Kimya Mühendiseri Odası: Aliağa Termik Santrali İzmir İçin Tehlike

Kimya Mühendiseri Odası: Aliağa Termik Santrali İzmir İçin Tehlike

İzmir'in Aliğa İlçesi'ne kurulması planlanan termik santralin kentin gelecek 200 yılı için tehlike yaratacağı öne sürüldü.

Kimya Mühendiseri Odası: Aliağa Termik Santrali İzmir İçin Tehlike

İzmir'in Aliğa İlçesi'ne kurulması planlanan termik santralin kentin gelecek 200 yılı için tehlike yaratacağı öne sürüldü. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı Hasan Duran, Aliağa'nın kirliliğin en üst sınırında olduğunu söyledi.

Aliağa Belediyesi'nin, İzmir Demir Çelik A.Ş. ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Aliağa'da kurulacak termik santral için ruhsat vermesinin ardından yaşanan gelişmeler üzerine, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi tarafından basın toplantısı düzenlendi. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi adına açıklama yapan Hasan Duran, termik santrallerin karbondioksit salınımı en fazla olan yatırımlar olduğunu, Aliağa'da planlanan ve dördü ithal kömürle çalışacak olan toplam 7 termik santralin sadece yörede değil, İzmir ve İzmir'in gelecek 200 yılında çevre felaketi yaşatacağını söyledi. Bölgenin tarım bölgesi olduğunu hatırlatan Duran, "Özellikle zeytin ve meyve ağaçlarının bulunduğu yörede termik santralden kaynaklanan kirliliğin uzun dönem etkilerinin süreceği kesindir. Bu bölgede termik santral yerine daha temiz ve ekonomik olan rüzgar ile güneş enerjisi gibi seçenekler değerlendirilmelidir. Çünkü bölge kuzey rüzgarları bakımından zengin bir bölgedir" dedi.

Aliağa'da termik santral kurulmasının sakıncalarının defalarca gerek üniversitelerin hazırladığı raporlar gerek bilirkişi raporları gerekse de mahkeme kararlarıyla ortaya konulduğunu belirten Duran, "Zaten ağır sanayi tesisleri yüzünden had safhaya ulaşmış olan bölgeye yeni kirletici tesisler kurulması yerine emisyon düşürücü önlemlerin alınması gerekmektedir. Ayrıca buradaki kirlilik İzmir'in hava kalitesini de olumsuz etkilemektedir" diye konuştu.

Hasan Duran, Aliağa Belediyesi'nin inşaat ruhsatı vermesindeki mantığı anlamadıklarını da sözlerine ekleyerek, "Hem karşı olup hem imza atmak mantıklı bir insanın yapacağı bir olay değil. Üstüne üstlük başka bir insanı suçlamanın açıklanacak tarafı yok. Biz Kimya Mühendisleri Ege Bölge Şubesi olarak Aliağa, Yeni Foça halkının her zaman yanında olacağız" dedi. - İzmir