Kabotaj Bayramı'nda Halat Eğlencesi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Kabotaj Bayramı'nda Halat Eğlencesi

İzmir'de, Kabotaj Bayramı'nın 90'ıncı yılı törenlerle kutlandı.

İzmir'de, Kabotaj Bayramı'nın 90'ıncı yılı törenlerle kutlandı. Denizci halatları sergisinin de kurulduğu kutlamaların en eğlenceli anı ise protokol ve öğrenciler arasındaki geleneksel halat çekme yarışı oldu.

Kabotaj Bayramı'nın 90'ıncı yıl kutlaması, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Vali Yardımcısı Ufuk Seçil, Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Sırrı Aydoğan, Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk'ün de hazır bulunduğu törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tershaneler ve Kıyı İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Güven Duran, denizciliğin önemini anlattı. Güven Duran, 'Kabotaj Bayramı, Kurtuluş Savaşı'nın denizlerdeki zaferinin ilanıdır. Bu kanun ile sadece denizlerdeki hükümdarlık alanlarımızı perçinlenmemiş, gelişmesinde önemli olmuştur. Denizcilik, sadece bir taşımacılık metodu değildir. Ticaret, enerji, balıkçılık, güvenlik unsurlarıyla deniz gücünün bir aynasıdır. Son 10 yılda önemli başarılara ulaşıldı. limancılıkta alt yapı geliştirilmiştir. Sürdürülebilir rekabete uyum sağlamanını en önemli yolu, uluslararası şartlara uymaktır. Deniz ticaretinde, anlık izlenme, gemi trafik izleme sistemlerinin alt yapı üst yapı kurulumu tamamlandı. İzmir Limanı'nın rehabilitasyon işlemleri devam ediyor. Kruvaziyer limanı imar plan çalışmaları sürüyor. Yıllık 3 milyon turistin ziyaret edeceği liman, istihdama ve ekonomiye hizmet edecek. Yaşanan kriz, bu çalışmayla krizin fırsata çevrilmesi olacaktırö dedi.

DENİZCİ HALAT BAĞLARI SERGİLENDİ

Törende, Cumhuriyet Meydanı'na denizci halat bağlama çeşitlerinin gösterildiği sergi de yapıldı. Sergide birçok bağlama yönteminin uygulandığı halatlar büyük ilgi gördü. Bu arada törenin en dikkat çeken ve eğlenceli yönü de, protokol ve öğrenciler karmasının geleneksel halat çekme yarışı oldu. Çimlerin üzerindeki halat çekme yarışmasında renkli görüntüler, yaşandı. Otizme dikkat çekip farkındalık yaratmak için bazı katılımcıların 'otizim' yazılı tişörtler giydiği tören sonrasında başarılı yelkencilere, plaket ve başarı belgeleri dağıtıldı.

Kabotaj Bayramı'nda Halat Eğlencesi
Kabotaj Bayramı'nda Halat Eğlencesi
Kabotaj Bayramı'nda Halat Eğlencesi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title