Haberler

Doğu Karadeniz'de yaylacıların yerleşim yerlerine göç yolculuğu sürüyor

Güncelleme:

Doğu Karadeniz'de hava sıcaklığının düşmesi ile yaylalarda konaklayan vatandaşların bir süre önce başlayan köy ve kentlere göç yolculuğu sürüyor.

Doğu Karadeniz'de hava sıcaklığının düşmesi ile yaylalarda konaklayan vatandaşların bir süre önce başlayan köy ve kentlere göç yolculuğu sürüyor.

Bölgede bulunan çok sayıdaki yaylanın yemyeşil çayırlarında ilkbahardan itibaren hayvanlarını otlatan vatandaşların çoğu, yerleşim yerlerine dönüş hazırlıklarını tamamladı. Yaylacılar, güz mevsimi ile başlayan hazırlıklarının sona ermesi ile dönüş yoluna geçti.

Yayla evlerinin kapılarına kilit vuran yöre halkı, bir veya iki gün süren yolculuğun ardından kışı geçirecekleri evlerine ulaşıyorlar.

Trabzon'un Kadırga Yaylası'nda ise bazı vatandaşlar asırlardır devam eden göç geleneğini sürdürüyor. Hayvanlarına rengarenk iplerle dokunan süsleri takan vatandaşların göç yolculuğu, renkli görüntüler oluşturuyor.

"Süslerin yapımını anneannemden öğrendim"

Ailesiyle ilkbaharı ve yazı geçirdikleri Kadırga Yaylası'ndan Beşikdüzü ilçesine bağlı Çakırlı köyüne gidecek Ünal Kılıç, AA muhabirine, göç için bir gün önceden hazırlık yaptıklarını söyledi.

Yayladan dönüş yolculuğu için hayvanları yıkadıklarını ve süslediklerini anlatan Kılıç, "Hayvanlarımızı süsledik, bu süslerin bir kısmını da kendimiz yaptık. Bunların yapımını anneannemden öğrendim. Süsleri her zaman takmıyoruz. Bunları yaylalara çıkışlarda ve inişlerde takarız." dedi.

Kılıç, yola çıkmak için sabaha karşı saat 03.00'te uyandıklarını ifade ederek, hayvanları yedirdikten sonra da yola çıktıklarını belirtti.

Erikbeli ve Sazalanı yaylalarını geçtikten sonra dinlenmek için mola verdiklerini dile getiren Kılıç, şöyle devam etti:

"Dinlendiğimiz yerde yemeğimizi yedik, hayvanlarımızın önüne biraz daha çayır koyarak onları da yedirdik. Sağılması gereken inekler sağıldı. Şalpazarı Şıhkıranı mevkisinde konaklayacağız. Sabah yine çok erken saatte kalkıp Sis Dağı'na, oradan İnişdibi'ne ineceğiz. Dizgine Yaylası'nı geçtikten sonra da Beşikdüzü Çakırlı köyüne varacağız."

Kazım Topal da 50 yıldır yayladan dönüşte hayvanlarla göç ettiğini söyledi.

Yayladan göç sayesinde eski zamanları hatırladığını aktaran Topal, "Anılarım yad oluyor. Bu akşam konaklayacağız, Allah izin verirse de yarın evde olacağız." diye konuştu.

Topal, dağları gezmek, görmek gerektiğine işaret ederek, "Ben 76 yaşımdayım, Allah bu yollardan geçmeyi tekrar nasip etsin." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Doğu Karadeniz Beşikdüzü Trabzon Kültür Sanat Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title