İtalya'daki Depremden Mucize Kurtuluş! Enkazdan 7 Aylık Bebek Çıkarıldı

İtalya'daki Depremden Mucize Kurtuluş! Enkazdan 7 Aylık Bebek Çıkarıldı

İtalya'da 4 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkıldı, en az iki can kaybı var. Ekiplerin enkaz altından sağ çıkardığı yedi aylık bebek ise dünyada manşet oldu.

İtalya'daki Depremden Mucize Kurtuluş! Enkazdan 7 Aylık Bebek Çıkarıldı

İtalya'nın batı kıyılarında, Napoli açıklarındaki turistik Ischia adasında dün akşam meydana gelen depremde ölü sayısı 2'ye, yaralı sayısı da 39'a yükseldi. Gece boyunca devam eden arama-kurtarma çalışmalarında sabaha karşı 7 aylık bir bebek enkazdan sağ çıkarıldı.

4 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM CAN ALDI

İtalya'da Napoli açıklarındaki Ischia Adası'nda meydana gelen 4 büyüklüğündeki deprem can aldı. Yerin beş kilometre altında yerel saatle 20.57'de gerçekleşen sarsıntının merkez üssü, Casamicciola köyü.

Depremde ilk belirlemelere göre enkaz altında kalan iki kişi yaşamını yitirdi.

ENKAZ ALTINDAN 7 AYLIK BEBEK KURTARILDI

Reuters haber ajansı, deprem sırasında ada sakinleri ve turistlerin panikle dar sokaklara fırladığını ve kaçtığını bildiriyor.

Çok sayıda binanın yerle bir olduğu Ischia Adası'nda kurtarma ekipleri enkaz altında kalanları çıkarmaya çalışıyor. Napoli'den bölgeye sevk edilen ekipler, yedi aylık bir bebeği kurtardı.
SOKAKLARDA UYUDULAR

Günün ağarmasıyla hasarın gerçek boyutu da ortaya çıktı. Uluslararası haber ajansları, adadan çok sayıda fotoğraf servis etti. Birçok kişinin sokaklarda veya parklarda geceyi geçirdiği görülüyor.

Depremin ardından elektriklerin kesildiği adadaki turistler de panik yaşadı. Popüler tatil merkezindeki turistler adadan ayrılıyor.
"BAZI EVLER TAMAMEN YIKILMIŞ"

Euronews'e konuşan ada sakini Stefano Di Iorio, "Casamicciola köyünde bir şok dalga vardı, bu Ischia'ya da sık görülen sarsıntılardan farklıydı. Özellikle hassas sismik bölgede yer alan Casamicciola'da bu şok, ciddi zarara yol açtı. Köyün üst kısımlarındaki hasar daha büyük. Bu bölgede 18. yüzyıldan kalma eski evler bulunuyor. Eski semtin durumu çok kötü. Bazı evler tamamen yıkılmış, bazıların da ciddi çatlaklar ve duvar yıkıntıları mevcut" dedi.
24 AĞUSTOS'TA DA SALLANMIŞTI

Depremin büyüklüğü önce 3.6 olarak verildi, daha sonra 4'e yükseldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) ise, sarsıntının 4.3 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

İtalya'daki son büyük deprem, geçen yıl 24 Ağustos'ta meydana gelmişti. Merkez üssü Accumoli olan 6 büyüklüğündeki sarsıntıda en az 300 kişi yaşamını yitirmişti.