Haberler

Homa Dalyanı su kuşlarına yuva olmaya devam edecek

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı kararıyla yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edilen İzmir Kuş Cenneti'ndeki Homa Dalyanı, bu sayede su kuşlarına yaşam alanı olmaya devam edecek.

Cumhurbaşkanı kararıyla yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edilen İzmir Kuş Cenneti'ndeki Homa Dalyanı, bu sayede su kuşlarına yaşam alanı olmaya devam edecek.

Gediz Nehri'nin on binlerce yılda taşıdığı alüvyonların İzmir Körfezi'nde birikmesiyle oluşan Gediz Deltası, 40 bin hektarlık yüzölçümü ile Doğu Akdeniz'in en büyük deltalarından biri olma özelliğini taşıyor. İzmir'in Çiğli ve Menemen ilçeleri sınırlarında yer alan Gediz Deltası Sulak Alanı (İzmir Kuş Cenneti), tuzcul ve tatlı su ekosistemleri, koylar, tuzlalar ve lagünlerden (dalyan) oluşuyor.

Ramsar Alanı, Yaban Hayatı Koruma Sahası ve Doğal Sit Alanları Koruma statülerini taşıyan ve UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için başvuru yapılan delta halen yaklaşık 300 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de allı turna olarak da bilinen flamingoların iki üreme sahasından biri olan bölge, her mevsim çok sayıda su kuşuna yuva oluyor. Yaban hayatı geliştirme sahası olarak belirlenen İzmir'in son dalyanı olma özelliği taşıyan Homa Dalyanı ise bu alandaki büyük bir sahayı kapsıyor. Saha içinde yer alan Çamaltı Tuzlası'nın tuz tavaları, başta flamingolar olmak üzere pek çok kuş türünün besini olan canlıları barındırıyor.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine eğitim, araştırma ve uygulama amacıyla tahsis edilen Homa Dalyanı'nın, yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edilmesinin burada yaşayan kuş türlerinin yaşamlarını sürdürebilmesi için önemli olduğu belirtiliyor.

Leukai Antik Kenti'ni oluşturan 1. Derece Arkeoloji Sit Alanı Üçtepeler mevkisi, Çamaltı Tuzlası ve dünyanın önde gelen yapay üreme adalarından birinin de içinde yer aldığı Homa Dalyanı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü İzmir Şube Müdürlüğünce korunuyor.

"İnsan faktörünün en aza indirilmesi gerekiyor"

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Şen, AA muhabirine, söz konusu bölgenin İzmir'in son dalyanı olduğunu belirterek bu anlamda bir çalışma yapılmasının önemli olduğunu belirtti. Bölgenin Cumhurbaşkanı kararıyla "Homa Dalyanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası" olarak belirlenmesinin kendilerini sevindirdiğini vurgulayan Şen, "Bu sayede İzmir'imizin önemli doğal alanlarından Homa Dalyanı olası tehlikelerden korunmuş olacak. Yürütülecek çalışmalarla alanın hak ettiği değere ulaşmasını istiyoruz. Burada diğer canlılar için insan faktörünün en aza indirilmesi gerekiyor. "dedi.

Prof. Dr. Halil Şen, üniversite olarak kendilerine tahsis olan bölgedeki 1800 hektarlık alanda çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Doğu Akdeniz Gediz Nehri İzmir Haberler

Portekiz'in yıldızından Arda Güler'e olay sözler: Fikrim yok

Portekiz'in yıldızından Arda Güler'e olay sözler: Fikrim yok

Ölümlü kazaya karışıp ABD'ye kaçan Timur Cihantimur'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Ölümlü kazaya karışıp ABD'ye kaçan Timur Cihantimur'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? 21 Haziran 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 21 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Kaya Sabancı kimdir? Kaya Sabancı sağlık durumu ne? Sen Türkülerini Söyle bugün var mı 20 Haziran 2024 Perşembe? Sen Türkülerini Söyle neden yok, ne zaman yayınlanacak? TRT 1 Live kesintisiz yayın linki! Et yiyen bakteri nedir, ölümcül mü? Türkiye'de et yiyen bakteri var mı? İspanya İtalya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İspanya İtalya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İspanya İtalya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İspanya İtalya maçı ne oldu? İspanya İtalya maçı CANLI izle! (EURO 2024) İspanya İtalya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! İSPANYA İTALYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Danimarka İngiltere maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Danimarka İngiltere maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? EURO 2024 F Grubu (TÜRKİYE) puan durumu ne? EURO 2024 F Grubu'nda kim çıktı? EURO 2024 E Grubu puan durumu ne? EURO 2024 E Grubu'nda kim çıktı?
Demokrat Partili Enginyurt'tan nükteli paylaşım: Hakkını helal et Nebati

Demokrat Partili Enginyurt'tan nükteli paylaşım: Hakkını helal et Nebati

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title