Artvinli Arıcı, Kovanlara Ulaşabilmek İçin Kabinli Teleferik Hattı Kurdu

Artvinli Arıcı, Kovanlara Ulaşabilmek İçin Kabinli Teleferik Hattı Kurdu

Artvin'de arıcılık yapan Mustafa Gedik, kovanlarına ulaşabilmek için vadinin iki yakası arasına yaptırdığı 35 metre uzunluğundaki kabinli teleferik hattını kullanıyor.

Artvin'in Arhavi ilçesinde yolu olmayan yamaçta arıcılık yapmaya karar veren 52 yaşındaki Mustafa Gedik, kovanlara ulaşmak için vadinin iki yakası arasına 35 metre uzunluğunda kabinli teleferik hattı kurdu.

35 METRELİK ÇİFT TARAFLI SİSTEM KURDU

Güneşli Köyü'nde arıcılık yapan Mustafa Gedik, Çifteköprü Deresi'nin karşı yamacında bulunan ve gün boyunca daha uzun süre güneş alan bölgeye kovanlarını yerleştirmek istedi. Gedik, yolu olmayan yamaca ulaşabilmek için teleferik hattı kurmaya karar verdi. 35 metrelik çelik halatın bir ucunu ağaç köküne, diğer ucunu ise iş makinesi ile getirdiği 5 tonluk kayaya bağlayan Gedik, ip halatla çekilen çift kabinli teleferik kurdu. Kovanlara bu yöntemle kolayca ulaşan Gedik, hızlanan kabini yavaşlatmak için de çuvalla fren sistemi geliştirdi.


''HİÇBİR TEHLİKESİ YOK''

Köprü yapmanın maliyeti nedeniyle mümkün olmadığını anlatan ve çok daha basit ve ucuz olan teleferik sistemi kurduğunu anlatan Mustafa Gedik, "Bu sistem daha rahat ve güvenli. Bu sayede arı kovanlarına kolaylıkla ulaşıyorum. Hiçbir tehlikesi yok. Çok sağlam ve güvenli." diyerek ilkel sistemin teknik arıza vermeyeceğini savundu.