Hükümet'ten Soma İçin İlginç Hamle

Haberler.Com - Haberler | Ekonomi
Hükümet'ten Soma İçin İlginç Hamle

Soma A Termik Santralini özelleştirme kapsamından çıkaran Hükümet, bunun yerine bölgedeki 3 santral ve bir maden sahasını 2016 sonuna kadar özelleştirilme kararı aldı.

Hükümet, 2003 yılında özelleştirme kapsamına aldığı Soma A Termik Santralini özelleştirme kapsam ve programından çıkardı. Ancak Soma B santrali, Tunçbilek Termik Santrali, Orhaneli Termik Santrali ile Bursa Linyitlerinin varlıkları ile maden sahalarının 2016 yılı sonuna kadar özelleştirilmesi kararı alındı.

İşçi sendikaları Yatağan'ın özelleştirilmesi kararını Danıştay'a taşırken, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Tunçbilek, Orhaneli Termik Santralleri ile Bursa Linyitlerini özelleştirme kapsamına aldı.

Başbakan Erdoğan Başkanlığında toplanan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) , Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) yazısı üzerine, elektrik santralleri ve ruhsatlara ilişkin çok önemli kararlar aldı. 7 Ağustos 2014 tarihli ÖYK kararıyla 2003 yılında özelleştirme kapsam ve programına alınan Soma A Termik santrali ve taşınmazları özelleştirme kapsamından çıkarıldı.

BAŞKA SANTRALLER ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINDI

Aynı tarihli kararla Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)’ye ait Orhaneli Termik Santrali ve taşınmazları ise özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Kararda, "Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (SEAŞ)’nin ve SEAŞ tarafından kullanılan taşınmazların, EÜAŞ’a ait Tunçbilek Termik Santralinin ve bu Santral tarafından kullanılan taşınmazların, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ)’na ait Bursa Linyitleri İşletmesi (BLİ)’nin ve BLİ tarafından kullanılan taşınmazların, TKİ adına kayıtlı 79528 No.lu Ruhsatın ve bu Ruhsatın kapsadığı Maden Sahasının ve EÜAŞ adına kayıtlı 73021 No.lu Ruhsatın ve bu Ruhsatın kapsadığı Maden Sahasının özelleştirme kapsam ve programına alınmasına" karar verilmiştir denildi.

NASIL ÖZELLEŞTİRİLECEK?

ÖYK kararında bu santrallar ile varlıklarının özelleştirilmesi için üç yöntem belirlendi. Buna göre SEAŞ’a ait Soma B Termik Santrali, Tunçbilek Termik Santrali, Orhaneli Termik Santrali ile Bursa Linyitleri İşyetmesi (BLİ) tarafından kullanılan taşınırların 'varlık satışı' yapılacak.

Tunçbilek Termik Santrali ve Bursa Linyitlerine ait maden sahaları ise 'işletme hakkının verilmesi' yöntemiyle özelleştirilecek.

Ancak Soma B Termik Santrali, Tunçbilek Termik Santrali, Orhaneli Termik Santrali ve BLİ tarafından kullanılan taşınmazlar 'varlık satışı' veya 'kullanım izninin devri' veya 'işletme hakkının verilmesi' yöntemlerinden biriyle özelleştirilecek.

2016 SONUNA KADAR ÖZELLEŞECEK

ÖYK kararında söz konusu özelleştirmelerin 31 Aralık 2016 tarihine kadar tamamlanması da yer aldı.

Kaynak: Hürriyet

Kaynak: Haberler.Com

Manşet Haberler

title