İngiltere Kralı'nın İstanbul Turundan Fotoğraflar Londra'da Sergilenecek - Haberler
Haberi Paylaş

İngiltere Kralı'nın İstanbul Turundan Fotoğraflar Londra'da Sergilenecek

AA - Haberler | Güncel
İngiltere Kralı'nın İstanbul Turundan Fotoğraflar Londra'da Sergilenecek

İngiltere Kralı 7'nci Edward'ın 20 yaşında çıktığı Ortadoğu turunda çekilen fotoğraflar Buckhingham Sarayı'nda 22 Şubat'a kadar görülebilecek.

İngiltere'nin 20'nci yüzyılın başında tahta bulunan Kralı 7'nci Edward'ın, İstanbul'u da kapsayan Ortadoğu turu fotoğrafları Buckhingham Sarayı'nda sergilenecek.

"Kahire'den Konstantinopolis'e" isimli sergi, İngiliz fotoğrafçı Francis Bedford'ın, Kralın 1862 yılında Galler Prensiyken çıktığı Ortadoğu turunda çektiği fotoğrafları kapsıyor.

Yüksek öğrenimini tamamlamasının ardından Türkiye, Mısır, Filistin, Suriye, Lübnan ve Yunanistan'ı at sırtında, çadırda kalarak ve kamp yaparak gezen 20 yaşındaki Galler Prensi Edward'ın seyahati süresince tuttuğu günlük notları, fotoğrafçı Bedford'ın çektiği fotoğraflar eşliğinde sergide yer alıyor.

Galler Prensi'nin 4 ay süren seyahati, Kraliçe Victoria döneminde kültürel ve siyasi değerlere önem veren İngiltere'nin Ortadoğu'ya olan ilgisini ortaya koyuyor. İngiltere tahtının varisinin gezisi, Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanmaya başlamasıyla Hindistan'a giden yolları güvence altına alma ihtiyacı duyan İngiltere'nin bölgeyi daha iyi tanımasına ve anlamasına yardımcı olmak için düzenleniyor.

6 Şubat 1862'de İngiltere'nin başkenti Londra'dan yola çıkan Galler Prensi, 20 Mayıs'ta Osmanlı İmparatorluğu'nun kalbi İstanbul'a varıyor ve bir hafta kaldığı İstanbul'da Osmanlı hükümdarı Sultan Abdülaziz ile bir araya geliyor.

-Bedford'ın fotoğrafları bölgeye ışık tutuyor-

Serginin İstanbul bölümünde fotoğrafçı Francis Bedford'ın 1856 yılında yapımı tamamlanan Dolmabahçe Sarayı'nın mimarisini ortaya çıkaran fotoğraflara yoğunlaştığı görülürken, İstanbul Boğazı ve Galata Kulesi ile Anadolu Yakası'ndan kareler de sergide bulunuyor.

Alanında döneminin en başarılı isimleri arasında yer alan İngiliz fotoğrafçı Bedford, Kraliçe Victoria'nın kendisini görevlendirmesiyle kraliyet turuna eşlik eden ilk fotoğrafçı olma özelliğini de taşıyor.

1894 yılında hayata gözlerini yuman Bedford'ın çektiği kareler seyahat dönüşünde İngiliz halkına bölgeye yönelik bilgi edinmeleri ve bölgenin doğasını, kültürünü ve tarihini öğrenmeleri için sergilenerek, satışa sunuluyor.

"Zamanda yolculuk gibiydi"-

Serginin kuratörü Sophie Gordon Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Bedford'ın sehayatten tam olarak kaç kare çektiğinin bilinmediğini ancak uygun gördüğü 200'e yakın fotoğrafı bastığını ve bunun 172'sinin başkent Londra'da 1862 yılının Ağustos'unda sergilenerek, fotoğrafların kopyasını isteyen vatandaşların da satın alabildiğini anlattı.

"Kahire'den Konstantinopolis'e"adlı sergide Bedford'ın yaklaşık 100 fotoğrafının bulunduğunu belirten Gordon, şöyle konuştu:

"Bu proje üzerinde çalışırken İstanbul'a gittim. Yanıma Bedford'ın çektiği fotoğrafların kopyalarından aldım. Onun gittiği her yere ben de gittim. Fotoğrafları çektiği noktaları bulmaya çalıştım. Çoğunu bulabildim. Tabikide çok değişiklik olmuş. Sokaklar kalabalıklaşmış, arabalar, insanlarla dolmuş. Ancak temel olarak tarihi anıtlar, binalar olduğu gibi kalmış. Bu benim çok hoşuma giden birşey oldu. Bir fotoğrafçının adımlarını takip ediyor, onun zihnine girebiliyormuşum gibi hissettim. Bir nevi zamanda yolculuk gibiydi."

19. yüzyılda 60 yıldan fazla tahta kalarak Birleşik Krallık tarihinde en uzun süre saltanat süren hükümdar olan Kraliçe Victoria'nın 9 çocuğundan biri olan Prens Edward, annesinin ardından İngiltere Kraliyet tahtına 1901 yılında çıkarak İngiltere Kralı 7'nci Edward oldu. İngiliz Kral, Avrupa ülkeleriyle kurduğu yakın ilişkiler dolayısıyla barışçıl bir hükümdar olarak anılırken, döneminde teknoloji ve toplumsal alanlarda köklü değişiklikler yaptı.

Sergi, 7 Kasım- 22 Şubat tarihlerinde kraliyetin resmi konutu olan Buckingham Sarayı'nda gezilebilecek. - London, City of

AA - Son Dakika Haberleri