Kırklareli'nde 170 Sandık Yeniden Sayılacak

Kırklareli'nde 170 Sandık Yeniden Sayılacak

Kırklareli'nde 170 sandık yeniden sayılacak Seçim itirazları devam ederken, Muharrem İnce'den Kesimoğlu'na destekKIRKLARELİ - CHP'nin eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, MHP Cumhur İttifakı Adayı Derya Bulut'un itirazına ilişkin Kırklareli'ne gelerek bağımsız aday Mehmet Siyam...

Kırklareli'nde 170 sandık yeniden sayılacak
Seçim itirazları devam ederken, Muharrem İnce'den Kesimoğlu'na destek

KIRKLARELİ - CHP'nin eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, MHP Cumhur İttifakı Adayı Derya Bulut'un itirazına ilişkin Kırklareli'ne gelerek bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu'na destek oldu. Ayrıca MHP ve Ak Parti teşkilatının itirazlar üzerine Kırklareli'nde 170 sandaki oyların yeniden sayılmasına karar verildi.
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nu makamında ziyaret eden Muharrem İnce Kırklareli halkının demokrasi dersi verdiğini dile getirdi. İnce, "Kırklareli halkı bütün Türkiye' ye demokrasi dersi verdi. Herkese örnek olması gereken bir derstir bu. Bu dersin öğretmeni de sayın Mehmet Kesimoğlu' dur. Bunu herkesin böyle bilmesini istiyorum. Sayın Kesimoğlu'nun Cumhuriyet Halk Partiliği' ni kimse tartışamaz. Olan olmuştur kim suçlu, kim güçlü herkes kamuoyu bunu biliyor. Şimdi bunları konuşmanın zamanı değil, şimdi barışmanın zamanıdır. Burada bir hak gaspı yaşatılmak isteniyor. Kırklareli halkının iradesine ipotek konulmak isteniyor" dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz'ın suç üstü yakaladığını İfade eden İnce, "Adında adalet olan parti, baskıyla, tehditle, korkuyla, işte Miletvekili'nin açıklamalarını açıklamalarını gördünüz. Yakalandı, suç üstü yakalandı. Bu kabul edilemez. Bunu kabul etmeyeceğiz. Onun için Cumhuriyet Halk Patisi yönetimini göreve davet ettim. Onlarsa sahip çıkacaklardır. Gelmiş bir yetkili arkadaşımız buraya. Değerli basın mensupları bu siyasi tarihimizde bundan sonrada örnek olabilecek bir durumdur. Siyasi partiler aday belirlerken daha dikkatli olamak zorunda kalacaklardır. Mahçup olma ihtimallerini düşüneceklerdir. Bugünkü yaşananlara gelince 170 sandık var. 170 sandığın ıslak imzalı tutanakları elimizde. İtiraz yapılacaksa sandık başında bu itirazlar yapılıp kayıt altına alınmalıydı. Yıllarca sandık görevi yapmış bir insan olarak, aday olmuş birisi olarak söylüyorum. Ne zaman hangi seçim kurulunda 170 sandığın 170' ini birden açmak istiyoruz, saydırmak istiyoruz uygulaması vardır. Böyle bir uygulama seçim kurumlarının tarihinde yoktur. Hangi sandığa itirazınız var? 83, 126, 154 hangisiyse probleminiz neyse ve bu daha önceden tutanak altında yazılmışsa onlar sayılabilir. Onların sayılmasından da bir korkumuz yok. Hepsinin sayılmasından da bir korkumuz yok. Islak imzalı tutanaklar elimizde çünkü. Ayrıca aradaki fark 248' de yani bir siyasi partinin sutünunu düşünün, A partisinin sütununu düşünün yukarıdan itibaren aşağıya kadar nereye mühür basarsanız basın geçerli sayıyorsunuz. Ama sayın Kesimoğlu'nun bağımsız aday olduğu için sadece kendisine ayrılan sütunun üst bölgesine yuvarlak olduğu bölgeye basılırsa kabul ediyorsunuz. Aşağıya basılırsa kabul etmiyorsunuz. Bin 600 oyda haksız, hukuksuz ve vicdansız bir şekilde 1600' de böyle iptal edilmiştir. Sayın gerçeklerin, 248' in çok çok üstündedir. Hak yerini bulacaktır. Sayın Kesimoğlu bağımsız değildir. Sayın Kesimoğlu 82 milyonun evladıdır. Türkiye' de Kesimoğlu'ndan yana olan herkes insan haklarından, hukukun üstünlüğünden yana olan herkes kendisine sahip çıkacaktır. Bende bu duygularla arkadaşımızı ziyarete geldim. Biz buradayız bir hakkın teslimini istiyoruz. Nasıl İstanbul' da Sayın İmamoğlu' na sahip çıkıyorsak sayın Kesimoğlu' na da sahip çıkmaya davet ediyorum" diye konuştu.
Kesimoğlu"Yargı bağımsızdır, özgürdür"
Yargının bağımsız ve özgür olduğunu söyleyen Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu "Şuanda ilçe seçim kurulu yönetim kurulu üyeleri toplantı halindeler yapılan itirazı değerlendirecekler ama sayın milletvekilimiz Minsolmaz'ın dediği gibi değil yani o yargının yerine geçerek bir karar alarak değil. Yargı bağımsızdır, özgürdür.Ben yargıya inanıyorum, güveniyorum. Devletin ya da iktidarın bir baskısı söz konusu asla olamayacaktır, karşılık bulamayacaktır. Orada yargı, hak, hukuk, adalet tecelli edecektir. Tabi ki bizim ondan sonra seçim kuruluna itiraz haklarımız saklı kalmak koşuluyla" dedi.
170 sandıktaki oylar yeniden sayılacak
Kırklareli'nde 31 Mart seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu, 17 bin 176, Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Derya Bulut 16 bin 928 oy aldı. Bulut, arada bulunan 248 oyla ilgili dün MHP ve Ak Parti teşkilatı ile birlikte İlçe Seçim Kurulu'na giderek geçerli sayılacak oyların da geçersiz sayıldığını ileri sürerek 170 sandığın tekrar sayılmasını konusunda itirazda bulundu. İtiraz üzerine İlçe Seçim Kurulu, bugün 170 sandaki oyların yeniden sayılmasına karar verdi.

Kaynak: İHA