İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak

Haberler.Com - Haberler | Ekonomi
İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak

İsrail açıklarındaki en büyük doğalgaz sahasının ortakları, gazı Mısır'da İngiliz BG'ye satmayı taahhüt eden 30 milyar dolarlık niyet mektubu imzaladı

Türkiye'den Zorlu Enerji, Turcas Petrol, Enka Grubu, Enerjisa, Aksa Doğalgaz gibi şirketlerin yeni bir boru hattı inşa ederek, Türkiye’ye getirmek için müzakereler yürüttüğü İsrail gazında ilginç bir gelişme yaşandı.

İsrail açıklarındaki gaz sahalarını işleten Noble-Delek ortaklığı, Leviathan sahasından çıkacak gazı Mısır’a sevk ederek, İngiliz BG gruba satmak için niyet mektubu imzaladı. Leviathan sahasında yaklaşık 530 milyar metreküp (bcm) doğalgaz olduğu tahmin ediliyor. Bu da Türkiye’nin en az 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte. Konuya yakın kaynaklar, İsrail gazının ilk etapta Mısır’a gitmesi durumunda, Türkiye’ye gelecek gazın 5 yıl gecikebileceğini kaydediyor.

TÜRK ŞİRKETLERLE MASAYA OTURMUŞLARDI

Doğu Akdeniz gazı Türkiye’ye mi, yoksa Mısır veya Ürdün’e mi gidecek, doğalgaz sektörü bir süredir bu sorunun cevabını bekliyor. İsrail gazını Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye getirip satmak isteyen ABD’li Noble ve İsrail enerji şirketi Delek, gazı getirmeye talip olan enerji şirketleriyle masaya oturmuştu.

10 MİLYAR METREKÜP

İsrail’den her yıl yaklaşık 10 milyar metreküp gazın, 500 kilometrelik bir boru hattıyla Türkiye’ye taşınması öngörülüyordu. Ancak Noble ve Delek, gazı Mısır’a gönderebilecek sürpriz bir hamle yaptı. Ortaklar, Leviathan sahasından çıkacak gazı, dünyanın önde gelen LNG alım-satım şirketlerinden biri olan İngiliz BG Group’a Mısır’da satmayı taahhüt eden bir niyet mektubu imzaladı. Buna göre, İsrail gazı doğrudan BG’nin Idku’daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisine taşınacak. BG Group, Mısır’daki gaz sıkıntısı nedeniyle zor günler yaşıyor.

5 YILLIK RÖTAR

Görüşmeler, İsrail gazının Mısır’ın boşta kalan LNG ihracat tesislerine sevk edilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Uzmanlar, anlaşmanın Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini şu şekilde değerlendiriyor: “Eğer Mısır tercihini kullanmak isterlerse, Türkiye’ye gelecek olan gaz gecikebilir. Zaten ilk yıllarda sahadan 10 bcm gaz çıkarmayı düşünüyorlardı. İlk etapta 7 bcm Mısır’a satacaklarsa, bu Türkiye’ye gelecek gazın en az beş yıl ötelenmesi demektir. Zaten gazın buraya gelmesi için yaklaşık üç yıla ihtiyaç vardı. Bu süreyi BG için harcarlarsa, Türkiye’ye gazın gelmesi 2020’yi çok rahat geçer.”

30 MİLYAR DOLAR

BG Group ile Leviathan ortaklarının yapacağı anlaşmanın 30 milyar dolar değerinde olduğu ve 7 milyar metreküp gazın yeni bir su altı boru hattı ile 15 yıl boyunca Mısır’a taşınmasını öngördüğü kaydediliyor.

KARLAR YÜZDE 30 ERİDİ

BP’nin Türkiye Akaryakıt Ülke Müdürü Martin Thomsen, EPDK’nın uyguladığı iki aylık tavan fiyat döneminde bayi ve dağıtım şirketlerine kalan pompa marjının yüzde 30 azaldığını söyledi. Sanatçı Mustafa Sandal’ın yer aldığı yeni reklam kampanyasının tanıtımına yönelik basın toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Thomsen, EPDK’dan beklentilerinin şirketlerin giderlerini ve ödedikleri vergileri de göz önünde bulundurması olduğunu kaydederek, “Ayrıca bizimle iletişim kanallarını açık tutmalarını da istiyoruz. Böylece birbirimizi daha iyi anlayabiliriz” dedi.

ÖNEMLİ BİR FIRSAT KAÇABİLİR

Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü, geçtiğimiz günlerde Reuters’a yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz gazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa piyasalarına ulaşması için 7-8 aylık bir süreçte yatırım aşamasına geçmek konusunda adım atılamazsa, fırsat penceresinin kaçabileceğini söylemişti.

Enerji yetkilileri, Türkiye’nin projeye destek verebilmesi için iki ülke arasındaki politik sorunların çözülmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Kaynak: Hürriyet

İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak

Haberler.Com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (2)
seyit yildiz:once guvenlik hatti olmasi lazim bugun misirin basi israilden yana gelecek gunlerde yonetim deyistiyi zaman tarih bakin misirdan gidecek olan gaz guveli teskil etmiyor bu turkiyeye karsi bir piskoloji baski satabiliyorlarsa varsin satsinlar once guvenlik guvenlik Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
ali veli konya:satmasanizda birgun mutlaka israile boru doseyecegiz. Cevap Yaz 1 4 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title