Köprü faciasınin 24 aydır bulunamayan kayıpları -
Haberler » Güncel » Köprü faciasınin 24 aydır bulunamayan kayıpları - - Haber

Köprü faciasınin 24 aydır bulunamayan kayıpları -

Filyos Çayı üzerindeki köprünün bir bölümünün 6 Nisan 2012'de çökmesi sonucu hayatını kaybeden 15 kişiden 4'ünün cesedine halen ulaşılamaması, kayıp yakınlarının acılarını daha da arttırıyor.

Köprü faciasınin 24 aydır bulunamayan kayıpları -

HÜSEYİN TIRAŞ - üzerindeki köprünün bir bölümünün 6 Nisan 2012'de çökmesi sonucu hayatını kaybeden 15 kişiden 4'ünün cesedine halen ulaşılamaması, kayıp yakınlarının acılarını daha da arttırıyor.


Bilirkişi raporuna göre, yağış nedeniyle ayaklarının oyulması ve kazıkların taşıma gücünü yitirmesi sonucu, tabliye (köprüyü oluşturan bölüm) yüklerini taşıyamamasıyla bir bölümü çöken köprüden minibüsüyle geçen İsmail Örenbaş ve aracındaki 9 yolcu ile 5 yayanın yaşamını yitirdiği olayın üzerinden 24 ay geçmesine rağmen 4 kaybın halen bulunamamasının hüznü dinmiyor.


Aileleri, Tahir Özkara, , Necati Azaklıoğlu ile Kadın Saraç'ın olayın ikinci yılına gelinmesine rağmen dua edecek mezarlarının bile olmamasının üzüntüsünü yaşıyor.


Suya düşen minibüste eşi Serdar'ın ölüm haberini alan, kayınvalidesi Kadın Saraç ise halen kayıp olan Songül Saraç, AA muhabirine, acıların tarif edilemeyeceğini söyledi.


Eşinin cenazesini defnetmelerine rağmen kayınvalidesinin cenazesinin halen bulunamadığını anlatan Saraç, "Arama çalışmalarından sonuç çıkmadı. İşimiz tesadüflere kaldı. Kayınvalidemin cesedinin de bir an evvel bulunmasını istiyorum" diye konuştu.


- "Köprüyü gördüğümde içim ürperiyor"


Saraç, iki çocuğuyla yaşamını güçlüklerle sürdürmeye çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Bu sürecin ardından geçim sıkıntısı ve maddi zorluklar çok yaşadım. Filyos Çayı ve üzerindeki köprüyü gördüğümde içim ürperiyor, her geçen gün acılarımız büyüyor. En kötüsü de kayınvalidemin cesedi halen çıkmadığından sanki gelecekmiş gibi onu bekliyorum. Her zaman ümitle yaşıyorum. Kemikleri dahi çıksa en azından biraz olsun rahatlayacağız. Aynı şekilde eşimin ölümünü de kabullenebilmiş değilim. Onu da sanki pencerelerden baktığımda geliyormuş gibi görüyorum."


Çocuklarının iki yıldır psikolojik destek aldığını anlatan Saraç, "Sahip çıksınlar bize. En azından beş dakika kapımıza gelip 'nasılsınız iyi misiniz' desinler. Biz ona da razıydık. Bu dar zamanımızda çocuklarımı sevindirsinler, başka bir şey istemiyorum" ifadesini kullandı.


- Olay


Çaycuma'da, 6 Nisan 2012'de Filyos Çayı'nın üzerindeki köprünün bir bölümünün çökmesi sonucu içinde 10 kişi olan minibüs ile 5 yaya suya düşerek, akıntıya kapılmış, çaya düşen otomobildeki Seyfi Baysal ile Suat Özcan, kendi çabalarıyla kurtulmuştu.


Minibüsün bulunabilmesi için çöken blokların kaldırılması çalışmaları sürerken 8 Nisan'da Meryem Başören'in cesedine ulaşılmış, yolcu minibüsü blokların altından çıkmamış, faciadan 6 gün sonra köprünün yaklaşık 200 metre uzağındaki araç, 3 yolcunun cesediyle bulunmuştu.


Farklı zaman dilimlerinde ancak 11 kişinin cesedine ulaşılabilmişti.


DSİ 232. Şube Müdürlüğü ve Karayolu 15. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra dönemin Çaycuma Belediye Başkanı ile Fen İşleri Müdür Vekili hakkında soruşturma izni verilmemişti.

2) Kayın validesini ve eşini kaybeden kadınla rapörtaj

3) Kadının fidanlığı temizlemesi

4) hayatını kaybedenlerin fotoğrafı

5)arşiv görüntüleri


Kaynak: AA

Manşet

Haberler