14 yaşındaki öğrenci, koronavirüse karşı savaşabilecek molekül keşfetti

14 yaşındaki öğrenci, koronavirüse karşı savaşabilecek molekül keşfetti

29.10.2020 13:17 | Son Güncelleme: 30.10.2020 00:44

Dünyanın en büyük ilaç şirketleri koronavirüs salgınının tedavisini bulmak için yarışırken, ABD'de 14 yaşındaki lise öğrencisi, SARS-CoV-2 virüsünün proteinine bağlanarak insanları enfekte etmesini engelleyen bir molekül bileşimi keşfetti.

ABD'de Texas eyaletinin Frisco kentinden lise öğrencisi Anika Chebrolu, yeni koronavirüse yapışıp, insanları enfekte etme kabiliyetini engelleyebilecek bir molekül keşfetti.

25 BİN DOLAR PARA ÖDÜLÜ KAZANDI

Ve bu bilimsel keşif, genç öğrenciye 2020 Genç Bilim İnsanı Yarışması'nda "ABD'nin başlıca genç bilim insanı" unvanını ve 25 bin dolar ödül para ödülünü kazandı.

"NORMAL HAYATLARIMIZA DÖNMEYİ UMUT EDİYORUM"

CNN'e konuşan Chebrolu, "Son iki gündür, SARS-CoV-2 virüsüyle ilgili olduğu için projem medyada büyük ilgi gördü. Bu salgını sona erdirme yönündeki ortak umutlarımızı yansıtıyor. Ben de herkes gibi yakında eski, normal hayatılarımıza dönmeyi umut ediyorum" dedi.

14 yaşındaki öğrenci, koronavirüse karşı savaşabilecek molekül keşfetti

"HASTALIK VE ÖLÜM ORANINI KONTROL ETMEK İÇİN ÇALIŞMAK İSTİYORUM"

Chebrolu, en iyi genç bilim insanı unvanını kazanmanın bir onur olduğunu ancak daha yapılacak çok şey olduğunu söylüyor. Chebrolu'nun bir sonraki hedefi, bulgularını virüs için gerçek bir tedavi haline getirerek salgının "Hastalık ve ölüm oranını kontrol etmek" için mücadele eden bilim insanları ve araştırmacılarla birlikte çalışmak.

14 yaşındaki öğrenci, koronavirüse karşı savaşabilecek molekül keşfetti
Haber Yorumları (38)
DOGRUCU DAVUT: NE KÖTÜ İNSANLAR OLDUK BÖYLE, KONU NE SİZİN YORUMLARINIZ NE , BİR YORUMA AÇIK BİR HABER OLMASIN YETERKİ HEMEN KONUYU YA İSLAMA YA LAİKLİĞE GETİRİYORSUNUZ, YAPMAYIN İNSANLARI İNANÇLARINA SAYGI GÖSTERİN, HER ZAMAN BENİM DÜŞÜNCEM DOĞRU MANTIGINI BIRAKIN, SEN NASI İSTİYORSAN ÖYLE YAŞA O NASIL İSTİYORSA ÖYLE YAŞASIN TABİ BİRBİRİNİ RAHATSIZ ETMEDEN, AYRICA HERKES SİZİN LAİK VEYA DİNDAR OLMANIZLA İLĞİLENMİYOR HER FIRSATTA SAGA SOLA YAZIP DURMAYIN, BÖYLE YAPARAK SAYGI KAZANILMAZ ANCAK DÜŞMAN KAZANIRSIN
FESLİ Z KUŞAĞI: Namaz kıldıran seccade ve zikir yaptıran parke döşemesi gibi şeyler bulmuyor mu bizim dindar neslimiz? TUBITAK şimdi içinden zikir çeken güneş enerjili doğalgaz kombi için başvurumu degerdiriyir.
REALİST: atatürk heykeli yapıp sarılan koronayı atlatır . ataürk heyekeli ile füze rampaları. atatürk heykelli sihalar ile dünyaya korku salan sistemlerinizi unutmadık. kemalist görünümlü marxist ve kominist zihniyet.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title