Haberi Paylaş
Contact 3.uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali

Contact 3.uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali

Kültür Sanat Haberleri

Yaşar Üniversitesi tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Contact Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali, dünyanın farklı sinema okullarında yapılmış öğrenci filmlerini bir araya getirecek.

Yaşar Üniversitesi tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Contact Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali, dünyanın farklı sinema okullarında yapılmış öğrenci filmlerini bir araya getirecek.

Yaşar Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, İletişim Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesinin iş birliğiyle düzenlenen Contact 3.Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali ve öğrenci filmleri yarışmasının, 17-21 Ekim'de Selçuk Yaşar Kampüsü'nde gerçekleştirileceği bildirildi.

Yeni nesil sinemacıları İzmir'de buluşturmayı planlayan festival kapsamında, yönetmen Ezel Akay ile Meltem Cumbul, Polonya'nın sinema okulu Lodz'dan isimler, öğrenci ve sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Festivalin uluslararası partnerlerinin Goethe Enstitüsü ve Polonya'nın Lodz Film Okulu olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Direktörlüklerini Prof. Dr. Nazlı Bayram ile Prof. Dr. Şefik Güngör'ün yaptığı yarışmaya, İran'dan Endonezya'ya, Çin'den Arjantin'e 100 sinema okulundan bin 605 film başvurdu. Kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarında 11 ülkeden 12 yönetmenin filmleri finale kaldı. 'Abduction' filmiyle Meksika'dan Jose Antonio Ayala Galindo, 'Aida' filmiyle Mısır'dan Maysoon El Massry, 'Andre' filmiyle İspanya'dan Adria Guxens, 'Forbidden Notes' filmiyle Hindistan'dan Sonam Singh, 'In Other Words' filmiyle İsrail'den Tal Kantor, 'La Diablada' filmiyle Fransa'dan Thomas Lemoine, 'My World' filmiyle Sırbistan'dan Vidan Miljkovic, 'Roger, unknown grandfather' filmiyle İsviçre'den Zoe Rossion, 'The teacup' filmiyle İrlanda'dan Elif Boyacıoğlu, 'Up and Down' filmiyle Almanya'dan Katharina Bischof, 'Kuyu' filmiyle Türkiye'den Selman Nacar ve 'İt' filmiyle Osman Yazıcı finalde yarışacak.

12 film, Yaşar Üniversitesi, Sony ve SenEDIT tarafından sunulan en iyi film, en iyi görsel anlatım ve en iyi film öyküsü ödülleri ile öğrenci jürisinin seçeceği en iyi film ödülü için yarışacak. Gösterim programındaki okul seçkilerinde Köln Uluslararası Film Okulu (IFS Cologne), Türkiye'den Kadir Has Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ve Yaşar Üniversitesinin öğrenci filmleri yer alacak"

Finale kalan filmlerin arasından dereceye girenleri ise yönetmen Ezel Akay, oyuncu Meltem Cumbul, Anadolu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Polonya Lodz Film Okulu'ndan Prof. Leszek Dawid ile Prof. Marcin Malatynski'den oluşan jüri belirleyecek. Akademisyenler, öğrenciler, senaryo yazarları, yönetmenler ve yapımcılar arasında bağlantı noktası oluşturacak festivalde, film gösterimleri, söyleşiler ve atölye çalışmaları bir hafta boyunca sürecek ve sinemaya ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak.

Festivalin konuk okula ayrılmış bölümlerinde Lodz Film Okulu öğrenci filmleri seçkisi, yönetmenleriyle söyleşi, Prof. Dawid ve Prof. Malatynski'nin seminerleri yer alıyor. Festivalin bu yıl bir diğer konuğu Richard Blank. Goethe Enstitüsünün sponsorluğuyla gerçekleştirilecek olan ve Hollywood, Goodbye başlığını taşıyan workshop 5 gün sürecek.

Festival, 21 Ekim akşamı yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yaşar Üniversitesi Meltem Cumbul Ezel Akay Sinema Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title