İstihbaratın Yeni Patronu Bir Kadın

İstihbaratın Yeni Patronu Bir Kadın

27.03.2013 18:19 | Son Güncelleme: 27.03.2013 18:20
İstihbaratın Yeni Patronu Bir Kadın

Amerika'da CIA tarihinde bir ilk yaşanıyor. Kurumun tepesine Obama bir kadın adayı geçirecek.

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Gizli Servisi Personel Şefi Julia Pierson'ı kurumun başına getireceğini duyurdu.

Eğer atama gerçekleşirse Gizli Servis, efsane başkan Abraham Lincoln tarafından 1865'te kurulduğu günden bu yana ilk defa bir kadın tarafından idare edilecek.

OBAMA ÖVGÜLER YAĞDIRDI

Obama yaptığı açıklamada, örnek bir kariyere sahip olduğunu vurguladığı Pierson'ın kurumu fazlasıyla idare edebilecek yeteneğe sahip olduğunu belirtti. Pierson'ın 30 yıllık Gizli Servis kariyerine dikkat çeken Obama, "Julia, Gizli Servis'te çalışan kadın ve erkeklerin her gün ortaya koyduğu adanmışlık ruhuna devamlı ve istikrarlı bir şekilde örnek oldu." ifadelerini kullandı.

SENATONUN ONAYI GEREKMİYOR

ABD Başkanı'nın Gizli Servis'in başındaki ismi direkt atama yetkisi olduğundan Pierson'ın görevine başlaması için Senato'nun onayı gerekmiyor.

Yaklaşık 3 bin 500 kişilik özel ajan kadrosuna sahip Amerikan Gizli Servisi'nin en önemli görevi ABD başkanını ve ailesini korumak. Gizli Servis'in bunun yanında tüm dünyadaki üst düzey Amerikalı yetkilileri, ülkeyi ziyaret eden yabancı liderleri ve Amerikan mali sistemini korumak gibi yükümlülükleri de bulunuyor.

ESKİ BAŞKAN İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

ABD Merkezi Haberalma Örgütü CIA'nın Başkanı David Petraeus, hayatını kaleme alan yazarla yaşadığı yasak aşkın deşifre olmasının ardından görevinden istifa etmişti.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title