Konya Dedelerinin 'Cönk'ünü, Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne Bağışladılar
Haberler » Güncel » Konya Dedelerinin 'Cönk'ünü, Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne Bağışladılar - Haber

Konya Dedelerinin 'Cönk'ünü, Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne Bağışladılar

Konya'da 1868-1926 yılları arasında yaşayan ve yaşadığı dönemde 'Cinci Osman Ağa' olarak bilinen Aşık Figani'nin kendi el yazıyla yazdığı 'Cönk', torunları tarafından Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışlandı.

Konya'da 1868-1926 yılları arasında yaşayan ve yaşadığı dönemde 'Cinci Osman Ağa' olarak bilinen Aşık Figani'nin kendi el yazıyla yazdığı 'Cönk', torunları tarafından Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışlandı. Konya'da yaşayan Ahmet, Osman ve İnci kardeşler, dedeleri Aşık Figani'nin el yazısıyla yazdığı (Türk Halk edebiyatında saz şairlerinin, kendilerinin veya başkalarının şiirlerini derledikleri, (alttan yukarıya) uzunlamasına açılan, çoğunlukla deri kaplı defter) cönkü yıllardır hatıra olarak saklıyordu. Ancak 3 kardeş, dedelerinin bu eserini Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışladı.


Dedesi Aşık Figani'nin görme ve duyma yeteneğinin az olduğunu belirten , şunları söyledi


Dedem, gözleri az gören, kulakları duymayan ve 5 çocuğuyla birlikte maddi sıkıntılar çeken, komşuları tarafından da ihtiyaçları karşılanan, buna rağmen şiir yazmayı bırakmayan bir kişiymiş. Babamda şiirlerle uğraştığı için dedemin yazdığı cönk, günümüze kadar saklandı. Bizde yaklaşık 90 yıldır bulunan bu cönk, evimizdeki raflarda çekmecelerde ömrünü doldurdu. Nihayet abilerimle birlikte bu değerli emaneti sahibine vermek istedik. Bize burada verdiğimiz emanetleri nasıl saklayacaklarını, nasıl değerlendireceklerini bizlere o kadar detaylı anlattılar ki bende sırtımdan bir yük indiğini hissettim. Bu eserin bu değerli emanetin bundan sonra kültüre hizmet edeceğini bilmek, bizi kardeşlerim olarak rahatlattı. Bu hizmeti yapanlara, sebep olanlara teşekkür ediyorum.


ARAŞTIRMACILAR İÇİN BİR KAYNAK OLABİLİR


3 kardeşin cönkü Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne bağışlaması konusunda telkinde bulunan


Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar, böyle bir eserin, araştırmacılar için ciddi önemli bir kaynak olduğunu belirtti. Kapar, Konya'daki Sille Köyü, 5 bin yıllık, tarihi kültüre sahip olan bir belde. Tarih boyunca birçok ilim adamları yetiştiği gibi, şairlerimizde yetişmiş bu şairlerimizin içerisinde özellikle bu cönklerin sahibi olan Figani var. Bu cönklerde, Sille'nin tarihi var, kültürü var, toplum hayatıyla ilgili bir takım bilgilerin olduğunu biliyoruz. Bunların ötesinde bu cönklerin özellikle araştırmacıların hizmetine sunulmasına, yardımcı olması vesilesiyle aileye teşekkür ediyoruz. Bu cönklerdeki bu bilgilerin umarım bundan sonraki araştırmacılar içerisinde bir kaynak olabileceğini düşünüyoruz diye konuştu.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Konya Dedelerinin 'Cönk'ünü, Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'ne Bağışladılar

Manşet

Haberler