Haberler

Giresun haber... Giresun'da "otçu göçü" yolları gün yüzüne çıkarılıyor

Güncelleme:

Giresun haberi: Giresun'da geçmişte otçu göçünün yapıldığı, unutulmaya yüz tutmuş patika yollar yeniden canlandırılıyor.

Giresun'da geçmişte otçu göçünün yapıldığı, unutulmaya yüz tutmuş patika yollar yeniden canlandırılıyor.

Giresun Doğa Sporları Kulübü'nce (GİDOSK) yürütülen ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Otçu Göçü Yürüyüşü Yolu" projesi kapsamında yayla göçlerinin patika yolları keşfediliyor.

Proje kapsamında yürüyüş etkinliklerinde katılımcılar, belirli rotalarda yürüyerek hem kültürü tanıyor hem de doğa sporu yapıyor. Yürüyüş etkinlikleri, belirli zaman aralığında GİDOSK koordinatörlüğünde devam edecek.

GİDOSK Başkanı Ahmet Kılıç, AA muhabirine, Giresun'da yaşayan Çepni kültürüne sahip halkın geçmişten günümüze gelen kültürlerinden birinin de otçu göçü olduğunu söyledi.

Otçu göçünün, köylerde ve kırsalda yaşayan halkın bahar ve yaz aylarında erzaklarını alarak hayvanları ile yürüyüp yaylaya göç etmesi olduğunu aktaran Kılıç, şunları kaydetti:

"Kültürü korumanın en güzel yolu onu yaşatarak korumaktır, diyerek bu proje ortaya çıktı. Projemiz kapsamında otçu göçü yollarını kayıt altına alarak gelecek nesillere miras olarak bırakılmayı hedeflemekteyiz. Yürüyüş yollarının araştırılması, doğa yürüyüşü kapsamında değerlendirilmesi, rota kaydının yapılması, Google Maps gibi harita uygulamalarında işaretlenerek haritalandırılması ve kitapçık basımı ile sürdürülebilir hale getirilecektir."

Kılıç, rotaların gelecek nesillere aktarılması için planladıkları yürüyüş etkinliğinin ilkini bir süre önce 54 kişinin katılımıyla organize ettiklerini kaydederek, "Ekibimiz etkinlikler düzenleyerek bu rotaların gelecek nesillere aktarılması için çalışacak. Bunun şehirlerde doğadan uzak binalarda sporsuz ve sağlıksız büyüyen gençlerimize hem kültürlerini aşılamak hem de doğa sporlarını sevdirme yönünde büyük katkısı olacaktır." dedi.

Proje Koordinatörü Ali Yılmaz ise projeyle keşfedilen yürüyüş yollarında düzenlenecek etkinlikler ile geçmişten günümüze kültür aktarımının gerçekleşeceğini ve alternatif turizm alanında Giresun'da yeni bir kapı açılacağını kaydetti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İçişleri Bakanlığı Giresun Haberler

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi'nin cenaze törenine katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi'nin cenaze törenine katılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Bakmadan Geçme

İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Taş Kağıt Makas CANLI izle! KANAL D Taş Kağıt Makas 12. bölüm CANLI izleme linki! Kuruluş Osman CANLI izle! ATV Kuruluş Osman 161. bölüm canlı izle! Kuruluş Osman yeni bölümde neler olacak? ATV canlı izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Mehmed Ali Kağıtçı kimdir? Mehmed Ali Kağıtçı kaç yaşında, nereli? Mehmed Ali Kağıtçı hayatı ve biyografisi! Beşiktaş-Trabzonspor ZTK finali hakemi kim? Ziraat Türkiye Kupası final maçını kim yönetecek? Yaprak Dökümü'nde Cem neden öldü? Yaprak Dökümü'nde Cem karakterinin ölüm sebebi ne? 23 Mayıs Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 23 Mayıs burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Mayıs günün maçları nereden izlenir? Karısını annesi olarak tanıtıp 12 yaşındaki kızı taciz etti! Olay ne, nerede oldu? Philips boykot mu? Philips İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Philips Türk malı mı, sahibi kim? ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ! #129349 Beşiktaş - Trabzonspor maçı ne zaman, hangi kanalda? #9917 Yarın okullar tatil mi? 23 Mayıs okullar tatil mi, kaç gün tatil edildi?
Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title