Kepez Belediyesi, Şehitler Parkı Açıldı Antalya Kepez Belediyesi, Şehitler Parkı Açıldı

Kepez Belediyesi, Şehitler Parkı Açıldı Antalya Kepez Belediyesi, Şehitler Parkı Açıldı

Antalya'nın Kepez Belediyesi tarafından yaptırılan Şehitler Parkı, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97'nci yıldönümünde hizmete açıldı.38 dönümlük alana yapılan parkın açılışına Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya milletvekilleri Menderes Türel, Hüseyin...

Kepez Belediyesi, Şehitler Parkı Açıldı Antalya Kepez Belediyesi, Şehitler Parkı Açıldı

Antalya'nın Kepez Belediyesi tarafından yaptırılan Şehitler Parkı, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97'nci yıldönümünde hizmete açıldı.

38 dönümlük alana yapılan parkın açılışına Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya milletvekilleri Menderes Türel, Hüseyin Samani ve Gökçen Erdoğan Enç, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yıllar önce karanlık çöktüğünde vatandaşların gitmeye korktuğu parkı son derece modern bir hale getirdiklerini ve güvenlikli olarak hizmete açtıklarını söyledi.

Antalya'nın ilk şehit temalı parkını, canlarını vatan ve bayrak için feda eden aziz şehitlere ithaf ettiklerinin altını çizen Tütüncü, Şehitler Parkı'nda, Çanakkale Zaferi'ni, Sarıkamış dramını, Milli Mücadele'yi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu, vatan sevgisini, bağımsızlık mücadelesini, şehitlik kavramının kutsallığını çocuklara, gençlere anlatacağız dedi.

Gazi Aileleri Derneği binasını da içerisinde barındıran parktaki sanatsal eserler, Seramik ve Heykel Sanatçısı Mustafa Kemal Genç'in başkanlığındaki 10 kişilik bir ekip tarafından yapıldı.

Heykel ve duvar rölyef çalışmaları parkta rengarenk ışıklarla süslenerek Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ruhu yeniden yaşatılıyor. Heykel ve rölyef çalışmalarında, Türk tarihindeki kahramanlıklar, vatan sevgisi, şehitlik teması, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı ve Türkiye'nin kuruluşu sanatsal çalışmalarla anlatılıyor. Sarıkamış duvarı, Seyit Onbaşı duvarı, Sakarya Muharebesi duvarı, Büyük Taarruz duvarı rölyef çalışmalarının bulunduğu parkta, kadınların ve çocukların Kurtuluş Savaşı'ndaki emeklerini, kahramanlıklarını, İstiklal Marşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu anlatan, birlik ve beraberliği simgeleyen sanatsal çalışmalar da yer alıyor.

Parktaki temalı yolda, şehitlik kavramının anlatılacağı sanatsal objeler ile alandaki tepeciklerde Milli Mücadele'de mermi taşıyan Anadolu kadını gibi figürler de bulunuyor. Şehitler Parkı'nda, Antalya'nın kahraman şehitleri de unutulmadı. Antalyalı şehitlerin isimleri, künye üzerine duvara yazılarak yaşatılıyor. Parkın, Sakarya Bulvarı'ndaki girişine kuruluş, yükseliş ve yıkılış dönemini anlatan bir 'Osmanlı Kapısı' inşa edildi. Yıkılış dönemi kapısından sonra başlayan temalı yolda ise Kurtuluş Savaşı sürecinde yaşananları anlatan sanatsal çalışmalar yer alıyor.