Bölükbaşı... Yaşamları mücadeleyle geçen ve birçoğununki yalnızlık ve unutulmuşlukla son bulan bu arayış dönemi kadınlarının yaşam öyküleri aracılığıyla Türk kadınının Cumhuriyet öncesi varolma mücadelesi hikâye edilerek aktarılıyor.

Kadının serüvenine erkek dünyasının yaklaşımını katmak amacıyla kullanılan "beden kuklaları" rejinin dinamiğini oluşturuyor. 23-27 Şubat 2011 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde oynanacak oyunda; Bensu Orhunöz, Mahperi Mertoğlu, Rozet Hubeş, Şehnaz Bölen Taftalı, Özge Midilli rol alıyor.

Düşüş, ülkemiz tarihinde önemli bir sürece damgasını vuran İttihat ve Terakki'nin, 1908 yılından sonra yaşama ve yönetime egemen oluşunun sonuçlarını anlatırken, insanın toplumsal değişimler karşısındaki duruşunu eleştirel bir gözle, çok yönlü biçimde ele alıyor. Nahid Sırrı Örik'in "Sultan Hamid Düşerken" adlı romanından Kemal Bekir'in yazdığı, Engin Gürmen'in yönettiği oyunda; Engin Gürmen, Haşmet Zeybek, Toron Karacaoğlu, Defne Gürmen Üstün, Oya Palay, Melike Altınbaran, Ali Karagöz, Erkan Sever, Rahmi Elhan, Gökhan Eğilmezbaş, Enes Mazak, Samet Hafızoğlu, Çağlar Polat, Özgür Dağ, Yavuz Şeker, Murat Derya Kılıç rol alıyor.

Düşüş, 23-27 Şubat 2011 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde seyredilebilir.

Aşk Halleri Nezihe Meriç'in çeşitli öykülerinden Hülya Karakaş'ın uyarlayıp yönettiği bir oyun… Aşk savrulmaktır, savrulup kaybolmaktır. İhanet de vardır içinde, çığlık da… Aşk için serseri bir mayın gibi patlamaz mı insan… Gülmek de aşka dairdir, ağlamak da…

Gün gelir aşk için kapının paspası olursun, gün gelir göğsünü siper ederek direnirsin aşk yüreğine sokulunca. Aşkın her haline, en yalın sözüyle Neşet Ertaş türküleri eşlik ediyor. 23-27 Şubat 2011 tarihleri arasında ise Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde sahnelenecek oyunda; Sevil Uluyol, Eftal Gülbudak, Caner Bilginer, Cemal Ahhan Şener, Nurdan Kalınağa, Burcu Çoban, Pınar Aygün, Nazan Yatgın, Barış Bakova rol alıyor.

Dört Kişilik Bahçe'de geçmişte renkli günlere tanıklık etmiş ahşap konak artık, üç "unutulmuş" kadının ve eski bir Osmanlı paşası olan Server Bey'in kendi tenhalıklarına sığındığı bir limana dönüşmüştür. Değişen düzen içinde savrulan aile, artık hiçbir şeyin yaşamadığı bu konakta, tıpkı insana onarılmazlık duygusu veren bahçe gibi sırlarıyla birlikte tutukludur sanki…

Çağdaş Türk tiyatrosunun usta kalemi Murathan Mungan'dan, yüzleşmelerle gelişen hüzünlü bir hikâye. Arka planda ise son İstanbul… 23-27 Şubat 2011 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi'nde sahnelenecek olan Dört Kişilik Bahçe'nin yönetmeni Ersin Umulu. Oyunda, Ayşe Kökçü, Sevil Akı, Metin Çoban, Esin Umulu rol alıyor.

Maskeliler, İsrailli yazar Ilan Hatsor'un kaleminden, Filistinli üç erkek kardeşin, savaşın ortasında birbirleriyle yaşadıkları hesaplaşmaları anlatıyor. Taner Barlas'ın yönettiği Maskeliler'de Serdar Orçin, Levent Üzümcü, Mehmet Gürhan rol alıyor. Oyun 23-27 Şubat 2011 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde seyredilebilir.

