İzmir Tabip Odasında Seçim Heyecanı Başladı

İzmir Tabip Odasında Seçim Heyecanı Başladı

24.04.2014 12:40 | Son Güncelleme: 24.04.2014 12:40
İzmir Tabip Odasında Seçim Heyecanı Başladı

İzmir Tabip Odası’nda seçim heyecanı başladı.

İzmir Tabip Odası'nda seçim heyecanı başladı. 11 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu yönetime adaylığını açıkladı.

Dokuz bini aşkın kayıtlı üyesi bulunan İzmir Tabip Odası'nda seçim yarışı öncesi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu Yönetim Kurulu adayları Prof. Dr. Süleyman Kaynak, Prof. Dr. Füsun Saygılı, Uzm. Dr. Murat Ermete, Uzm.Dr. Nezaket Kaya, Op.Dr. Cemil Tugay, Asistan Dr. Altan Gökgöz ve grubu destekleyen çok sayıda hekim katıldı. Yönetimde yer alan Doç.Dr. Halis Ulaş yurt dışında olması sebebiyle toplantıya katılmadı. İzmir Tabip Odası'nın 2014-2016 dönemi yönetimine aday olduklarını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, "Seçimi kazandığımız takdirde Tabip Odası'nın kapıları hekim arkadaşımız hangi kurumda çalışırsa çalışsın, dünya görüşü ne olursa olsun hepsine açık olacaktır" dedi.

"HEKİMİN HASTAYI TEDAVİ ETME ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANDI"

Sağlık Bakanlığı'nın Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın halk yönünden olumlu yönleri olduğunu ancak hekimler için olumsuz tarafları olduğunu aktaran Kaynak şöyle konuştu: "Hekimlik, hem hastaların hem de vatandaşın sağlığını korumak, ayrıca sağlığı bozulmuş olan vatandaşımıza sağlığını iade edecek bilgi ve beceriyle hareket etmektir. Hekimlik bir zanaat gibidir. Sağlıkta Dönüşüm ile birlikte hekimliğin bu tarzda uygulanması değişti. Hekimlik mesleğinin icrası açısından zorluklar çıktı. Hastanın hekime ulaşması çok kolaylaştırıldı. Hekimin hastasını tedavi etme şansı, özgürlüğü eskisi kadar kullanılamaz oldu. Kamuda hasta başına ayrılan süre çok kısalmış durumda. Hekim hastasına üç dakika ayırabiliyor. Hasta hekim ilişkisi en az 21 dakikadan az olmaması gerekir. Bakanlığın düzenlemeleriyle hekimin hukuki, mali, idari sorumlulukları çok arttı. Ama buna karşılık tedavi etme özgürlüğü çok kısıtlandı. Kaynak, konuşmasının da Dr. Suat Kaptaner'in başkanlığını yürüttüğü oda yönetimin de çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Op.Dr. Cemil Tugay da son yıllara sağlıkta hızlı bir dönüşüm yaşandığını belirterek, "Sağlıkla ilgili talepler arttı. Hekim sayısında da ciddi bir artış oldu. Bize sıkıntılar yaşatan pek çok şey de oldu. Sistem değişikliği ile hekim hasta ilişkileri zedelendi. İyi hekimlik değerlerini korumak bizler için çok önemli. Hekim bilinci ile hekimlerin etik değerlerine tutunmasıyla sağlanması gereken bazı düzenlemeler var. Tabip odasının görevi budur. Türk Tabipler Birliği'nin bu konuda çok sağlam takdire değer bir çizgisi var. Hekimlik alanındaki tüm uygulamaların düzenlenmesi, aksayan yönleri bulmak ve elimizden geleni yapmak istiyoruz. Sağlıkta şiddet artışı var. Hekimlerin çok değişik alanlarda çok değişik sorunları var. Bu sorunlara çözümler üretmek geniş tabanlı bir çalışma gerektiriyor. Hekimler için birlikte çözümler üretecek bir planlama yapacağız. Yönetim devralırsak, Hekim Meclisi ve odanın tüm alt komisyonları layıkıyla çalışacak" dedi.

YÖNETİMDE ASİSTAN TEMSİLCİ

Yönetim Kurulu adayları arasında yer alan Asistan Doktor Altan Gökgöz ise grubun yönetimde bir asistan temsilcisi olması gerektiği yönünde bir karar aldığını belirterek, yönetime geldikleri takdirde eğitim, özlük hakları ve mobbingi önlemek için çalışmalar yapacaklarını ifade etti. - İZMİR

İzmir Tabip Odasında Seçim Heyecanı Başladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title