HDP'li Önder: Dul Bir Adam Olarak Yaşayacağım

HDP'li Önder: Dul Bir Adam Olarak Yaşayacağım

HDP'li Önder: Dul Bir Adam Olarak Yaşayacağım
Haberler.Com - Haberler | Politika

Sırrı Süreyya Önder, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığından, özel hayatına kadar bir çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Habertürk TV'de yayınlanan 'Başkent Gündemi' programına konuk olan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Nilgün Balkaç ve Erdal Şen'in sorularını yanıtladı.

"İŞ UZARSA ŞERRA DÜŞER"

Şivan Perver'in Diyarbakır'da düzenlenecek elele yürüme etkinliğine çağrılmadığı açıklaması

Ne gereği var bu protokollere, halkla sanatçısı arasına kim girebilir. Şivan Şivan'dır. Ne muktedirlere, ne başkalarına borcu yoktur. Ne zaman gelirse başımızın üstünde yeri vardır. Beraber Diyarbakır'da bir düette biz yaparız. Ben def, cümbüş çalarım, yeter ki barış gelsin bu topraklara. Bu ağaç kuruyacaktı bir can suyu verildi. Dünyada da böyle olur. Kolay bir şey yürütmüyoruz. Çünkü yavaşladı durdu. Çünkü demokratikleşme yolunda kararlı cesur irade ortaya çıkmadı. Şimdi tekrar bir devrim başladı. Devamının hızla gelmesi lazım. Hayır iş uzarsa şerre dönüşür.

"ÖCALAN İLE BARZANİ ARASINDA ÇEKİŞME OLMAZ"

Öcalan ile Barzani arasında çekişme var mı?

Böyle bir çekişme olmaz. Barzani saygın bir Kürt halk önderidir. Öcalan da aynı şekildedir. Kapsama alanları çok farklı ve birbirlerine hitapları çok saygılıdır. Çözüm için sayın Öcalan ile görüşmek yeterli.

"EVLİLİK BANA GÖRE DEĞİL"

Baydemir'in '4 ay içinde evlenirse nikahını ben kıyarım' sözleri

Evlilik sanırım bana göre değil. 4 aya da 4 yıla da yetişemem harhelde dul olarak yola devam edeceğiz. Zamanla derdim var, bir sürüde sıkıntım var. Gece uyuyamayan bir adamım. Kim beni ne etsin. Herkesin uyuduğu saatlerde ya okuyorum ya yazıyorum.

İSTANBUL ADAY ADAYLIĞI

Medyada yer alış biçimiyle, benim ki gibi başı sonu bağlanamayan laflarda büyük sıkıntı var. Aday adaylığımdan vazgeçmem söz konusu değil ama vazgeçebilirim dedim zaten bunu ilk açıkladığımda da söyledim. Bizim üstümüzde benim ciğerimde hissettiğim barış süreci yani Kürt meselesi... Bir bu var. İki, gezide hayatını kaybeden civanlar var. Üç işinden aşından olan sağlığını yitiren, gözünü yitiren insanlar var. Bunun yerel seçimle bağlantısı ne? Bütün bunlar kent iktidar alanıyla ilgili bir yaşamsal farklılıktan çıktı. Ben bu kenti bu hoyratlığa bir daha teslim etmem. Eğer adaylıktan vazgeçeceksem bu konuda bir ışık doğar, bir dönüşüm sağlanır. Bu da ilkesel olur ve kamuoyuun gözüönünde olur. Bunlar çok önemli kriterler. Bunlar olursa benim kendimi dayatmam mümkün değil.

"SEVE SEVE FERAGAT EDERİM"

Kendine aşık insanlarla dolu ortalık. Kendi heykelini yontan, kendisiyle meşgul. Bu kentin ihtilacı olan kendisiyle meşgul insanlar değil. Kentiyle meşgul olacak, hemhal olacak ve sıkıntı kaynaklarını, bu talan edilen ekosistemi bu neoliberal azgın iştahı durduracak bir program bununla orantılı bir duruş olacak ben o zaman seve seve feragat ederim."


Kaynak: Haberler.Com

Manşet Haberler

title