Kapalıçarşı'da Fotoğraf Çekeceğim - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

Kapalıçarşı'da Fotoğraf Çekeceğim

Sabah.com.tr - Haberler | Magazin
Kapalıçarşı'da Fotoğraf Çekeceğim

Hollywood yıldızlarının hafızalara kazınan karelerinde imzası olan fotoğraf sanatçısı Greg Gorman, İstanbul'a geldi..

Hollywood yıldızlarının fotoğrafçısı Greg Gorman, bugün Rahmi Koç Müzesi'nde açılan 'Hollywood Yıldızları'na Farklı Bir Bakış' sergisi için İstanbul'a geldi. 40 yıllık kariyeri boyunca; Robert de Niro, Johnny Depp, Leonardo Di Caprio, Sophia Loren ve Al Pacino gibi ünlü yıldızların fotoğraflarını çeken Gorman'ın en ünlü kareleri, sergide İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Gorman, GÜNAYDIN'a sergisini anlattı.

Serginizi Türkiye'ye getirmeye nasıl karar verdiniz?

Üç yıl önce 'Elton John Vakfı'nın bir projesinde Demet Öger ile tanıştım. Kendisinin aracılığıyla Türkiye'ye gelmeye karar verdim. Çalışmalarımın Rahmi Koç Müzesi'nde insanlarla buluşmasından çok mutluyum. Fotoğrafları; uçakların ve farklı birçok şeyin bulunduğu bir müzede görmek ilginç bir tecrübe olacak.

KOLAYCA KAYBOLABİLİRSİNİZ

Türkiye'ye gelmeden önce burayla ilgili neler biliyordunuz?

Türkiye hakkında arkadaşlarımın anlattığı kadarıyla bilgi sahibiydim. Buraya gelen herkes, İstanbul'un çok güzel bir şehir olduğundan bahsediyor. Türkiye'nin kültürlerin birleştiği bir yer olduğunu biliyordum ve ben de burayı görmeyi çok istedim.

İstanbul'u gezdiniz mi? Çok güzel bir yolculuk geçirdim, sonra birçok yeri gezdim. Bazı restoranlarda yemek yedim, Reina ve Suada'ya gittim. Ayasofya ve Sultanahmet'i gezdim, bir de Kapalıçarşı'ya gittim.

Bir fotoğrafçı gözüyle en çok nereden etkilendiniz?

Kapalıçarşı en çok etkilendiğim yerlerden biri oldu. Muhteşem bir mimari, ayrıca çok kolay kaybolabileceğiniz bir yer... Orada çok az fotoğraf çekme imkanım oldu ama bir kez daha gidip fotoğraf çekmek istiyorum.

Türkiye'de tanıdığınız oyuncu veya fotoğrafçı var mı?

Serra Yılmaz ile tanıştım. Fotoğraf açısından farklı bir yüzü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Ara Güler'in sahibi olduğu kafeye de gitmek istiyorum.

Dünyaca ünlü isimlerle çalışmak zor mu?

Sanatçı ne kadar büyük olursa, onlarla çalışmak o kadar kolay oluyor. Genç sanatçılara kıyasla, tecrübeli isimlerle çalışmak daha rahat. Onların fotoğraflarını çekerken en önemli şey onların ruhuna inmek ve gerçek ruhlarını hissedebilmeye dikkat etmek.

Sergideki fotoğrafların kariyerinizdeki yeri nedir?

40 yılı aşkın süredir bu işin içindeyim. Birçok sergi yaptım ve kitaplar çıkardım. Bu sergi bunların bir sonucu gibi olacak. İki hafta boyunca İstanbul'da olacağım ve bundan çok mutluyum.

15 GÜN BOYUNCA İSTANBUL'DAYIM

Türkiye'de olmak size neler hissettirdi?

Ziyaret etmek istemediğim hiçbir yerde sergi yapmadım. Bazıları, sergi yaptıkları yere gidiyor ve o yerle ilgili bilgi edinmeden geri dönüyor. Ben öyle değilim. Görmek istediğim yerlerde sergi açtığım için uzun kalıyorum. İstanbul'da 15 gün kalacağım.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Sabah.com.tr - Magazin Haberleri
500