Çığ, yalnızca bir doğa olayının anlatımına dayanmadığı gibi; adeta bir yaşam biçimine dönüşmüş sessizliğin etrafında gelişen, güçlü bir gerçeklik ile temelleniyor. Çevresi dağlarla çevrili bir yerde yaşayan insanlar yüksek sesle konuşamasalar, gönüllerince kahkaha atamasalar da sessizlik içinde esir oldukları yaşamlarını sürdürmeye çabalarlar.

Hayatın tüm coşkusunu hissedebilmeleri ve yaşayabilmeleri için sadece üç ayları vardır… Tuncer Cücenoğlu oyunun önsözünde "yalnızca bir doğa olayı değildir Çığ; belki de biz yarattık bu korkuyu beyinlerimizde" diyerek evrensele giden yolda özgür düşüncenin gücünü sorguluyor.

Kemal Başar'ın, Tuncer Cücenoğlu'nun 40. sanat yılında sahneye koyduğu oyunda; Erhan Abir, Alev Oraloğlu, Sevtap Çapan, Caner Çandarlı, Orhan Hızlı, Nergis Çorakçı, Berrin Akdeniz Kortidis, Zeki Yıldırım, Vildan Türkbaş, Hüsnü Demiralay, Göksel Arslan rol alıyor. Oyun 23-27 Şubat 2011 tarihleri arasında ise Ümraniye Sahnesi'nde…

Şubat Ayının Son Haftasında Çocuk Oyunları…

İBB Şehir Tiyatroları, Şubat ayının son haftasında küçük tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Aziz Nesin'in yazdığı Haşmet Zeybek'in yönettiği Pırtlatan Bal adlı oyun 26-27 Şubat 2011 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde…

Seza Güneş'in yazıp yönettiği Cambazhane adlı oyun 24-25-26-27 Şubat 2011 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde…

"Farklı Olanlar ve Farklı Gelişenler Tiyatro Projesi" kapsamında sahnelenen Biri Hiçbiri ya da Hepsi adlı oyun 22 Şubat 2011 tarihinde ise Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde seyredilebilir. Ücretsiz olan bu gösterinin yazarı ve yönetmeni Yonca İnal Eğilmezbaş.

Karagöz Balıkçı, 24-25 Şubat 2011 tarihlerinde Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde; 26-27 Şubat 2011 tarihlerinde ise Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde oynanacak. Özgür Atkın ve Ceren Hacımuratoğlu'nun birlikte yazdıkları oyunu, Özgür Atkın yönetti.

Reha Bilgen'in yazdığı Ragıp Yavuz'un yönettiği Sokak Kedileri, 26-27 Şubat 2011 tarihlerinde ise Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde…

Gülşah Gülebenzer'in yazdığı, Semah Tuğsel'in yönettiği Şahmeran, 26-27 Şubat 2011 tarihlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde…

Buluşma Yeri

23-27 Şubat 2011 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Kadın Hayattır Memattır Kadın

23-27 Şubat 2011 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Düşüş

23-27 Şubat 2011 Kağıthane Sadabad Sahnesi

Aşk Halleri

23-27 Şubat 2011 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Dört Kişilik Bahçe

23-27 Şubat 2011 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi

Maskeliler

23-27 Şubat 2011 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Çığ

23-27 Şubat 2011 Ümraniye Sahnesi

Biri Hiçbiri ya da Hepsi

22 Şubat 2011 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Pırtlatan Bal

26-27 Şubat 2011 Kağıthane Sadabad Sahnesi

Karagöz Balıkçı

24-25 Şubat 2011 Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi

26-27 Şubat 2011 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Cambazhane

24-25-26-27 Şubat 2011 Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi

Sokak Kedileri

26-27 Şubat 2011 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Şahmeran

26-27 Şubat 2011 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Bültenler / Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title