İsveç'in ilk kadın başbakanı seçilen Magdalena Andersson, 7 saat sonra istifa etti - Haberler
Haberi Paylaş

İsveç'in ilk kadın başbakanı seçilen Magdalena Andersson, 7 saat sonra istifa etti

AA / Atila Altuntaş - Haberler | Dünya

Parlamentoda yapılan oylamada sabah saatlerinde İsveç'in ilk kadın başbakanı seçilen Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, Yeşiller Partisi'nin hükümetten çekilmesinin ardından istifa etti. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Per Bolund ise "Sağ partilerin yaptığı bütçe ile ülkeyi yönetmek istemiyoruz ve bu yüzden hükümetten çekilmeyi seçtik" dedi.

Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, sabah saatlerinde parlamentoda yapılan oylamada güvenoyu alarak İsveç'in ilk kadın başbakanı seçildi.

Ardından koalisyon hükümetinin ortağı Yeşiller Partisi, sağ partilerin hazırladığı bütçenin meclisten geçirilmesi üzerine hükümetten çekildiğini duyurdu.

Yeşiller Partisinin hükümetten çekilmesinden sonra Başbakan Andersson, istifa ettiğini açıkladı. Böylece Andersson'un başbakanlığı 7 saat sürdü.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Per Bolund, yaptığı açıklamada, "Sağ partilerin yaptığı bütçe ile ülkeyi yönetmek istemiyoruz ve bu yüzden hükümetten çekilmeyi seçtik." ifadelerini kullandı.

Eski İsveç Başbakanı Stefan Löfven, 4 Kasım'da Sosyal Demokrat Parti liderliğini bıraktığını açıklamış ve yeni hükümet kurması için Maliye Bakanı Magdalena Andersson'u önermişti. İsveç parlamentosunda bu sabah güvenoyu alan Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, ülkenin ilk kadın başbakanı olmuştu.

İsveç'in ilk kadın başbakanı seçilen Magdalena Andersson, 7 saat sonra istifa etti

AA / Atila Altuntaş - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
çokomelli :Helal olsun. Siyaseti; makam ya da çıkar için kullanmayan ve ülkesinin menfaati için kendi çıkarlarından vazgeçen onurlu ve güzel insanlar da var... Geçen yine haberlerde bir ülkenin üst düzey yöneticisi 300-400 euro kahvaltı ücretini devlet bütçesine yansıttığı için görevden uzaklaştırılmıştı... Cevap Yaz 2 7 Yayından Kaldır
OKUR:sen anlamadın galiba haberin içeriğini,,hükümet ortağı hükümetten çekilince zaten hükümet düşüyor,,istifa etmesede başbakanlığı zaten düşecekti 0 0 Yayından Kaldır
Doğuş:İlkeli insanlar. Seçim kazanmayı zenginleşme olarak görmüyorlar Cevap Yaz 2 8 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title