Haberler

Avrasya Tiyatrolar Birliği Başkanı Rus askerleri tarafından kaçırıldıktan sonra kurtarıldı

Güncelleme:

Avrasya Tiyatrolar Birliği Başkanı ve Ukrayna Herson Devlet Tiyatrosu Müdürü Aleksandr Kniga, Rus askerleri tarafından kaçırıldıktan sonra yaşadığı süreci anlattı. Kniga, sanatın savaşın üstesinden gelebileceğini belirterek dostluk ve kardeşlik çağrısı yaptı.

Avrasya Tiyatrolar Birliği Başkanı, Ukrayna Herson Devlet Tiyatrosu Müdürü Aleksandr Kniga, Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Rus askerlerince kaçırıldıktan sonra yaşadığı süreci anlattı. Aleksandr Kniga, "Beni Rus askerleri tutuklamıştı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Avrasya Tiyatrolar Birliği'ne üye 30 ülkenin girişimleriyle kurtarıldım. Sanat savaşın da üstesinden geliyor. Savaş bitsin, dostluk olsun, dünya birbirine kardeş olsun" dedi.

Avrasya Tiyatrolar Birliği Başkanı, Ukrayna Herson Devlet Tiyatrosu Müdürü Aleksandr Kniga, 5. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali kapsamında jüri başkanı olduğu festival için Maltepe'ye geldi. Festival sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı sırasında müdürü olduğu tiyatrodan Rus askerlerince kaçırılan ve tutuklanan Kniga, o süreci anlattı.

Kniga, "Ben, Herson Müzikal Akademik Tiyatro'nun direktörü ve müdürüyüm. Hem de Avrasya Tiyatrolar Birliği'nin başkanıyım. Evet, savaş kötü bir şeydir. Savaş, sanata da kötü etki ediyor. Bunu benim örneğimde görebiliriz. Bir sanatçı olduğuma bakılmaksızın beni Rus askerleri kaçırdı. Birkaç gün tutuklu kaldıktan sonra Başkan Ali Kılıç ve onun bbaşkanlığında kurulan ve 30'a yakın Avrasya Tiyatrolar Birliği üye ülkeleri girişimde bulundular. Bu girişim sonucu beni serbest bıraktılar. Bununla demek istiyorum ki sanat ve tiyatronun gücü bazen savaştan da güçlü olabiliyor. Sanat galip geliyor" diye konuştu.

"AZAP ÇEKMEK İÇİN DÜNYAYA GELMİYORUZ"

Maltepe'den tüm dünyaya barış mesajı da veren Kniga, sözlerini şöyle noktaladı:

"Açıktır ki bugün dünyamızın birçok yerinde savaş oluyor. Ukrayna-Rusya savaşında Rusya tarafından topraklarımız işgal edildi. Savaşla birlikte çocuklarımız çok kötü durumda kaldı. Böyle bir durumda biz Avrasya Tiyatrolar Birliği olarak diplomasi yürütüyoruz. Yani dünyada savaş olmasın; savaş her daim kötülük ve ölüm getiriyor. Onun yerine çocuklarımızın yüzü gülmeli, kadınlarımız sevinmeli. Çünkü dünya böyledir. Herkes sevinmeli. Onun için dünyaya geliyoruz; azap çekmeye, kötü günler görmeye gelmiyoruz. Onun içindir ki biz birlik olarak talep ediyoruz ki savaş bitsin, dostluk olsun, dünya birbirine kardeş olsun."

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Avrasya Ukrayna Herson Kültür Sanat Haberler

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Son anket yayınlandı! CHP ile AK Parti arasındaki makas iyice açılıyor

Son anket yayınlandı! CHP ile AK Parti arasındaki makas iyice açılıyor

İstanbul'da pastanede silahlı çatışma: 3 ölü, 5 yaralı

İstanbul'da pastanede silahlı çatışma: 3 ölü, 5 yaralı

O anlar kamerada! Okuldaki mezuniyet kutlamasında helyum gazlı balon patladı

O anlar kamerada! Okuldaki mezuniyet kutlamasında helyum gazlı balon patladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title