Karadeniz Powershıp Irem Sultan, Irak'a "Enerji" Verecek

Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu'nca hayata geçirilen 110 megavat(MW) gücündeki dünyanın beşinci enerji gemisi "Karadeniz Powership (KPS) Irem Sultan"ın, Irak'a gitmek üzere yarın İstanbul'dan demir alacağı bildirildi Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu'nca hayata geçirilen 110 megavat (MW) gücündeki dünyanın beşinci enerji gemisi "Karadeniz Powership (KPS) İrem Sultan"ın, Irak'a gitmek üzere yarın İstanbul'dan demir alacağı bildirildi.

Karadeniz Powershıp Irem Sultan, Irak'a

Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu'nca hayata geçirilen 110 megavat(MW) gücündeki dünyanın beşinci enerji gemisi "Karadeniz Powership (KPS) Irem Sultan"ın, Irak'a gitmek üzere yarın İstanbul'dan demir alacağı bildirildi Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu'nca hayata geçirilen 110 megavat (MW) gücündeki dünyanın beşinci enerji gemisi "Karadeniz Powership (KPS) İrem Sultan"ın, Irak'a gitmek üzere yarın İstanbul'dan demir alacağı bildirildi. Karadeniz Enerji Grubu'ndan yapılan açıklamada, Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu şirketlerince "Dostluk Enerjisi Projesi"nin hayata geçirildiği, bu proje kapsamında tüm ülkelerin acil elektrik ihtiyacının "enerji gemileri" ile karşılanmasının amaçlandığı belirtildi. Türk tersanelerinde gemilerin hızlı ve özel bir tasarıma sahip olarak üretildiği, beşinci geminin de filoya katılması ile 2012 yılı sonuna kadar Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya ülkelerinde 10 enerji gemisi ile toplam 2 bin MW elektrik üretim kapasitesine ulaşılmasının planlandığı açıklandı. Gemilerin, hizmet verdiği ülkelerin imkanlarına göre doğalgaz veya fuel oil ile çalışabildiği, yerel şebekeye doğrudan bağlandığı ve doğal afetlerden etkilenmeden üretimi sürdürebilmesi dolayısıyla tercih edildiği kaydedildi. Açıklamada, dünyanın ilk ve tek enerji gemisi filosunun beşincisi olan KPS İrem Sultan'ın, 2010 yılında elektrik üretimi için Basra'ya giden "KPS Doğan Bey" ve KPS Rauf Bey" gemileri ile birlikte, Irak halkının yaşadığı elektrik sıkıntısının giderilmesinde görev üstleneceği belirtildi.

-"BEŞİNCİ GEMİ İLE TOPLAM 785 MW ELEKTRİK ÜRETİM KAPASİTESİNE ULAŞILACAK"-

Karadeniz Holding Ticari Operasyonlar Başkanı Nuray Atacık ise yaptığı açıklamada, KPS İrem Sultan'ın, Tuzla'dan yola çıkmaya hazırlandığını açıkladı. Enerji gemileri ile dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Atacık, "Bu gemilerle ülkelerin acil ve dönemsel enerji açığını kapatmaya çalışıyoruz" dedi. Irak ve Pakistan'da halen elektrik üretimi gerçekleştiren dört enerji gemisi olduğunu, KPS İrem Sultan'ın bu gemilere katılacağını söyleyen Atacık, "Böylece toplamda 785 MW'lık elektrik üretim kapasitesine ulaşılacak" dedi. Atacık, elektrik yatırımları herhangi bir nedenle kesintiye uğrayan ülkelerde, bir projenin tamamlanması için ortalama üç yıl beklemenin uzun bir süre anlamına geldiğine dikkat çekerek, "Bu durumlarda gemilerimiz tam bir köprü görevi üstleniyor. Hızla hizmete alınabildiği için pratik çözüm sağlıyor. Biz, 1, 5 yılda beşinci gemimizi tamamladık ve sefere uğurluyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Tuğrul Gücük ise Karadeniz Holding'in enerji alanındaki faaliyetlerini memnuniyetle izlediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Karadeniz Holding tarafından yürütülen projeler ile komşu ülkelere elektrik ihraç ediliyor. Ayrıca inşa edilen enerji gemileri yoluyla Irak ve Pakistan gibi dost ve kardeş ülkelerde elektrik üretilmektedir. Bir yandan ülkemizin ekonomik büyümesine diğer yandan da Türkiye'nin itibarının bu bölgelerde daha da yükselmesine katkıda bulunuluyor." - İstanbul