Hocaların Hocası Sarkis Harputlu Vefat Etti

Tenis sektöründe "Hocaların Hocası" olarak bilinen, ünlülerin tenis antrenörü olan en eski tenis antrenörü Sarkis Harputlu 95 yaşında vefat etti.

Hocaların Hocası Sarkis Harputlu Vefat Etti
11.06.2014 15:47 | Son Güncelleme: 12.06.2014 12:04

Aslen Ermeni olan Sarkis Harputlu ilk Ermeni Subay olarak da bilinmekteydi.

Türkiye'deki birçok Tenis Kulübünün kurucusu olan (Dalyan Clup, Caddebostan Raket Kulüp) ve Türkiye’deki çoğu tenis kortunun yapımını üstlenen Sarkis Harputlu 12 Haziran 2014, Perşembe günü saat 13.00’da; Kadıköy Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nde son yolculuğuna uğurlanacak. Ardından Surp Garabet Ermeni Mezarlığına defnedilecek.

Sarkis Harputlu, Kayseri’nin Talas nahiyesinin Derevenk köyünde doğdu. Manifaturacıda çalışan babası, Hagop Bey erken ölünce; iki yaşındayken İstanbul’a geldiler. Aramyan ilkokulu ve Getronagan Lisesi’ni bitirdi. Grek-Latin dilleri klasik filolojiden mezun oldu. Sarkis Harputlu, altı dil biliyordu.

Salih Harputlu, kariyeri boyunca Ali Rıza Derviş, Bal Mahmut, İbrahim-Bülent Cimcoz, Çetin Altan, Melih C. Anday, Yaşar Kemal, Sabahattin Eyüboğlu, Mehmet Pisak, Sait F. Abasıyanık, Bedri R. Eyüboğlu, Necmettin Sadak, Adnan Akın, Siyami Ersek, Avni Şasa, Ali İpar, Muammer Eriş, Mümtaz F. Taylan, Alman Elçi Fon Papen, Vehbi-Sinan Koç gibi isimlere tenis partnerliği ve hocalık etmişti.

Sarkis Harputlu’nun cenaze törenine Hülya Avşar, Banu Alkan, Hümeyra ve diğer öğrencileri katılıyor.

Kaynak: EuroSport.com

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title