Haberler

Diyarbakır, ciğer tartışmasına noktayı koydu: 1 ton ciğerle tescil belgesi açıklandı

Abone Ol

Diyarbakır, ciğer tartışmasına noktayı koydu: 1 ton ciğerle tescil belgesi açıklandı "Diyarbakır ciğeri" ve "Diyarbakır perdeli ciğeri", Türk Paten Kurumu tarafından tescillendi" Ciğer kimindir tartışmalarına Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı son noktayı koydu.

Diyarbakır, ciğer tartışmasına noktayı koydu: 1 ton ciğerle tescil belgesi açıklandı

"Diyarbakır ciğeri" ve "Diyarbakır perdeli ciğeri", Türk Paten Kurumu tarafından tescillendi"

DİYARBAKIR - Ciğer kimindir tartışmalarına Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı son noktayı koydu. Oda, uzun süredir üstünde çalıştığı tescil belgesini 21 metre uzunluğunda kurduğu ocak ve pişirdikleri 1 ton ciğerle Türk Paten Kurumu'ndan aldıkları belgeyi açıkladı.

Birçok kenttin ciğer kimindir tartışmasına Diyarbakır son noktayı koydu. Sabah kahvaltıyla birlikte üç öğün tüketilen "Diyarbakır ciğeri" ve "Diyarbakır perdeli ciğeri", Türk Paten Kurumu tarafından tescillendi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, uzun süredir çalışmalar yürüttüğü Diyarbakır ciğeri ve perdeli ciğerin tescil belgesini alarak kamuoyuna duyurdu. Oda, kentte hizmet veren gıda sektörü temsilcilerinin ustalarını Sur ilçesinde bulunan tarihi On Gözlü Köprü üstünde kurduğu 21 metre ocakta, 1 ton ciğeri pişirerek misafirlere ikram etti.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bugüne kadar 48 tane ürünün tescillendiğini söyledi. En sonunda ciğer kebabı ve perdeli kebabını tescillediklerini ifade eden Kaya, "Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2020'de başlattığımız bu çalışma devam edecek. Gastronomi kentimizin en önemli değerlerinden bir tanesidir. Bunları ortaya çıkartarak Türkiye'ye, dünyaya duyurmamız gerekiyor. Ciğerin nereye ait olduğuyla ilgili birçok ilimizin tartışmaları var. Evet, ülkenin zenginliği, farklı farklı mutfaklarda yapılabilir ama Türk Paten Kurumunun verdiği belge ile ciğer kebabının Diyarbakır'a ait olduğu, Diyarbakır'da ticari olarak büyüdü. Diyarbakır'da 350 tane ciğer kebabı yapan işletmemiz var. Bizim yaptığımız sadece bu verileri toplayarak başvurmak. Türk Paten Kurumu 'da zaten bunu gördüğü için ticarileşen ve büyüyen pazarı gördüğü için tescilleyerek bunun Diyarbakır'a ait olduğunu ve gerçek tadında yemek isteyenlere Diyarbakır'da yiyecekleri bir türü tescillemiş olduk. 7 gün 24 saat açık olan yerlerimiz var. Bunlar çok önemli. Bunların festivallere, çalışmalara dönüşmesi ister istemez daha da yaygınlaştıracaktır. Sembolik olarak 21 metre ocak kurduk. Yaklaşık 1 tona yakın ciğeri de misafirlerimizle paylaştık" dedi.

"Sadece ana kalem ciğerde 5 bin insan istihdamı sağlanıyor"

Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkaan, mutlu ve sevinçli olduklarını belirtti. Memleketin medarı iftiharı olan ciğerin bayramı olduğunu değerlendiren Elkaan, "7 gün, 24 saat yenen bir ürünümüzdür. Bunu ciğer olarak algılamayalım. Kültür ve turizm olarak algılayalım. En büyük avantajı da istihdam sağlaması. Bugün sadece ana kalem ciğerde 5 bin insan istihdamı sağlanıyor. Bu burada kalmayacak. Bundan sonra ne geliyor? Ciğer festivalleri. Ciğer kimindir diye yıllar içinde zaman zaman tatlı kavgalar oluyordu. Bugün o kavganın sonucu ciğer bizimdir" diye konuştu.

"Diğer illerden farklı olarak bunun sabah aç karınla yenmesidir"

Vatandaşlardan Nevin İl, Diyarbakır'a özgü, dünyanın hiçbir yerinde yapılmayan perde ciğer kebabı ile ciğer kebabının tescillenmesinin lansmanı gerçekleştiğini kaydetti. İl, "Bu lezzet hiçbir yerde yok. Diğer illerden farklı olarak bunun sabah aç karınla yenmesidir" ifadelerinde bulundu.

"Diyarbakır ciğerinin üç öğün tüketilmesi dünyada bir ilktir"

İş adamı Serdar Ay ise Diyarbakır ciğerinin çok ünlü bir ciğer olduğunu belirterek, "Bu vesile ile tescilinin olması hem bölgemiz için, hem de Diyarbakır için çok faydalı olur. Diyarbakır ciğerinin üç öğün tüketilmesi dünyada bir ilktir. Coğrafi işaret alması kentimiz için çok başarı bir turisttik faaliyet haline geldi" şeklinde konuştu.

Lansman programına Diyarbakır AK Parti Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Engin Yeşil, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Diyarbakır Kültür Sanat Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title