İtalya Eski Başbakanı'ndan Kritik Karar

İtalya Eski Başbakanı'ndan Kritik Karar

İtalya'da, eski Başbakan Berlusconi, gelecek yıl yapılacak seçimlere partisinin başında girmeye karar verdiğini söyledi.

İtalya Eski Başbakanı'ndan Kritik Karar

İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi, gelecek yıl yapılacak yapılacak seçimlerde partisin başında başbakanlık için yarışacağını açıkladı. Kısa bir süre önce mahkeme tarafından vergi kaçakçılığından suçlu bulunan Berlusconi, böylece verdiği sözünden dönmüş oldu.

Adı skandallarla anılan eski İtalya başbakanı ve işadamı Silvio Berlusconi, politikaya devam karar aldı. Berlusconi, Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PDL), İtalya'nın ihtiyacı olan bütçe planlaması yasasını geçirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Berlusconi, Ekim ayının sonunda vergi kaçakçılığından dört yıl hapis cezası almış, kamu alanında görev almaktan ise beş yıl boyunca men edilmişti.

Berlusconi, sahibi olduğu Mediaset medya şirketinin üst düzey yöneticileriyle birlikte televizyon programlarının ihalelerinde usülsüzlül yaptığı ve vergi kaçırdığı gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. Eski İtalyan başbakanının önünde, hapis cezası yürürlüğe girmeden önce iki temyiz aşaması bulunuyor.

Mahkemenin cezasını açıklamasından sadece iki gün önce 'bir yıl sonraki seçimlerde başbakanlık için yarışmayacağını' açıklayan ve aktif siyaset hayatına son vereceğinin sinyalini veren Berlusconi, bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra bu kararından dönmüş oldu.

Berlusconi Mediaset TGCOM24 kanalına yaptığı açıklamada, "Üzgün bir şekilde kamunu hizmetine dönüyorum" dedi. Berlusconi aldığı kararla beşinci lez İtalya'nın başbakanı olmaya çalışacak.

Berlusconi, dört yıl hapis ve beş yıl kamu görevinden uzak kalma cezasına çarptırıldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, 'İtalya'nın demokrasiden uzaklaşmaya başladığını ve barbar bir ülke haline geldiğini' söylemişti.

Kaynak: AA