Hollanda Kraliçesi'nden AB İçin Tam Destek: "Gayretleriniz Etkileyici"

Hollanda Kraliçesi'nden AB İçin Tam Destek: "Gayretleriniz Etkileyici"

Hollanda Kraliçesi Beatrix, Türkiye'nin AB Üyeliği Hedefine Ulaşmak İçin Bir Çok Alanda Gösterdiği Yoğun Gayretin Etkileyici Olduğunu Söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer de Hollanda'nın Türkiye'nin AB Sürecine Verdiği Desteğin Sürmesini İstedi.

Hollanda Kraliçesi'nden AB İçin Tam Destek:

Hollanda Kraliçesi Beatrix, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine tam destek verdi. Kraliçe, "Saptanan hedefe ulaşmayı mümkün kılmak için bir çok alanda göstermiş olduğunuz yoğun gayret etkileyici" dedi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Hollanda'nın Türkiye'nin AB üyeliği sürecine verdiği desteğin sürmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Hollanda Kraliçesi Beatrix onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Köşk'teki yemekte protokol masasında Kraliçe Beatriks'in oğlu Veliaht Prens Willem-Alexander ve eşi Prenses Maxima da yer aldı. Protokol masasında ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da yer aldı.

TBMM Arınç ve Başbakan Erdoğan'ın eşlerinin katılmadığı yemeğin başında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Sezer, 2001 yılında Hollanda'ya yaptığı ziyaretten bu yana Türkiye'de önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, "Türk ulusunun güçlü istenci ve Yüce Önder Atatürk'ün çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda AB'ye katılım sürecimizin önünü açan siyasal ekonomik alandaki düzenlemeler yaşama geçirilmiştir" dedi.

Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında alınan tarihsel bir kararla Ekim 2005'te başlatıldığını anımsatan Sezer, "Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında ülkemize yönelik hakça ve nesnel tutumu beğeniyle karşılanmıştır. Bu sürecin aynı yaklaşımla ve Hollanda'nın desteği ile sürmesine önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

Kraliçe Beatrix de Hollanda ile Türkiye arasında 1612 yılında diplomatik ilişkilerin kurulduğunu belirterek "Bu tarihten itibaren geçen yaklaşık 400 yıllık zaman dilimi içinde ülkelerimiz arasında hiçbir zaman ihtilaf ve çatışma olmadı" dedi.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye ve Avrupa'nın birbirleriyle yakınlaştığını kaydeden Kraliçe, Atatürk'ün batıya ve Avrupa'ya yönelmek konusunda açık bir tercih yaptığını, AB ile başlatılan üyelik müzakerelerinin de bu tercihin bir sonucu ve devamı olduğunu söyledi.

Kraliçe şöyle devam etti:

"Şüphesiz görüşmeler çok zamana mal olacak ve bir çok engelin bertaraf edilmesi gerekecek. Ancak bu yolda ilk adımlar atılmış bulunuyor. Ülkenizin, önderliğiniz altında, saptanan hedefe ulaşmayı mümkün kılmak için bir çok alanda göstermiş olduğu yoğun gayretin etkileyici olduğunu ifade etmek isterim."

Türkiye'nin yıllar boyu Batı Avrupa'nın savunmasına hayati önemde katkılarda bulunduğunu ifade eden Kraliçe, "Türkiye bugün de NATO'nun, temel özgürlüklere saygı gibi ortak değerleri diğer ülkelerle paylaşan, terörizme ve aşırı akımların uyguladığı şiddete enerjik bir şekilde karşı koyan güçlü bir üyesi olarak görülüyor."

Kaynak: ANKA