Hollanda'dan Alınan Otobüsler, İETT'nin Başına Dert Oldu

Hollanda'dan alınan ''Phileas'' marka otobüslerin birçoğunda oluşan arızalar nedeniyle İETT'nin başına dert oldu. Garajda beklemeye mahkum olan otobüslerin iade edilmesi düşünülüyor.

2008 yılında Hollanda'dan alınan "Phileas'' marka 50 körüklü otobüs İETT'nin başına dert oldu. Otobüslerden biri 2015 yılında Şirinevler'de yanarken, diğer birçoğu da arızalanarak garajda beklemeye mahkum oldu. Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Hakkı Sağlam, otobüslerin iade edilmesi çağrısında bulundu.

2008 YILINDA HOLLANDA'DAN ALINMIŞTI

2008 yılında Hollanda'dan alınan Hollandalı Advanced Public Transport Systems adlı firmadan alınan Phileas marka 50 körüklü otobüs İETT'nin başına dert oldu. Otobüslerden biri 2015 yılında Şirinevler'de yanarken, diğer birçoğunda da arızalar meydana geldi.

BELEDİYE MECLİS GÜNDEMİNE GELDİ

İstanbul şartlarına uygun olmadığı için alımı eleştirilen otobüsler, garajda bekletilmeye mahkum oldu. Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz sonrası yeniden tartışılan otobüsler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi gündemine de geldi.

OTOBÜSLERİN İADE EDİLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin CHP'li üyesi Hakkı Sağlam, otobüslerin iade edilmesi için çağrıda bulundu. İBB Meclisi CHP Üyesi Dr. Hakkı Sağlam hazırladığı yazılı soru önergesini İBB meclis toplantısında okudu.

''BU, KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM''

Hollanda ile yaşanan kriz sonrası yaşananları kınayan Sağlam, "Bilindiği üzere AB Üyesi Hollanda, Bakanlarımızın ülkelerine girişine izin vermeyerek demokrasi ve evrensel insan haklarının seyahat yapma özgürlüğüne darbe vurmuş olup, bu aynı zamanda kabul edilemez bir durumdur.Diğer taraftan Hükumet tarafından Hollanda'ya bazı karşılıklar verileceği beyan edilmektedir" ifadelerini kullandı.

Sağlam, Hollanda'nın Türkiye ve Bakanlara yaptıklarına karşılık olarak bu otobüslerin Hollanda'ya iade edilmesi gerektiğini savundu.