İngiltere'de Elmas Yıldönümü Kutlamaları - Haberler
Haberi Paylaş

İngiltere'de Elmas Yıldönümü Kutlamaları

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya
İngiltere'de Elmas Yıldönümü Kutlamaları

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth'in tahta oturuşunun 60.yılı kutlamaları, Buckingham Sarayı önünde düzenlenecek son gün etkinlikleriyle sona erecek.

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth'in tahta oturuşunun 60. yılı kutlamaları, Buckingham Sarayı önünde düzenlenecek son gün etkinlikleriyle sona erecek.

Kutlamalar nedeniyle tüm ülke çapında dört gün resmi tatil ilan edilirken kutlamaların üçüncü gününde binlerce kişi, çadırları ile birlikte sarayın önüne gelerek son gün kutlamalarına katılmak için kamp kurdu. Kraliçe 2.Elizabeth ve Kraliyet ailesinde katılacağı üçüncü gün etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konserlerde Paul McCartney, Stevie Wonder, Elton John, Tom Jones, Robbie Williams, Jessie J ve Ed Sheerin sahne alacak. Konserin ardından Kraliçe Elizabeth'in Buckingham Sarayı balkonundan sembolik işaret ateşini vermesiyle kraliyet ülkelerinde 4 bin 200 meşale yakılacak. Kraliçe Victoria Anıtı'nın önünde yer alan konser alanına 200 bin İngiliz Sterlin'ine inşa edilen 360 derece görsellik sağlayan sahne Annie Lennox, Madness, Cliff Richard, Shirley Bassey, ve JLS gibi ünlü isimleri ağırladı.

Saray önüne kamp kuran Sue Worht "Dün geldim ve oğlumda kaldı kutlamaları izlemek için. Ben monarşi taraftarıyım, 10 yıl önce gümüş jübile için buradaydık, yine aynı şekilde altın jübileyi seyrettim ve annem beni ilk taç giydiği törene de getirmişti. Geçen sene Kraliyet düğününe de katıldım. Bence içlerinden en güzeli gümüş jübile oldu. Tam bir karnaval havası vardı. Bence kraliyet ailesi bu kutlamayla herkesi bir araya getirdi" dedi.

Sera Ramhton, "Konseri izlemek için buradayım kesinlikle Robbie Williams ve Garry Barrow'u dinlemek istiyorum. Tarihin bir parçası ve bizler bu parçaları oluşturmak için buradayız" açıklamasında bulundu.

Shella Porter, "Essex'ten geldik, yarınki kutlamaları izledikten sonra döneceğiz. Burada kamp kurduk ve tüm atmosferi yaşama şansımız olacak. Kraliçe, bizim İngiliz olarak nereden geldiğimizi ve kimliğimizi oluşturuyor. Ben Kraliyet ailesini bu yüzden seviyorum. Konseri izlemek için heyecanlıyım iyi bir yer kaptık" dedi.

1926 yılının Nisan ayında dünyaya York Prensesi olarak gelen 2.Elizabeth'in tahta oturabilmesi zayıf bir ihtimal olarak görülüyordu ancak amcası Kral 8.Edward'ın Amerikalı dul sevgilisiyle evlenebilmek için tahtı bırakmasıyla, kraliyet unvanını Elizabeth'in babası 6.George aldı ve bir kız kardeşe sahip olan Prenses Elizabeth, taht sırasında ilk sıraya yükseldi. Kraliyette hükümdarlık cinsiyet farkı gözetmeden ebeveynlerden çocuklara geçtiğinden dolayı 1940 yılında Edinburg Dükü Prens Philip ile evlenen Prenses, babasının 1952 yılında vefat etmesiyle, ailenin en büyüğü olarak taç giydi. Kraliçe 2.Elizabeth, 2012 yılında tahtta 60 yılını tamamlayarak Kraliçe Victorya'dan sonra en çok tahtta kalan ilk hükümdar oldu. 4 çocuk sahibi olan kraliçenin sekiz torunu ve bir torununun torunu bulunuyor.

Birleşik Krallık, Galler, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiliz milletler topluluğu başkanı olan kraliçe, iktidarı sırasında tam 261 resmi gezi yaparak 116 ülkeyi ziyaret etti ve 60 yıl içerisinde 12 başbakan, 6 Papa değişti. Parlamenter monarşi yönetim yapısına sahip olan Birleşik Krallık'ta devletin başı kraliçeyken hükümetin başında Başbakan yer alıyor. Kraliçenin sembolik devlet başkanlığı konumuna karşın yasama görevi parlamentoya ait bulunuyor. Kraliçe, devlet başkanı olarak anayasal ve temsili görevler; ulusun başkanı olarak da sosyal ve kültürel görevler üstleniyor. - LONDRA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
500