İçişleri Bakanlığı'ndan Fazilet durağı için İmamoğlu hakkında soruşturma izni

İçişleri Bakanlığı'ndan Fazilet durağı için İmamoğlu hakkında soruşturma izni

Demirören Haber Ajansı / Hilal Öztürk - Haberler | Güncel

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgının ilk döneminde Kağıthane- Kabataş hattındaki Fazilet durağına aynı anda 47 yolcunun bindiği iddialarıyla ilgili yürütülen savcılık soruşturmasında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Başkan Danışmanı Murat Ongun hakkında soruşturma izni verilmesine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu'nun yürüttüğü soruşturmada, İBB Hukuk Müşavirliği'nin dosyaya gönderdiği ilk belgelerin gelişi güzel hazırlandığı, otobüs içi görüntülerle gönderilen bilgiler arasında çelişkiler olduğu belirlenmişti. Savcılığın bu tespiti üzerine, İBB Hukuk Müşavirliği'ne müzekkere gönderdiği ve doğru bilgilerin gönderilmemesi halinde görevliler hakkında "resen soruşturma" yapılacağı ihtarında bulunulmuştu. İçişleri Bakanlığı sorumluluğu olduğu belirlenen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birinci Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, Hukuk Müşaviri Özge Vural Öztürk ve Başkan Danışmanı Murat Ongun hakkında soruşturma izni verilmesine karar verdi.

"ARAÇ İÇİ GÖRÜNTÜLERLE VERİLEN BİLGİLERLE UYUŞMUYOR"

Savcılık soruşturma sırasında İBB'den gönderilen belgelerin yanlış bilgiler içerdiğini tespit etmiş ve bu durumla ilgili yazılı olarak da uyarıda bulunmuştu. Savcılık yazısında "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'ndan gerekli bilgi ve görüntüler talep edilmiş, görevli emniyet mensupları tarafından da defalarca gidilip evrakın akıbeti sözlü olarak sorulduğu halde, yazılarınız ile bildirilen bilgilerin yeterince açıklayıcı ve detaylı olmadığı, istenilen yanıtları karşılamadığı, gelişi güzel şekilde hazırlandığı, araç içi görüntü kayıtları ile gönderdiğiniz bilgiler arasında çelişki bulunduğu tespit edilmiştir. Tarafınızdan gönderilen excel formatındaki kayıtlara göre 9. durak olarak gözüken Fazilet durağında 71 yolcunun bindiğinin yazılı olduğu, kamera kayıtlarına göre hat boyunca hiçbir durakta bir seferde 71 yolcunun bindiğine ilişkin herhangi bir veri olmadığı anlaşılmıştır " denildi.

ONGUN'A HAKARET SORUŞTURMASI

İBB Hukuk Müşavirliği'nden gönderilen yeni belgelerde bu durakta hiç yolcunun binmediği bildirildi. İçişleri Bakanlığı ayrıca İBB Başkan Danışmanı Murat Ongun hakkında, Beylikdüzü Belediyesi eski AK Parti Grup Başkanvekili avukat Mücahit Birinci'ye yönelik hakaret içerikli sözü nedeniyle soruşturma izni verilmesine de karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Mehmet Önder Duman adlı vatandaş; 29 Mart 2020'de yolculuk yaptığı otobüste yoğunluk olduğunu gösteren fotoğrafı Twitter'da paylaşmıştı. Mücahit Birinci de fotoğrafı paylaşmıştı. İmamoğlu, Ongun ve İBB'nin kurumsal internet sitesi, otobüste yaşanan yoğunluğun Fazilet durağından 47 kişi bindiği gerekçesiyle yaşandığını iddia etmişti. İmamoğlu, "Otobüse biniş görüntülerini izledim ben. Kanım dondu ya. Derler ya kanım dondu. Eğer siyaset buysa, lanet olsun siyasete.. Kanım dondu" iddiasında bulunmuştu. İBB, fotoğrafları paylaşan Önder Duman ve Mücahit Birinci hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, İBB'nin suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmada 29 Mart 2020 Pazar günü 62 No'lu Kağıthane Kabataş hattında çalışan otobüse Fazilet durağından bir anda 47 yolcunun iddiasının gerçeği yansıtmadığını, Fazilet durağından da otobüse hiç yolcu alınmadığını tespit etmişti.

İçişleri Bakanlığı'ndan Fazilet durağı için İmamoğlu hakkında soruşturma izni

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Hilal Öztürk

Haber Yorumları (14)
ECEVİT: GELECEĞİN AYDINLIK YÜZLÜ CUMHURBAŞKANI EKREM İMAMOĞLU.
İBB: SİNDİRECEKSİNİZ.
VEZIR: NEYIN PEŞİNDESINIZ ACABA. . . 850 BIN OY FARKI AGIR GELMİŞ BELLİ. . ÇÇDEVLETIN INKANLARINI KURUNLARINI KENDI CIKARLARI IÇIN KULLANANLAR . . . KARAKTERSIZDIR. . . METROBUS HER AKSAM BOYLE. . . SIZIN DONEMIZDE DAHADA BETERDI. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title