Korona aşısı aldığımız Sinovac'ın sitesine Türkiye'den erişilemiyor

Korona aşısı aldığımız Sinovac'ın sitesine Türkiye'den erişilemiyor

16.01.2021 19:28 | Son Güncelleme: 18.01.2021 15:37

Türkiye'nin de satın aldığı Kovid-19 aşısını üreten Çin menşeili Sinovac şirketinin sitesine Türkiye'den erişim sağlanamıyor. Türkiye'ye erişimin kapatıldığı siteye, VPN kullanılarak girilebiliyor.

Kovid-19'a karşı Türkiye'de de kullanılan CoronaVac aşısını üreten Çinli Sinovac şirketinin sitesine Türkiye'den girilemiyor.

Şirketin sitesine girmek isteyenler "IP adresinizin bu web sitesini ziyaret etmesine izin verilmiyor!" yazısı iler karşılaşıyor. VPN kullananlar ise siteye erişebiliyor.

Korona aşısı aldığımız Sinovac'ın sitesine Türkiye'den erişilemiyor

SİTE YILBAŞINDA HACKLENMİŞTİ

Türkiye'nin Kovid-19 aşısı aldığı Çinli şirket Sinovac'ın internet sitesi "Root Ayyıldız" isimli Türkiye merkezli bir grup tarafından yılbaşında hacklenmişti.

Kendilerini "Türk Siber Ordusu" olarak tanımlayan grup sitede Türkiye ile Doğu Türkistan bayraklarını paylaşarak, "Al bayraktan, Gök bayrağa selam olsun. Cuma namazını Çin Seddi'nde kılmayı nasip et yarabbi. Ruhum bedenim ve fikrim her şey Müslüman Türk milletine feda olsun. Ölümümden sonra ruhum sizlerle hep beraber. Bu cihanda bir araya gelemesek de Uygur güzeli elbet bir gün orağımız olur" notu paylaşmıştı.

KONUYU FATİH ALTAYLI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, söz konusu erişim engellemesini bugünkü köşesine taşıyarak şunları kaydetti:

"Türkiye'de aşıları yapılmaya başlanan Sinovac'ın internet sitesine girip, hem Türkiye'deki durumla ilgili neler duyurduklarını, hem de faz 3 çalışmaları yürütülen diğer ülkelerdeki (Endonezya ve Brezilya) son gelişmeleri öğrenmek istedim. Ancak çok ilginç bir durumla karşılaştım. Sinovac, şu anda aşılarını uygulayan tek ülke olan Türkiye'ye sitesinin internet erişimini engellemişti. Şaka yapmıyorum.

Sinovac'ın resmi internet sitesi olan Sinovac.com adresine girdiğiniz zaman karşınıza "Your ip is not allowed to visit this website" yazısı çıkıyordu. Yani bu internet sitesi sizin ip adresinizin erişimine kapalıdır yanıtı veriliyordu.

(Yine bu firmaya ait olduğunu umduğum sinovacbio.com adresine girdiğim zaman ise firmanın Covid-19'a karşı aşı ürettiği ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Sadece R and D bölümünde corona aşısı üretme çalışmaları vardır diye tek satır var.)

En önemli ürünü şu anda sadece Türkiye'de kullanılan bir firma, internet adresini Türkiye'den erişime niye kapar?

Herhalde firmanın Türkiye distribütörü bir yanıt verecektir."

Korona aşısı aldığımız Sinovac'ın sitesine Türkiye'den erişilemiyor
Doğruluk Kontrolü
Sinovac'ın web sitelerine Türkiye'den erişim engeli getirildiği iddiası
YANLIŞDOĞRU
BULGULAR

Türkiye'nin Kovid-19 aşısı aldığı Çin menşeli Sinovac şirketinin web sitelerine Türkiye'den erişim engeli getirildiği gündeme geldi.

Siteye erişim Türkiye'den sağlanamazken, firma yetkilileri açıklamada bulundu.

Yetkililer engelin nedenini Türkiye'den gelen hacker saldırıları olarak açıkladı.

Haber Yorumları (9)
ADANALI: Web Sitesine Erişilmesi Engelini Kim İstedi Acaba İp Değiştirdiğinde Giriş Sağlanıyor Sadece Engel Türkiyeye Uygulanmış Aşıyı Ülkeye Getiren Kalpazanların Aşısını Övenler Düşünsün
CEM: Çok ilginç
BİLİM KURULU ÜYESİ: Siteye erişim Türkiye tarafında engellenmiştir. Emin olun siyasilere üst düzey insanlaravurulan aşı Çin aşısı değil normal sıradan insanlara Çin aşısı yapılıyor. Almanyadan gelen aşıda bizler gibi üst düzey insanlara yapılıyor ama benim vicdanım rahat degil bu durumdan
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title