Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı?

Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı?

Koronavirüs bulaşıcılığı ve yaşadığı yüzeyler konusunda yapılan araştırmalar çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Virüs bulaşımında vücuttaki en riskli yerlerden birinin de saç ve sakal olduğu ifade edildi. Peki, Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı?

04.04.2020 09:19 | Son Güncelleme: 04.04.2020 09:19
Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı?

Vatandaşlar koronavirüs konusunda tedbirlerini artırırken uzmanlardan gele tavsiyelere dikkat ediyor. Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı gibi sorulara yanıt arayan vatandaşlar, uzmanların açıklamaları ile aradıkları cevapları buldular.

KORONARÜS HANGİ YÜZEYDE NE KADAR YAŞIYOR?

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tutunduğu yüzeylerde ne kadar süre canlı kalabildiğine ilişkin bilgi verdi.

Tıp dünyasının saygın dergilerinden New England Journal of Medicine'da 17 Mart 2020 tarihinde yeni bir makalenin yayımlandığını belirten İlhan, "Araştırmada, Kovid-19'un paslanmaz çelik yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabildiği belirlendi. Çalışmada, virüs yoğunluğunun bu yüzeylerde yarılanma ömrünün ise 5,6-6,8 saat arasında olduğu ortaya kondu." bilgisini verdi.

Prof. Dr. İlhan, yine benzer araştırmalarda da virüsün diğer yüzeylerdeki tutulumuna ilişkin sürenin belirlendiğini anlatarak, "Araştırmalar, virüsün kağıt üzerinde 4-5 gün (96-120 saat), plastikte 5 gün (120 saat) havada 3 saat, alüminyumda 2-8 saat, korunmak için de sık kullanılan ameliyat eldivenlerinde 8 saat, tahtada ve camda 4 gün (96 saat) kalabildiğini gösteriyor." diye konuştu.

SAÇ VE SAKALA DİKKAT

Virüs bulaşımında vücuttaki en riskli yerlerden birinin de saç ve sakal olduğuna işaret eden İlhan, "Saç ve sakal, virüsün üremesi için uygun yerlerdir. Bu nedenle saç ve sakalın kısa kesilmesi ve gerekli yerlerde bone kullanılması uygun olacaktır." uyarısında bulundu.

Prof. Dr. İlhan, mümkün olan her koşulda evde kalmaya ve sosyal izolasyona uyum sağlamaya özen gösterilmesinin yaşamsal öneme sahip olduğuna işaret ederek, "Zorunlu durumda evden çıkıldığında dışarıda giyilen giysiler balkon gibi yerde havalandırılmalı ve mümkün olanlar yıkanmalı. Evde 60 yaş üzeri veya hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, kanser, obezite gibi kronik hastalığı olanlarla temas kurulmamalı." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı?
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Haber Yorumları (102)
500
SAFLARI SIKLAŞTIRIN: Korona sonrası dünyada bir çok değişecek. Bunların birincisi dinlere bakış açıları değişecek İsrail de bile ortodoks yahudilik bile şimdiden sorgulanmaya başlanmış ( bunlar bilime teknolojiye karşı olan mesih bekleyenler)
SAD: Virüs ile bakteri arasındaki farkı bilmeyen insanlar yorum yapıyor cansız yüzeylerde ve sakal gibi ölü hücrelerin olduğu yerde pis bile olsa bakteri çoğalır ama canlı hücrelere bağımlı olan virüsler çoğalamaz! Önemli olan kapalı ortamda insanların bir araya gelmemesi yoksa kapu kulpunda kargodan vs bulaşmaz evham yapıp saçma şeylerle uğraşmayın virusun bulaşması için avadan 5-10 virüsün gelmesi sizi hasta etmez yüzbinlercesi hasta biri konuşurken, hapşırırken vs aynı bardaktan bulaşır
MCOHEN: Iğrenç tipler görüyorum saçlı sakallı kessinler işte
MUSTAFA ÖZDEMİR: O uzun sakallar günde 5 vakit yıkanır Bilgin olsun
MUSTAFA KİRAN: Milletin sakalını bırakda, acaba sen neye benziyorsun????? Tövbe tövbe, boşu boşuna onca sakallının hakkına giriyorsun, benide günaha soktun. Kibirinden kurtul!!
DRWHO: sakalda keramet olsaydı kadınların hepsi bademciğini aldırmak zorunda kalırdı.. değişik yerden yaklaşmışsın ama sakal bademciğe iyi gelmez.. soğuk havalarda cildinin kurumasını önler, çok soğuksa yanmasını önler hepsi bu.. çok mana yüklemeye gerek yok
SAD: Adının hakkını verecek bir yorum beklerdim senden aslında, kirli sakaldan bahsetmiyorum daha uzun olduğunda derim hava almakta zorlanıyor bademcilerin sıcaklığı tavan yapıyor bağışıklık aktifleşmiş oluyor. bana arkadaşlar arasında dr house derler. benim çevremde anlattıklarımı aylar sonra korona tedavisinde denemeye başladılar virüs kaynaklı hastalıklarda yüksek sıcaklık ve güneşin mucizevi etkisi vardır. Ama camın arkasından değil direk uv gibi tüm ışık bandını almalısın. deneyin yorum yapmayın
ALİ: Bunlar kronik hasta yok sakalda yaşıyor yok saçta yasıyor
TAKAVİT: chp ye gun dogdu bu bulasma riskine sakali eklemissiniz birde turbani ekleyin ki chp sevinsin
ADM: Bu havada chp diyon ayip ayip en buyuk virus kutuplasmadir cenabi allah onlarin rizkini veriyo seninde allah ayirt etmiyo utan be
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı? - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.4.2020 04:25:27. #1.14#
title