Kovid-19 aşılarının geçerli olduğu ülkeler artık HES uygulamasından görülebilecek - Haberler
Haberi Paylaş

Kovid-19 aşılarının geçerli olduğu ülkeler artık HES uygulamasından görülebilecek

AA / Burcu Çalık Göçümlü - Haberler | Güncel

Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar uygulamasına, korona aşılarının hangi ülkelerde geçerli olduğuna ilişkin yeni bir alan eklendi. Böylelikle vatandaşlar, olası bir problemle karşılaştıklarında ülke otoriteleriyle bilgilerini kolaylıkla paylaşabilecek.

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirdiği Hes uygulamasında güncellemeye gidildi. Uygulamaya bir süre önce 'AB Uyumlu Sağlık Pasaportu' butonu eklenirken, yeni güncelleme ile 'aşı kartları' sayfasında yer alan kart bilgilerinde, 'aşı adı' ve 'geçerli olduğu ülkeler' başlıklı alanlara yer verildi.

KOLAYLIK SAĞLAYACAK

Böylelikle vatandaşlar, yurt dışı seyahatlerde karşılaşabilecekleri olası problemler karşısında, yaptırdıkları aşının geçerli olduğu ülkeler hakkında ülke otoriteleriyle bilgi paylaşımında bulunabilecek.

RİSKLİ DURUMLAR TEK TUŞLA ÖĞRENİLEBİLECEK

HES'te ayrıca ana menü üzerine 'Durumumu Görüntüle' isimli yeni bir alan da eklendi. Böylelikle kişilerin HES kodunu görmesine ya da seçmesine gerek kalmadan direkt olarak riskli veya risksiz durumunu gösterir ekran açılacak.

Kovid-19 aşılarının geçerli olduğu ülkeler artık HES uygulamasından görülebilecek
AA / Burcu Çalık Göçümlü - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (1)
Çınar Saraç:Türkiye ilk başta yer alır
500
title