Konya'ya "Örnek Huzurevi" Kazandırılıyor

Konya'ya "Örnek Huzurevi" Kazandırılıyor

Konya'ya 'Örnek Huzurevi' Kazandırılıyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Selçuk Üniversitesi (SÜ) bünyesinde inşa edilecek Yaşlı ve Engelli Bakım, Araştırma ve Uygulama Merkezi (YEBAM) örnek bir huzurevi olarak Konya'ya kazandırılacak.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) bünyesinde inşa edilecek Yaşlı ve Engelli Bakım, Araştırma ve Uygulama Merkezi (YEBAM) örnek bir huzurevi olarak Konya'ya kazandırılacak.

Selçuklu Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, yaşlı ve engelli bireylere yönelik rehabilitasyon çalışmalarının yürütülmesi amaçlanan tesis, 100 bin metrekarelik alana160 yaşlı ve 320 engellinin hayatlarını idame ettirebilecekleri bir yaşam imkanı sunacak.

SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, gazetecilere yaptığı açıklamada, YEBAM'da çalışma atölyeleri, hobi bahçeleri, sergi alanları, kütüphane, restoran, misafirhane, spor tesisleri ve dinlenme bahçelerinin bulunacağını söyledi.

YEBAM'a üniversite olarak çok önem verdiklerini ifade eden Gökbel, şunları kaydetti:

"Yaşlı ve engellilerin rehabilite edilerek sosyal hayata kazandırılması amacıyla yatılı-gündüzlü bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin yürütülmesi için yapılacak olan merkeze Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde 100 bin metrekarelik alan tahsis ettik. Üniversite olarak şu an 'yaşlı bakımı' alanında eğitim veriyoruz. 'Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Programı'nın başvurusunu da YÖK'e yaptık ve cevap bekliyoruz. Kurulacak merkezin çalışanlarının eğitimini vereceği. Bunun yanı sıra bu merkez öğrencilerimiz için bir uygulama alanı olacak." 

Merkezin Proje Tasarım Ekibi Başkanı ve YEBAM Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Alkan ise merkezde merkezin, Yaşlı Bakım Bölümü'nde eğitim gören öğrenciler için hem bir derslik, hem de bir uygulama alanı olacağını aktardı.

Engelliler içineğitim, çalışma atölyeleri, hypoterapi ve tarımsal aktiviteler, spor tesisleri, havuzlar, küçük ölçekli hayvan bakımına ayrılan çiftliklerin de yer alacağını anlatan Alkan, şöyle konuştu:

"Biz aslında bir yaşam kompleksi kuruyoruz. Her şeyi kendi içinde barındıracak olan bu merkezde kalanlar sahip oldukları mesleki bilgileriyle yaptıkları ayakkabı, süs eşyası, resim, heykel, bahçe bitkiciliği, ve benzeri alanlarda üretim yapacaklar ve bunları satışa sunacaklar. Bu şekilde kendilerini idame ettirmek için para da kazanmış olacaklar. Bu merkez Türkiye'de bir ilk olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı projenin beklenilen başarıyı sağlaması durumunda farklı üniversitelerde de bu merkezlerden kurulacağını belirtti. Bu nedenle de örnek bir proje olma özelliği taşıyor. Merkezin akademi, bilimsel, eğitim ve mimari ihtiyaçlarını üniversite olarak biz yönetiyoruz." - Konya

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title