Kademeli normalleşme öncesi kritik Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı başladı

Kademeli normalleşme öncesi kritik Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı başladı

Haberler.com - Haberler | Güncel

1 Mart'ta başlayacak kademeli normalleşme öncesi Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saat 17.00'de toplandı. Toplantıda Karadeniz'de artan vaka sayıları nedeniyle bölgeye yönelik yeni kısıtlama kararlarının çıkabileceği belirtiliyor. Bakan Koca, kritik toplantı sonrası basının karşısına geçecek.

Mart ayında atılacak normalleşme adımları öncesinde Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde basın açıklaması yapacak.

YERİNDE KARAR DÖNEMİ BAŞLIYOR

Koronavirüsle mücadelede yeni bir evreye geçiliyor, 1 Mart itibariyle "Yerinde karar" dönemi başlıyor. Bu dönemde her ildeki vaka sayısı, aşılama oranı gibi veriler normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak. Riskin azaldığı illerde kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Bu iller takip edilerek vaka sayılarının artması durumunda kısıtlamalar yeniden söz konusu olacak.

İL İL 4 RİSK GRUBU BELİRLENDİ

Ülke genelindeki her il, Sağlık Bakanlığının belirlediği vaka, aşılama oranı gibi ölçütler çerçevesinde "düşük", "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak 4 risk grubunda sınıflandırılacak. Bu risk grupları gözetilerek mart itibarıyla kademeli normalleşme süreci başlatılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu uygulamasından başlanarak illerin durumuna göre aşamalı şekilde kaldırılacak.

1 MART VE SONRASI KONUŞULACAK

Tüm gelişmelerin ele alınacağı bugünkü Bilim Kurulu toplantısında öncelik, 1 Mart ile başlayacak "Yerinde Karar" dönemi olacak. Riskin azaldığı illerde kademeli olarak normalleşme sürecinin başlaması, buralarda sokağa çıkma yasağı saatlerinin kısaltılması, hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasına son verilmesi ve restoranların illerdeki vaka sayısına göre açılıp açılmayacağı görüşülecek.

KARADENİZ AYRICA ELE ALINACAK

Son günlerde Karadeniz Bölgesi'nde artan vaka sayıları nedeniyle bölgeye yönelik yeni kısıtlama kararlarının çıkabileceği de belirtiliyor. Vaka artışının en fazla olduğu ilk 5 şehrin Karadeniz'de olması nedeniyle bu şehirlerde 15 gün tam kapanma dahil bir dizi önlem alınabileceği de tahminler arasında.

Kademeli normalleşme öncesi kritik Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı başladı
Haber Yorumları (24)
ESNAFF: Akp gençlik kolu toplantıları yaparken iç içe dip dibe nerde kaldı sosyal mesafe anca işleri güçleri esnafın baltasıni taşa vurdurmak. Yeter artık 7 at oldu yeni dükkan açtım artık dayanma gücüm kalmadı bizim umutlarımızla hayallerimizle gençliği mizle oynamaya ne hakkınız var dükkanda ki mallarda anca günlük masrafa gidiyor çeşit kırıldı çar çur oldu gitti ben yeni mal nasıl koyacam halkbankası bize 5 kuruş parada vermedi pandemiden beri yillardir biriktirdiğim 200 bin liralık sermayem bencilliğiniz yüzünden eridi gitti adaleti burda sağlayamazsiniz ben öbür tarafta hepsinden davacıyım.
İSMAİL: Temizlik maske mesafe kuralına uymayan bilim kurulumu Kural belirliyor vay halimize tablo vahim
ÇOK HİZLİ: Mazalah eyer CHP bu kongireleri yapsaydı kapatma davası açılacaktı ama şimdi kimsenin sesi çıkmıyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title